| theillusoryman a întrebat:

Acum 3 luni am cunoscut o fata pe un site de jocuri online.Am vorbit foarte mult ca prieteni dar de la un moment dat a inceput sa se instaleze o atractie reciproca intre noi.Eu i-am cerut cateva poze cu ea dar ea a refuzat spunandu-mi ca telefonul ei nu are camera. Dupa aceea am prins-o cu minciuna si mi-a spus ca de fapt camera era stricata(desi acum totate telefoanele au 2 camere). Apoi i-am ceurt skype-ul si m-a refuzat spunandu-mi ca nu il poate descarca doar daca plateste(ceea ce nu prea cred).Am trecut si peste asta si am continuat sa vorbim.Intr-o seara ea mi-a spus ca ma place.Atunci eu am intrebat-o daca ma place ca prieten sau mai mult, dar ea niciodata nu a raspuns, desi dadea de inteles ca ii mai mult.Eu niciodata nu i-am spus ca o plac desi simteam acest lucru. Apoi intr-o seara am cunoscut o alta fata de care am inceput sa ma simt atras(si ea la fel de mine, ba chiar mai mult ea s-a bagat in seama cu cealalta).Bun, am vb si cu cealalta si ea mi-a spus ca este atarsa de mine etc dar eu nici ei nu i-am spus ca o plac(deoarece sunt prea orgolios ca sa imi arat sentimentele).Din pacate relatia cu cealalta fata s-a racit si nu am mai vb de mult(desi eu inca tin la ea).Cu prima am mai vb doar ca acum am vazut ca are un nou prieten cu care vorbeste aproape non-stop(nu stiu daca doar vrea sa ma faca gelos sau este tot ea doar ca de pe un alt cont sau pur si simplu a gasit pe altcineva)Pana acum ea intra aproape in fiecare ora pe site sa vada daca sunt activ dar acum nu stiu daca intra pentru mine sau pentru el.Problema este ca eu inca ma gandesc, din pacate, la amandoua si nu ma pot concentra la nimic.Cum as putea sa le fac sa imi scrie sau sa le abordez ca sa aflu daca inca ma mai plac, dar fara sa le intreb direct, eviden? Chiar vreau sa lamuresc odata situatia deoarece nici eu nu mai stiu ce simt.Stiu ca am fost un prost si ca m-am jucat cu sentimentele lor dar acum roata s-a intors si as avea nevoie de un sfat.Dau funda celui mai ingenios raspuns!

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ia o pauză de vreo lună, în care să nu te mai implici deloc nici cu una, nici cu alta, timp în care să se vindece rănile (răni pe care singur ţi le-ai făcut) şi apoi ia viaţa de la început (ca să zic aşa) ca şi când nimic nu s-a întâmplat. Din greşeli învăţăm şi devenim mai tari. Cu ele nu mai continua, încearcă să le uiţi, că o relaţie cu oricare din ele nu ar duce nicăieri. Ai învăţat din experienţă, ştii cum să procedezi acum şi, cum am zis, ia-o de la început cu forţe noi, cu o altă fată cu care n-o să mai faci aceeaşi greşeală.

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea este ca pe internet nu poți sa simți atracție reala. Doar asa crezi pentru ca e in firea noastră sa ne atașam de alte persoane. Dar e mediu virtual. De aia ți au și placut amândouă. Dar ca să ți răspund la întrebare eu zic sa fii mai direct cu ele, sa vezi cum arata măcar, lalaiala asta nu duce nicaieri

| theillusoryman explică (pentru Emma30555):

Da,doar ca nu imi sta in fire sa intreb o fată direct daca ma place sau nu, as vrea sa o fac cumva sa ma abordeze ea si sa imi spună ea asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru theillusoryman):

Nu o intreba direct asta, dar macar intra in discutii si grabeste un pic lucrurile sa va vedeti. Ca poate nu ti place la fel dupa. Poti sa astepti sa faca ea pasul daca tu nu vrei deloc sa ai initiativa dar nu vad cum poti sa o provoci fara sa faci conversatie.

| theillusoryman explică (pentru Emma30555):

Vreau sa fac conversatie, dar as prefera ca ea sa imi scrie prima, si nu stiu cum sa o fac sa imi scrie.

| Kayn221 a răspuns:

De obicei pe jocuri fetele sunt de fapt baieti, care se folosesc de scuza cu,, fata " pentru a obtine ce isi doresc. Si refuzurile astea confirma faptul ca sunt slabe sansele sa fie fata

| Lcq3354 a răspuns:

Pentru a vedea daca o fata te place trebuie sa te conduci dupa anumite semne dupa faptul cum iti vb dupa durata unei comvorbiri si altele. Eu fiind o fata iti pot da niste sfaturi cum sa intelegi ca ea te place sau nu. Mai intii daca nu vreai sai scrii direct atunci pune o poza de genu tine a tinut la mine cindva si o face si acum sa scrie un comm sau in direct. dupa daca fata pe care vroiai sa vezi daca te placea va raspunde la sigur ceva si dupa incepi a vb ceva cu ea daca o sa vezi acea caldura prin mesaje atunci desigur te place daca nu atunci... Din pacate nu-i ziua ta...

| theillusoryman explică (pentru Lcq3354):

Nu stiu cum sa mai scriu ca sa înțelegi.ESTE PE UN SITE DE JOCURI ONLINE NU PE FACEBOOK deci chestia cu poza nu funcționează.