| Etro a întrebat:

Hei. Mama sta împreună cu tatăl meu vitreg timp de 7 ani. Tata e un nesimțit mai pe clar. Bate, da cu pumnul, e bețiv, bani nu trimite foarte des, iar cand trimite, trimite doar pentru soră-mea (7 ani) si frate-miu (6ani),mie nu prea imi da nimic. De cate ori ii cer ceva spune să mă comport frumos cu el și voi primi. Eu cu comportamentul lui nu ma pot comporta frumos, mai ales când se țipă la mama. De câte ori vine acasă înjura și amenință. El acum sta in Timișoara și vine acum pe 2 iunie după care pleacă după câteva săptămâni. Întrebarea mea este asta: Poate divorța mama de el fără ca noi frații să fim despărțiți? Țin să spun ca ne bate și pe noi copiii. În mine nu prea da fiindcă sunt mare și nici nu ar avea dreptul fiindcă nu e tatăl meu biologic. Deci dacă ar divorța ne desparte? Este obligat să trimită bani pentru ei? Ar fi periculos după? Ma refer sa nu facă acte de crimă.(O dată când eram în Italia a ridicat cuțitul la mama spunându-i ca dacă îl lasă o omoară).
Deci ajutați-mă va rog cu răspunsuri clare. Nu il pot suporta si mi-e frica fiindcă vine marți sau miercuri. crying

24 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"soră-mea (7 ani) si fratemeu (6ani)" - sunt copii biologici ai tatălui tău vitreg?

| Sofer a răspuns:

Nu cred ca ar avea vreun drept sa va despartă dacă nu sunteți copii lui biologici.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău pentru situația ta. Maică-ta ce zice în tot acest timp? Adică-i convine situația? straight face
Eu știu că dacă copiii sunt minori rămân în custodia mamei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog să contactezi Direcția Generală de Asistență Socială si Protecția Copilului (D.G.A.S.P.C.), din județul tău, telefonic sau pe email, întrucât sunt specializați în astfel de cazuri.

De asemenea, poți lua legătura cu poliția din localitatea ta pentru emiterea unui ordin de protecție provizoriu, pentru păstrarea unei distanțe minime și evacuarea acestui individ din locuință.

Mama ta poate să divorțeze de el, oricând. Custodia, mai mult decât sigur, ea o va câștiga. De cele mai multe ori, mamele câștigă custodia. Cum ai și dovezi/martori că tatăl tău este violent, atunci pe bună dreptate că-și ia zborul.

Oricum, cu ordinul de protecție provizoriu e cel mai bine, întrucât tatăl tău nu va mai avea dreptul de a încălca perimetrul casei.

| christall a răspuns:

Suna aici la Asociatia protectia copiilor. Le spui situatia si ei te vor sfatui. Nr este 0213166176

| christall a răspuns:

Suna aici la Asociatia protectia copiilor. Le spui situatia si ei te vor sfatui. Nr este 0213166176.

| Justme79 a răspuns:

Copilul totii veti ramane in custodia mamei voastre mai ales ca el are un comportament destul de agresiv parerea mea este cand mami tau se va decide sa divorteze trebuie sa fie precauta din toate punctele de vedere mai ales ca el este capabil de orice sper sa iti fi fost de ajutor toate cele bune iti doresc

| DanaDaniellllla a răspuns:

Ana Maria mai bine ai pune mâna pe carte și mai lasă problemele închipuite pe care le tot ai! Pune mâna sa faci curat in casa daca nu îți place dezordinea și ajutați mama la treburile casnice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Trăim totuși într-o societate... Dacă îți imaginezi că tuturor oamenilor le este bine precum ție, te înșeli.

Toată lumea întâmpină probleme, totul ține însă de intensitatea lor. Așa că, dacă nu cunoști intensitatea problemelor, cum îți permiți să tratezi cu indiferență un astfel de caz?

Sau mai nou, plăcerea doamnelor este de a fi maltratate, violate și bătute cu brutalitate? S-au schimbat multe din perioada comunistă, să știți.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Alo, nenea mai aruncă un ochi pe ce întrebări are donșoara de 14 ani pe aici și lasă dramele astea ieftine! Violența domestică nu este naturală și nici normală, însă nevoie de atenție și băgare de seamă este. Puștoaica are impresii și narează vrute și nevrute doar pentru un gram de atenție. Faptul că provine dintr-o familie dezorganizată nu și ea nu încearcă să își clădească un viitor mai bun, ci doar are așteptări nu ii face vreun serviciu. Acum, daca tu ai impresia că biata mama a donșoarei ( aia chitroasă, leneșă și miserupistă- după spusele autoarei acestei istoriate) dorește să divorțeze poate și mai mult că sigur știe pașii, din moment ce a mai trecut prin asta. Repet, nu violența domestică este problema aici, ci faptul că puștoaica minte pentru a atrage atenția etc.

| Etro explică (pentru DanaDaniellllla):

Nu a mai trecut prin asta, de aceea întreb. Și nu înțeleg de ce spui ca sunt leneșă? Ai venit acasă la mine și ma cunoști? Oamenii ăștia cu pretenții vedeți-vă de treaba voastră

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Eu am înțeles la ce te referi, crede-mă. Însă nu e la latitudinea mea, și nici a ta, ca să-i criticăm "povestioarele", pentru că până la urmă, sigur au și un gram de adevăr, sau poate că este rezultatul unei educații greșite.

Dar imaginează-ți ce valori poate să aibă o tânără cu astfel de probleme în societate? Având în vedere că cei de la D.G.A.S.P.C. pot oferi un consiliere psihologică gratuită, nu mai bine lăsăm latitudinea experților?

Sigur știu ei ce-i mai bine.winking

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Etro):

Fetiță, ai întrebările publice! Tu ești bastarda sau copil din flori?! Daca mumata este victima violenței domestice poți oricând să apelezi numărul de urgențe și să solicite ajutor și protecție. Legislație este doar curaj să fie. Lasă kpopul și telenovelele coreene și pune mâna pe carte că nu ai sa treci nici capacitatea.

| Etro explică (pentru DanaDaniellllla):

Am înțeles, mulțumesc pentru ajutor. Sfaturile tale sunt bune dar nu înțeleg de ce spui că inventez.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt profiler si in timpul liber mai stau și pe TPU- de la invitații la balena albastra până la sex la 12 ani găsești vrute și nevrute.
Faptul că violența domestică nu este un subiect tabu în regiunea Moldovei sau in familiile sărace și defavorizate nu este o noutate. Singura șansă reală a puștoaicei este să învețe, până una alta visează la telenovele asiatice și își irosește vremea cu kpop de proasta calitate. Trezirea la realitate este crudă, iar simpla simpatie și părere de rău în mediul virtual nu îi fac vreun favor. Ajunge la o profesională, fuge cu vreun lover boy, iar la 18 ani ajunge sa se prostitueze cu prunci după ea. Soluția nu este pe internet, ci discuția deschisă cu propria mama sau bunica, dar acest lucru nu se întâmplă. Când primește atenție pe internet nu mai caută afecțiune și dragoste paternă și de aici down hill si rebeliunea vârstei.

| AnaQ a răspuns:

Înregistrează - l, mergi la politie și fa-i plângere penală. Încurajează - o pe mama ta sa divorțeze urgent de el dar sa fie precauta, astfel de oameni se vor răzbuna, nenorocitii.
Legea nu e de partea celor ca el, deci frații cresc împreună lângă mama.
Dacă vei suna la protecția copilului o sa va ducă la casa de copii.
Imi pare rău pentru situația ta. Multă sănătate și noroc.

| Etro explică (pentru AnaQ):

Am să încerc. La protecția copiilor nici nu aveam de gând să sun. Nu mi se pare prea in regula. Dar voi încerca să-l înregistrez

| AnaQ a răspuns (pentru Etro):

Ar fi și mai bine dacă ai putea și sa îl filmezi video, cu cât ai probe mai concrete cu atât politia de poate ajuta mai mult, iar el nu va avea nici un drept de custodie.
Nu merita nici o secunda sa stai cu astfel de om sub același acoperiș. Ajuta - ți frații și mama atât cât poți, înainte sa fie prea târziu. Astfel de om nu merita sa fie liber, merita sa fie închis pe viață.

| Numepubliccasavadalumea a răspuns:

Tatal tau e betiv sau tatal tau vitreg?
Si daca da in cineva dintre voi sunati la politie si faceti-i dosar penal pentru ca nu merita asemena oameni sa fie liberi
Filmeaza cu o camera ascunsa sau inregistreaza cumva can i te impotrivesti si daca cumva da in tine du-te undeva unde sa nu auda si suna la politie si arata-le dovezile

| Etro explică (pentru Numepubliccasavadalumea):

Tatăl vitreg e betiv. Fără suparare dar e un Oltean iar în satul lui cand am fost în vizita era bătaie la greu. Unii olteni sunt prietenoși, însă unii nu

| sierra1 a răspuns (pentru Etro):

Las-o pe mamă-ta să decidă. În mod sigur e NU vrea să divorțeze

| afdfjghghj a răspuns:

E posibil sa fiti despartiti dar daca ai dovezi ca e abuziv sansele sunt mici. Filmeaza-l cand e violent, ai MARE grija sa nu se prinda. E foarte important sa ai dovezi. Ai grija sa nu-ti manipuleze fratii, sa le zica sa zica ca nu e violent. Da, e obigatsa plateasca, da, poate fi periculos dar din cate stiu mama ta poate cere ordin de restrictie.