| Andreea478 a întrebat:

Hei. Sunt într-o situație foarte nasoala. Am un tata psihopat nebun(ca altcumva nu il pot numi) și este foarte violent cu mine. Toată ziua ma lovește, îmi da cu pumnii și cu picioarele, ma înjura și ma ameninta ca ma baga în spital. Azi eram cu o fata, ne plimbam și ea s-a oprit să stea de vorba cu 2 băieți și el m-a văzut și m-a bătut foarte tare, m-a tras de par și m-a lovit cu pumnii peste fata (eu nu aveam nicio legătură cu acei băieți). Îmi vine sa fug de acasă nu știu ce sa fac. Și încă ceva, el a fost de acord ca eu să mă vopsesc pe par și acum ma pune sa îl șterg ca dacă nu, ma tunde cheala. Spuneți repede ce sa fac ca vine acasă.

37 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Eu as fugii, cel mai bine. Du-te cat vezi cu ochii si nu te mai intoarce inapoi, du-te la politie si declara-l.Nu e normal.

| NYØ2002 a răspuns:

Fai reclamatie la politie

| aAlexB a răspuns (pentru NYØ2002):

Politia nu face nimic, asa e in Romania.

| andiceasu95 a răspuns:

Reclamatie la politie cat mai rapid! Mama ta ce zice?

| aAlexB a răspuns:

Incearca sa pleci de acasa pentru o perioada de timp, la rude.

| Andreea478 explică (pentru andiceasu95):

E de acord cu el

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru aAlexB):

Politia nu face nimic pentru ca cei care ar trebui sa protejeze cetateanul nu dau lege, adica cei din Parlamanet, pentru ca pe ei nu-i intereseaza de siguranta mea, a ta sau a altora, ei au paza, au bodyguarzi, nu uitati sa iesiti la vot ca sa-i votati pe acesti cacanari!

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil si tu dai motive.
Cred ca nici tu nu vrei sa ajungi ca fetele din Caracal. El te fereste de asemenea anturaje (baieti necunoscuti, etc.) care te pot duce in asemenea anturaje, unde sa ramai sclava unora.
Si da: daca te vopsesti pe par (mai ales daca vopsirea este stridenta) la varsta ta, asta e semn ca "te oferi" baietilor rai.
Daca continui atitudinea ta rebela fata de parinti, poti ajunge in locuri unde vei regreta ca tatal tau nu-ti mai da o palma cateodata, fiindca viata poate fi mult mi dureroasa uneori!

| Andreea478 explică (pentru Bula):

Înțeleg asta dar prea mult exagerează

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bula):

Nu înțeleg de ce dai vina pe victimă.
Dacă vorbește cu băieți necunoscuți înseamnă că va ajunge sclavă? Interesantă concluzie, dar nu văd legătura cu premisa.

| Raizing a răspuns:

Hey!
Daca esti minora... fugi la o sectie de politie! O sa-l mai linisteasca asta! sa speram!

Bula
| Bula a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu ajunge neaparat, dar pericolul este mare la varsta ei sa se combine in anturaje nedorite.
E mai bine sa te feresti de 1000 ori decat s-o patesti odata!

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ar fi bine sa suni la politie in cel mai scurt timp, dar dupa ce te siguri ca ai unde sa stai. Daca esti majora e cel mai bine. Suni la politie, pe el il vor aresta pentru loviri si alte violente, dar si pentru violenta domestica in familie, iar tu iti vei vedea de treaba. Daca totusi nu mai suporti, fugi cat mai repede la o prietena de a ta pe care nu o cunoaste tatal tau

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Am uitat sa precizez, faci asta doar daca el te bate si te injura fara motiv. Daca tu umbli in anturaje e normal sa reactioneze asa, probabil ai mai facut prostii in trecut, iar acum nu stie ce sa ma faca cu tine, ii este frica sa nu ajungi ultima panarama. Daca tu nu esti vinovata cu nimic si iti vezi de treaba ta si inveti bine, atunci denunta-l ca mai repede

| tpu12121222 a răspuns:

1. Avand in vedere modul in care isi schimba opinia, incearca sa eviti situatiile discutabile sau in care ai avea nevoie de "gusturile"/"acceptul" lui.

2. Incearca sa analizezi ce iti reproseaza, cand si de ce.
Ce - iti poate indica modul in care te percepe sau in care nu vrea sa te vada;
Cand - iti indica punctele din situatii si te intereseaza pentru a evita contexte similare.
De ce - iti indica o parte din motivele pentru care se manifesta violent cu tine.

Din pacate, o solutie ar fi sa poti limita posibilitatile ca el sa iti reproseze ceva si sa castigi timp pentru a creste si a putea pleca mai repede de langa el.

Avand in vedere ca iti lipseste o zona de refugiu, cel mai bine, este sa te axezi pe studiu si rezultate care iti pot servi drept ajutor atat in relatia cu familia, cand si pentru a-ti face un viitor mai bun.

Selecteaza-ti anturajul si alege oamenii care merita sa stea langa tine.

Nu admit comportamentul violent al tatalui, dar cand ai de a face cu salbatici trebuie sa inveti sa te aperi si, dupa caz, sa-i dobori.

Incearca sa folosesti aceasta presiune toxica intr-un sens pozitiv.

Repet, e o tampenie ce face tatal tau, dar incearca sa transformi situatia asta in favoarea ta. Cum? Aici tu trebuie sa gasesti raspunsul, fiindca tu cunosti fiecare context, moment, detaliu...

Ceilalti suntem doar comentatori aflati pe margine.

Imi pare rau de situatia ta si iti doresc succes!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bula):

N-ai de unde să știi de cine să te ferești și de cine nu dacă n-o pățești de cel puțin câteva ori.
Dacă vorbim de violuri / răpiri / mai rău, o fată timidă care nu vorbește cu multă lume și n-are încredere în părinți (sau în nimeni) e o țintă mult mai bună decât opusul ei.

Bula
| Bula a răspuns (pentru FaraNume1245):

Problema NU este ca se intalneste cu altii /altele.
Problema este ca nu spune acasa in ce anturaje- si cu cine se intalneste.
Iar in caz de problema nici nu stii de unde s-o cauti...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La poliție, la Protecția Copilului, la 112, telefon.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai un tata violent si bataus, suni la Politie.
In orice caz, daca esti minora, serviciul de ocrotire al copilului, va fi chemat de Politie si te vor lua ei in grija, eventual te vor pune in caminul pentru copii, pana la 18 ani, unde vei fii supravegheata si protejata.
Cat priveste vopsitul parului, se face numai cu acordul parintilor, dar se pare ca tu ai facut-o pe ascuns, daca tatal tau nu era acasa cand te-ai vopsit si acum te ameninta cu tunsul (ca mie nu-mi suna ca si-ar fi dat acordul, odata ce acum este turbat de furie, ca te-ai vopsit).
Se pare totusi, ca nici tu nu esti un copil prea cuminte, daca faci poze nud si apoi le dai iubitilor.
Spune-ne totusi, ce varsta ai?

| Andreea478 explică (pentru Violleta2022):

Pai faza cu vopsitul a fost asa el m-a lăsat sa ma vopsesc dar nu a știut ca iese o culoare asa de intensa și cu pozele nud am facut și eu greșeli în trecut nu mă consider ca sunt o sfanta sau ceva de genul dar acum nu mai fac. E normal sa mai primești câte o palma de la parinti dar nici chiar asa deja mi se pare prea multa violenta face mereu din țânțar armăsar și nu prea mi se pare normal!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea478):

Eu nu-s de acord cu violenta!
Eu una, nu mi-am bautut copii, dar i-am pedepsit intotdeauna pentru ce au facut rau, in special pentru minciuna sau neascultare.
Pentru accidente de spart sau stricat ceva, nu i-am pedepsit niciodata, dimpotriva, le-am dat crezare si i-am iertat cu usurinta, cand au venit sa-si ceara iertare si sa-si recunoasca vina.
Pedeapsa este mai dureroasa decat o bataie, ca i-a durut sa nu-i mai las afara 1 luna de zile, ori le-am luat accesul la internet, telefonul sau chiar computerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-i înapoi! Glm
Cel mai bine fă o reclamație la poliție, alt ceva mai bun cu un asemenea om?

| Kindal38 a răspuns:

Prin asa ceva a trecut si mama mea dar intr-un fel a avut noroc ca amurit de ciroza cand ea avea 16 ani si a scăpat de el.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bula):

Înțeleg ce spui, dar cui să spună acasă unde și cu cine merge? Tatălui abuziv? Mamei care îi permite să îi bată copila?
De parcă le-ar păsa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Pentru că e și vina victimei daca se întâmplă ceva. Trăim în sec 21 foarte multi știu cum să de a de fete naive
Și nu trebuie sa fie sclava, sunt familii care le cresc bine și își educă fiicele dar din cauza prietenelor ajuns in anturaje cu drogați și fumatori și tipi de joasa amplea.

Eu nu am văzut o fata vopsita care sa fie ok. Și prieteni ok

Bula
| Bula a răspuns (pentru FaraNume1245):

La varsta ei, adolescentii sunt rebeli.
Daca nu reusesti sa ramai in foarte buna prietenie cu ei, atunci incearca tot ce vede /aude nou de la "prieteni".
Daca nu se reuseste controlul prietenesc, aceasta relatie (copil-parinte) va esua si lucrurile o pot lua razna.
In aceasta faza, adolescentul poate sa raspunda cu ura fata de parinti, iar ei sa recurga si la cate o palma parinteasca...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bula):

De acord, dar nu văd problema cu încercatul de noi chestii. Nu vorbesc de dava la venă, dar o țigară de dragul de a vedea cum e n-a omorât pe nimeni, nici băutura, nici câteva fumuri de iarbă. Problema apare când nu știe să gestioneze situațiile și anturajele.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg cum e vina ei că tatăl e abuziv.
Nu văd nici problema că ajung în anturaje cu fumători. Majoritatea prietenilor mei din adolescență sunt și erau fumători. Eu nu fumez.
Asta cu drogurile o înțeleg, că nu mă aștept să fie în stare să facă față, în special provenind dintr-o familie abuzivă.
Dar vopsitul? E atrăgător, e "cool". Dar nu-i nimic rău până la urmă.