| CaLy095 a întrebat:

Hei, sunt Nicu, am 23 de ani si viata mea nu e prea roz, de vre'o luna tot imi vine in cap sa ma sinucid, nu din dragoste sau alte prostii, muncesc de la 16 ani, dar nu am reusit sa fac nimic pana acum, banii au ajuns cat sa nu mor de foame, mama nu mai e de 3 ani, tata bea o zi si 2 le doarme, dupa o ia de la cap, nu stiu ce sa zic de mine, nu sunt prea mandru de cum am trait pana acum, lumea rade de mine, stiu ca nu e important ce spun altii, dar intr.un fel m.a afectat psihic, am devenit cam nesigur pe mine, am facut unele greseli, chiar foarte mari. Am zis sa fiu baiat bun si am ajutat un prieten sa deschida o firma, el nu a mai platit, dupa care firma a ramas pe capul meu, el facandu.si alta, nu am mai avut de unde sa platesc taxele si s.au strans, nu am putut sa o inchid ca nu stiu ce spunea contabila de "semestre", si asa, acum sunt dator la anaf, nu stiu cum as putea sa mai ies din prostia asta in alt mod, am fost inconstient si imi pare rau dar e prea tarziu...m.am saturat sa stau mereu cand iau salariul sa zic ca nu'mi iau de aia sau aia din cauza ca trebuie sa platesc, nu imi pot face prieteni pentru ca le este rusine sa iasa cu mine, nu mi.am mai luat haine de la iarna trecuta, port aceleasi haine, eu imi vad viata ca pe o pedeapsa, dar nu vreau sa mai doara cand vad ca altii se plimba cu prietenii si ca au o viata normala, nu vreau sa mai adorm plangand ca a doua zi vine iar o zi in care trebuie sa inghit in sec si sa nu dau ascultare la vorbele urate ale colegilor, nu vreau sa mai fiu singur, sa stau si sa ma gandesc oare cum ar fi daca n.as mai fi. Nu stiu ce sa fac, imi e greu in fiecare clipa, imi e atat de dor de zilele cand eram mic si nu duceam grija la nimic, imi e dor de mama, cand aveam 15 16 ani si se intampla ceva si spunea ca totul v.a fi bine... Vreau sa stati sa v.a ganditi putin si sa imi spuneti, voi ce ati face in locul meu?! Nu spuneti lucruri urate v.a rog mult, multumesc.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Greutatile o sa treeaca, toti avem greutati, dar intotdeauna dupa nor vine si vreme insorita.
Nu conteaza hainele, nici eu nu cred ca mi-am luat anul asta haine noi, fiindca nu imi trebuie, le port pe cele pe care le am pana se deterioreaza, nu merita sa investesti multi bani in haine. Motivul pentru care nu ai prieteni nu sunt nici hainele, nici lipsa de bani, ci poate tristetea ta. Imi amintesc ca la varsta ta aveam doi prieteni foarte buni, ieseam impreuna cam de doua ori pe saptamana. Eram saraci, ne cumparam o cola la jumate pe care o imparteam pe o banca in parc si ne plimbam prin tot orasul stand de vorba. Dar ne simteam bine, eram tineri si prieteni, nu ne pasa de haine sau de bani.
Despre prietenul pe care l-ai ajutat: il ajuti daca te pricepi la chestiile astea. Cum adica ti-a spus contabila? Invata sa nu faci chestii pe are nu le poti controla, daca te mai apuci vreodata sa deschizi o firma, asigura-te ca stii toate detaliile, despre cum se controleaza, cum se inchide, etc, ca nu depinzi de nimeni. Toti gresim, dar e important sa invatam din greseli

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Perfect adevarat!

Si eu am avut trei prieteni, doi baieti si o fata, cu care seara colindam Timisoara pe biciclete, iar cand sao luam spre casa ne mai pierdeam timpul la discutii la masa unui butic din zona, si meniul, fiind si noi saraci, era mereu acelasi, Coca-Cola, pe atunci era la sticla de sfert cu eugenii. happy Sweet memories!

| cristi202 a răspuns:

In locul tau, mi-as lua timp pentru mine singur. As cauta sa fac ce va care sa imi placa la nebunie, in cazul meu, o expeditie cu bicicleta, un desen, sau pur si simplu o iesire in natura undeva intr-un loc frumos, ceva care sa dea culoare (ca tot vorbeai de lipsa rozului din viata ta) existentei mele gri. Si atunci, si o zic din experienta, pata aceea de culoare va afecta intreaga mea viata, eliberind-o de gri.
Sunt perioade in viata cand toate ne sunt impotriva, insa asta nu inseamna ca e sfirsitul ei, dupa cum a zis si Brigaela, dupa nori, soarele se va arata, totul e sa astepti soarele sa apara, cine stie sub ce forma va aparea!
Si inca ceva: nici eu nu m-am putut lauda cu ceva notabil pana pe la 26 de ani. Si te asigur ca cei mai multi tineri sunt la fel, roadele unei vieti vin dupa ce treci de tinerete, in tinerete poti doar investi pentru ce va veni mai apoi. Deci nu ar trebui sa te ingrijoreze lipsa realizarilor, cei mai multi de fapt nu realizeaza nimic intreaga viata, doar se distreaza cit sunt tineri, se casatoresc, fac copii, si daca ii ajuta sa ajunga ei cineva abia atunci pot spune ca au facut si ei ceva. Cit despre prieteni, decat de fatada, care sa fie cu tine, sa te linguseasca, si la nevoie sa se dea disparuti, mai bine ca tine, singur.

| mgtow a răspuns:

In locul tau as pleca in legiunea franceza, e un risc mare prin afganistan sa mergi in razboi dar bani primesti, peste 2000€ lunar apoi iti cumperi o casa sau apartament in Franta scapi de anaf si alte griji.

| anss23 a răspuns:

Sa nu mai spui niciodata ca nu iti poti face prieteni pentru ca le e rusine sa iasa cu tine! Eu nu am niciun prieten de foarte mult timp si am preferat sa stau asa decat sa pierd timpul cu niste oameni de genul, care judeca dupa aparente si stau in jurul tau doar ca sa profite. Un prieten adevarat nu te judeca dupa hainele pe care le ai sau daca ai sau nu datorii, ii este de ajuns prezenta ta dar din pacate in ziua de azi aceste lucruri au devenit doar niste povesti..nu esti singurul care se fla in situatia asta, singuratatea poate fi cea mai mare povara insa in acelasi timp iti acorda libertatea de a fi ceea ce vrei sa fii, fara sa depinzi de nimeni. Cat despre afacerea aia care nu a mers, nu trebuia sa te bagi in ceva de genul daca nu ai notiunile necesarede contabilitate si educatie financiara..insa nicio situatie nu este un capat de drum..chiar daca ai acele datorii statul sau banca nu are cum sa iti ia toti banii, astfel ca tu sa ramai pe drumuri sau sa nu ai ce manca..stiu ca e o anumita suma care trebuie sa iti raman pentru a supravietui, chiar daca ti se va opri automat o parte din venit. Daca as fi in locul tau, as face un dus rece, as incerca sa gasesc macar o persoana, fie la munca fie in mediul online cu care sa mentin o legatura(fie si un diaog scurt o data la cateva zile), as continua sa muncesc si as incerca sa ma gandesc mai mut la momentul prezent..adica te trezesti dimineata si te gandesti strict la ce ai de facut in ziua aia, nu sa te gandesti tot timpul la problemele pe care le ai si nu o spun deloc cu rautate pentru ca inteleg situatia in care esti.dar asta e sfatul meu sincer.

| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu sunt roz cu bani si am tot varsta ta, si mie imi vin toate problemele tavalug si am o stare de rahat si te inteleg.Eu am plecat de la 14 ani de acasa si nu am muncit pentru mine si pentru bani mei ci pentru casa unde am stat si aveam haine si bani daca vroia persoana respectiva sa imi dea ca ai mei deja nu mai contribuiau (nu prea contribuiau nici pana atunci decat ca mancam la ei).
Eram si minora si nu puteam munci si mai am si probleme cu genunchii ce nu imi permit sa muncesc nimic asa ca te "invidiez" ca poti sa faci o munca si sa iti catigi si banutii aia putini pe care ii ai.La fel e si cu prietenul meu, si de el radea lumea ca are 29 si ca nu a facut mare lucru desi munceste de la aceiasi ani cu tine doar ca nu a putut strange (frati multi, nevoi acasa) iar acum si-a luat masina din ce munceste in tara, plateste chiria, taxele ma ajuta si pe mine ca eu am iar probleme de sanatate plus ca ce pot eu munci se gaseste greu.Nici noi nu ne-am luat haine de mult si si pe noi ne vorbeste lumea dar vorba aia "caini latra ursul merge" eu inca sper sa fim sanatosi sa ne putem plati chiria si sa avem ce pune pe masa ca intr-o zi sper ca vom avea mai bine.
Asa ca nu lua in seama gura lumii, gandeste-te la tine si bucurate ca esti sanatos.Umbla cu oameni care te apreciaza pentru ceia ce esti si pentru cat te-ai zbatut nu ce rad de tine ca nu ai nike-uri ca aia nu sunt oameni.Esti tanar ai toata viata inainte, fruntea sus si gandeste-te mereu ca se putea si mai rau.

| SilentRain a răspuns:

Cam asa e viata pustiu' cu bune cu rele mergi inainte nu mai privi inapoi
Nici viata mea nu e roz, dar macar ma lupt sa o fac albastra big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok sa o privesti ca o lectie."nu'mi iau de aia sau aia" nu asta e cauza ci cã nu poti dormi noaptea ca nu ai nimic strans deoparte.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu zic sa lasi copilariile la o parte. Acum esti adult, ai responsabilitati. Degeaba iti pare rau dupa copilarie, mai bine da-o uitarii pentru ca evident n-o sa vina niciodata inapoi. Iar parintii, in viata fiecaruia vine un moment cand nu o sa-i mai aiba, trebuie sa fii pregatit pentru asta tot timpul. Tu ai fost un caz nefericit sa-ti pierzi mama mai de tanar. Nu o pierdeai acum, o pierdeai in alt moment in viata. Tot ce poti face este sa treci peste. Banuiesc ca acum prioritar pentru tine este sa-ti platesti datoria la ANAF, ca pe urma vei avea mai multi bani pentru tine. Ai vreo calificare? Aspiri la un job mai bine platit? Cat despre prieteni, pe mine unul nu ma deranjeaza deloc lipsa lor. Nu simt nevoia sa ies cu nimeni pentru ca imi ocup permanent timpul cu ceva. Poate de asta ai nevoie. Inscrie-te la niste cursuri ceva, studiaza, axeaza-te pe un domeniu care te atrage si incearca sa devii tot mai bun acolo.

| Marin321 a răspuns:

Stiu prin ce treci si te rog sa ma crezi cand iti spun un lucuru.
Te rog sa il iei exact asa cum e: Oricum o sa mori.

O sa se intample...
Dar important e ce faci tu inainte sa se intample.
Spui ca stai rau cu banii...
Uite fa un efort si cumpara o carte: In cautarea fericirii de Daniel Gilbert.
Uite ce ar trebui sa stii. 1. Esti in depresie (Vezi partea buna. Dupa ce scapi de ea... tu deja vei stii cum arata partea intunecata.)
2. Fa o lista de lucruri pe care ai vrea sa le faci in viitorul apropiat. Dar sa fie lucuri care sa te ajute si sa fie chestii pozitive.
Gen: Azi nu ma intorc acasa pana nu vorbesc cu cel putin 10 oameni. ( Poti doar sa ii intrebi cat e ceasul)
Ai grija sa fie lucuri realizabile si relativ usoare.
(Asta e pentru ati creste stima de sine)
3. Cauta o ruda sau un amic si povestestei tot ce ai pe suflet... abslout tot. (Asta ca sa te descarci)
4. Daca nu poti merge acum la un psiholog... trage de timp cu ajutorul listei pana cand poti. Asta sa fie cat se poate de repede.
(Asta e ca sa te vindeci complet)
Nu te mai gandi niciodata la sinucidere... asta nu e o varianta niciodata.