| Prisăcariu_Dumitrița_1999 a întrebat:

Hei TPU, a-şi c-am avea nevoie de un sfat.
Sunt împreună cu un tip ce cinci ani, suntem mutaţi împreună iar el lucrează.
Eu stau acasă de oare ce nu îmi dă voie să lucrez.
Cât timp el este plecat eu mă ocup de casă şi de sora lui de 8 ani.
Dacă îi cer bani pentru anumite necesități casnice el îmi scoate ochii.
Ce pot să fac?

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Nu mi se pare normal să nu te lase să lucrezi. E dreptul tău! Îți mai și reproșează dacă îi ceri bani pentru casă... Cred că e o fire foarte posesivă și are mentalitatea aia învechită ca "bărbatul să aducă bani în casă, iar femeia la cratiță". Mă întreb cumva dacă nu e și misogin... Sincer, eu în locul tău nu aș accepta așa ceva în veci și aș pleca cât mai repede din casa aia.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E ciudat omu ala. Poate trebuie sa-l lasi singur

| RAY a răspuns:

Sofisis are dreptate, măcar te satisface sexual bine?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să discuți cu el aceste probleme, chiar dacă au trecut 5 ani.
Asta poți să faci.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu te lasă să lucrezi normal ar fi să îți dea tot ce ai nevoie.
Mai gândește-te dacă vrei să rămâi lângă un astfel de om.

| sofisis a răspuns:

Scuza ma dar tu stai cu el pentru ca? Umple tu punctele ca pe cuvant de onoare ca nu gasesc absolut nici un motiv pentru care ai sta cu un asemenea barbat.

| Plato a răspuns:

Nu te tine absolut nimeni si nimic langa el. Ce te opreste sa pleci pur si simplu?
Lucrurile nu se vor imbunatati, te asigur. Cam asta va fi viata ta, si in momentul asta nu pari incantata. Ia-te si du-te, ca esti libera. De eram in secolul 17 intelegeam, dar acum poti sa-l lasi pur si simplu si sa cauti fericirea, chiar nu ai niciun motiv sa accepti asta, chiar nu ai niciun motiv sa traiesti un cosmar, cand ai posibilitatea de a fi intr-adevar fericita. Nu fi proasta.

| FreddieM a răspuns:

Ca sa inteleg ca te foloseste ca menajera, robot de bucatarie si babysitter. Draga Dumitrita, controlul si restrictiile sunt foarte daunatoare in viata de cuplu, si in mod logic nu vei ajunge batrana in aceleasi conditii. Ai drepturi identice cu ale lui, chiar daca ai fi casatorita, nimic nu-ti poate fi impus sau restrictionat impotriva vointei tale. Daca e o persoana cu care se poate discuta, ii explici ce consideri tu ca ar trebui sa fie ajustat in conportamentul sau pentru a putea construi o relatie cordiala. Explica-i ca in urma atitudinii sale, inevitabil vor fi consecinte, dar nu ca amenintare, ci doar ca vor fi la nivel psihologic, ca el este in principal cauza fericirii sau nefericirui tale. Si de aici pleaca toate, nesincronizari, certuri si in final rupturile. Doamne-ajuta.

| GirlOnline81 a răspuns:

"Ce pot sa fac?"

Sa te intrebi si sa-ti raspunzi daca la nesfarsit il poti tolera asa cum e si eventual mai rauwinking.

| Blueberry8 a răspuns:

Sa pleci sau sa porti o discutie civilizata cu el! Cum vine asta, nu ma lasa sa lucrez dar daca ii cer bani imi scoate ochii?! Dar pentru el esti doar femeia care face curat, mancare sta cu sora lui si sex?! Asa a fost mereu? E gelos sau de ce nu te lasa sa lucrezi? Daca nu te lasa sa lucrezi, atunci "sa te intretina"!

| Anonima32145 a răspuns:

Iubirea e oarba. O stiu, nu din experieta mea (la cei 14 ani ai mei), dar am 4 matusi din care una a vut o problema asemanatoare cu a ta. Matusa mea a avut un prieten cu care a stat aproape 4 ani si el o trata ca pe o menajera. Ideea e ca si-a dat seama tarziu de asta. Tu ti-ai dat seama si nu ai plecat. Ce te tine sa stai acolo? Nu are nici un drept sa iti spuna sa stai cu sor-sa si sa fii menajera lui. In 2019 mentalitatea de "barbatul se duce la munca si femeia la cratita si cu copiii" e foarte invechita. Spune-i asta si daca nu te lasa in continuare desparte-te de el.