| Andreea202 a întrebat:

Hei! Nu știu cu cine sa vorbesc dacă este pe aici un psiholog mi-ar fi de mare ajutor. Părinții mei s-au certat iar mama a plecat la munca și nu vrea sa mai audă de tata, vrea sa bage divorț. Eu as fi de acord și cu acest lucru doar ca din cauza scolii trebuie sa rămân la tata. Și pentru o fata cel mai bine ii este lângă mama. Nu știu cum sa ii spun sa se întoarcă. În septembrie plănuisem majoratul meu dar acum totul s-a prăbușit. La școală nu știu cum ma voi descurca pentru ca va trebui sa fac acasă și de mâncare, curățenie și tot ce mai este de făcut și știu ca îmi va fi greu. Nu știu cum sa o rog, sa o implor sa vina. Ce ma sfătuiți?

27 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai stai cu tata, nu e nici o problema, nu-ti mai face atatea probleme.
Daca ea nu vine, degeaba o rogi, trebuia sa vina de la ea ideea sa vina, daca nu simte nevoia, asta e.

Si fa-ti majoratul? Ce treaba are asta cu mama? Fa-l cu tata si colegii, prietenii tai.

Ce sa-ti fac psihologul? Ca, cam asta ti-ar zice si el.
Vezi de viata ta.

Sa mai faca si tata in casa treaba, impartiti treaba, nu doar tu.

| Andreea202 explică (pentru Mosotti):

De majorat a spus ca îmi da bani. Ca ma ajuta cu partea financiara dar degeaba îmi da bani dacă în acel moment nu este lângă mine. Voiam sa vorbesc cu un psiholog poate ma poate ajuta sa trec peste asta și sa ma obișnuiesc cu ideea.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea202):

Pai incearca sa te obisnuiesti, de ce sa dai sute de lei la psiholog, bani care problema nu ii ai.
Inteleg ca sufleteste nu esti bine, dar ce sa zic?

Financiar te ajuta mama? Nu vrea sa auda de tata, dar de tine vrea sa auda ca esti fi-sa, nu e problema, sufleteste e cu tine, nu poti sa o faci sa vina daca nu se mai intelege cu tata.
Poate sa te duci tu la ea, nu stiu ce sa zic.

Trebe sa inveti sa fi independenta, nu dependenta de mama, prin constientizare ca e cam inutil sa fi dependenta.
O sa se intoarca de la munca.

Uite adrese de psihologi si telefoanele, daca vrei apeleaza la unul, fac si online la o adica:

https://www.romedic.ro/forum.php?user=156377
https://www.romedic.ro/forum.php?user=149074
https://www.romedic.ro/forum.php?user=210190

Dar te costa 150-170 lei sedinta de 50-60 min.

| Andreea202 explică (pentru Mosotti):

Dependenta sunt în sensul sufletește ca este mama și eu fiind fata mi se pare normal. Și ori de câte ori ma gândesc la ea sau vorbesc despre ea încep și plâng. Am devenit foarte emotiva

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea202):

Pai da, dependenta sufleteste, la asta ma refeream.
Pai aici e problema, sa incerci sa intelegi ca si cu tata poate fi la fel de bine, mai ales ca tatii au afinitate fata de fiicele lor!

Conteaza ca sufleteste mama e cu tine si va veni, chiar daca nu cu tata, cat vrea sa stea acolo?

| Andreea202 explică (pentru Mosotti):

Pai mama nu vrea sa se mai întoarcă deloc acasă. Și într-un fel o înțeleg pentru ca tata are un comportament urat față de noi

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea202):

Pai si atunci ce te mira? De ce nu te duci tu la mama?!
Cu tine cum se poarta tata?

| Andreea202 explică (pentru Mosotti):

Mama este foarte departe de scoala mea. Și nu am cum sa stau cu ea din aceasta cauza. Cat despre tata nu ma bate dar uneori îmi vorbește urat și mie.

| DarthNiger a răspuns (pentru Andreea202):

Ai deja 18 ani, in curand o sa iti faci propriul viitor si nu ar trebui sa te lasi afectata de acest lucru, e adevarat ca sunt parintii tai si nu vrei sa ii vezi despartiti, dar daca ei nu doresc sa se impace, nu poti face nimic tu personal fiindca asta tine doar de ei.
Poti alege cu cine vrei sa ramai, nu esti obligata sa stai cu tatal tau daca nu doresti, ramai cu cine crezi ca esti mai apropiata si cui ii pasa mai mult de tine, iar pe celalalt parinte il vizitezi cand doresti si cam atat, altceva nu prea am ce sa iti zic
Poate ca se vor impaca la loc in cele din urma, poate au nevoie de o perioade de separare, asa cum am zis totul depinde de ei.
Tu focuseaza-te pe viata ta si nu te lasa afectata de acest lucru, e o decizie care ii priveste pe ei iar tu nu poti face mai mult decat sa accepti asta si din intrebarile pe care le-ai mai pus, am observat ca tatal tau este total impotriva divortului, ai putea sa incerci sa il faci pe el sa accepte situatia fiindca nu poti tine pe cineva fortat langa tine plus ca sunt sigur ca mama ta are motivele ei pentru care se desparte de tatal tau, nu cred ca o face asa fara vreun motiv.

| DarthNiger a răspuns (pentru Andreea202):

Pai in acest caz ai putea sa stai cu tatal tau pana termini scoala, daca nu ai vreo problema si daca el e de acord, dupa aceea te muti cu mama ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea202):

Mda, daca si tata e poarta urat e nasolie, dar asta este nu ai ce face, trebuie sa fi tare si sa iti vezi de treaba ta si viata ta independent de ei.
Asta e.

Ai si zis, ca te vei muta cu prietenu, deci unde e problema? Lasa-o pe mama si tata cu viata lor. Invata si constientizeaza ca e bine asa. Esti atasata de prieteni, ai afectiune, etc.
Eu iti zic asta fara bani ca psihologu sa te duce luni de zile cu vorba, desi ti-am dat sa apelezi la unu din ei, i-am luat de pe acel site intamplator la nimereala.

| wildthing a răspuns:

Tu vrei sa fii langa mama care si-a luat lumea in cap si te-a parasit, lasandu-te sa faci mancare, curatenie si tot ce mai este de facut? Ce mama e aia? Mai gandeste-te!

| Andreea202 explică (pentru wildthing):

Ea ma iubește și mi-a spus ca a stat atâția ani pentru mine dar deja nu mai suporta. Iam propus sa aștepte pana termin clasa a 12a și o sa merg la facultate și sa se mute cu mine într-o chirie.

| dinaprilie a răspuns (pentru Andreea202):

Problem solved! Cu putin noroc in viata nu o sa experimentati rea multe din cele 3.127.652 de variante poaibile ale vietii. PRAY for the after life! laughing

| Andrei1869 a răspuns (pentru Andreea202):

Scuze dacă suna rau dar chiar dacă ea te iubește, termini clasa a 12-a si ce? Pleci cu ea în chirie, ok.
Dar ce simți pentru tatăl tău, îl părăsești cum a plecat mama ta și îl lași complet singur?
Ea a decis sa plece el a decis sa aibă grija de tine, apoi decizi și tu sa pleci, ce crezi ca va simți el?

| Andreea202 explică (pentru Andrei1869):

El se comporta urat cu mama și cu mine nu el a ales sa ma crească eu am ales sa rămână la el ca să-mi continui scoala.

| wildthing a răspuns (pentru Andreea202):

Astea-s texte de-ale ei, probabil si-a gasit pe vreunu' pe acolo. O mama adevarata nu-si paraseste copilul indiferent ce s-ar intampla.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| existential a răspuns:

Te apropii de varsta la care usor usor o sa-ti iei viitorul in propriile maini.
Pregateste-te pentru bac si intrarea la facultate. Viziteaza caminele studentesti, ca sa stii unde e mai bine sa stai.
Prietenii din liceu ar fi bine sa tii pastrezi. Poate veti studia la facultate in acelasi oras. Te va ajuta sa ai persoane de incredere acolo si sa nu fii singura. Poate chiar veti inchiria o garsoniera / apartament impreuna.
Job poti avea deja din primul an de facultate, pentru bani de buzunar, chirie si utilitati / regie.
Ai tai cu timpul se vor apropia tot mai mult de pensie, vor imbatrani si nu te vei mai putea baza pe ei oricum.
Desigur, vei face multe greseli de una singura la inceput de viata. Dar daca vei cunoaste persoanele potrivite, daca vei avea prieteni de nadejde, profesori sa te sfatuiasca, cineva care sa tina la tine, vei depasi obstacolele, vei avea o cariera si nu vei mai depinde de nimeni.
Doar o posibila viziune de viitor.

| Andreea202 explică (pentru existential):

După clasa a 12a ma voi muta cu prietenul meu. Nu de asta îmi fac probleme.

| Anee1667 a răspuns:

Cel mai bine este să vorbeşti cu ei despre asta.
În primul rând problemele lor nu ţin de tine, sunt adulţi şi sunt capabili să ia decizii corecte. Dacă au luat decizia să divorţeze atunci însemnă că nu se mai înţeleg şi relaţia lor nu mai merge.
Tu, încearcă să iei lucrurile treptat şi discută cu amândoi despre dificultăţile pe care crezi că la vei întâmpina după ce se va produce această ruptură.
Deşi sunt sigură că eşti capabilă să te descurci cu treburile casnice, mai ales că va trebui să înveţi să îţi dirijezi timpul şi să faci aceste lucruri de una sigură pentru că totuşi încurând vei fi majoră.

| Andreea202 explică (pentru Anee1667):

Știu dar eu nu prea am stat departe de mama decât în zilele când ea a lucrat și abia așteptam să vină de la munca și săi povestesc tot ce am făcut la scoala despre note etc. Dar acum ii pot spune doar la telefon. Asta ma afectează tare.

| DarthNiger a răspuns (pentru Andreea202):

Pai nu e ca si cum mama ta dispare si nu o vei mai vedea vreodata, poti in continuare sa iti petreci timpul cu ea, se desparte de tatal tau nu de tine.
Cu timpul o sa te obisnuiesti fiindca alta modalitate nu ai decat sa accepti situatia.

| Mosotti a răspuns (pentru DarthNiger):

Ea cam are dreptate, daca mama nu e langa ea, e ca si cum a disparut, si ea cum nu se va mai intoarce, e putin nasol.

Insa cum am zis, ea trebuie sa se desprinda emotional de mama si aia e, sa isi vada de viata ei, are un iubit, sa-i zica lui ce vroia sa-i zica mamei, si gata.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea202):

Pai si de ce nu spui ce ai de spus iubitului tau?! Cu scoala, note, etc. Daca tot te iubeste, si e bine si asa.

| Flar3 a răspuns:

Depinde cat de grava a fost cearta intre parintii tai. Daca a fost din motive financiare, alea sunt nimicuri( parerea mea). Tu avand 18 ani, esti deja fata mare. Totusi, cu parinti separati, e destul de greu si ai multe pe cap. Ii rogi sa vorbiti intre voi, luati frumos cina, discutati problemele ca oamenii. Nu sunt eu vreun psiholog, am 13 ani. In cazul in care iti convine metoda asta, e bine. Daca nu, astepti alte raspunsuri. Bafta!

| Andreea202 explică (pentru Flar3):

Ei nici nu vor sa vorbesca. Și sunt foarte atașată de ei pentru ca nu mai am nici frati nici surori.