| Cduncfujndf a întrebat:

Am mereu o mare problemă cu părinții mei. Mai exact cu mama și bunica mea.
De câte ori mă îmbolnăvesc, chiar și destul de rău, ele tot mă obligă să merg la școală. Acum sunt clasa a 9 a și am răcit foarte rău. Însă cea mai mare problemă e cu gâtul, mă doare foarte rău, atât de rău încât în oră îmi dădeau lacrimile de durere.
Nu știu cum să le conving să mă lase să stau măcar o zi acasă.
Ce să fac?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci gargara indelungat si de mai multe ori, cu CEAI de MUSETEL de concentratie tripla, in care dizolvi SARE, cat cuprinde.
Gargara faci la intervale de 2-3 ore, iar problema cu gatul se vindeca intr-o zi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 16 ani de scoala (scoala+liceu+ facultate) am lipsit doar o zi cand am avut gripa spaniola, 2 saptamani cand am avut orion si atat. Cand eram racit si ma durea in gat luam faringosept si mergeam la scoala. Am peste 60 de ani si n-am murit, inca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum te obligă? Spui că nu te duci, și nu te duci. Ce o să facă?
O să te bată?

| Cduncfujndf explică (pentru sadrian46):

Nu o să mă bată, dar o să țipe toată ziua la mine. Nu o să mă lase să mă odihnesc, și apoi câteva zile paotae chiar o săptămână două o să mă bată la cap cu chestia asta.
Adică o să se ajungă la certuri grave, sunt foarte exagerate când e vorba de tot ce are legătură cu școala.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Apelezi la 116111. Acolo sunt specialiști care pot să îți dea sfaturi cum să procedezi.
Dacă ai medic școlar, du-te și la el și spune-i tot.
Și la diriginta ta.
Dacă îmi spui orașul, îți găsesc și telefonul de la protecția copilului din orașul tău.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai ce sa faci, nu le vei putea schimba gandirea. Trebuia sa vina de la ei ideea sa nu te duci, nu sa ajungi sa-ti pui problema cum sa ii convingi. Deci faci ce zic ei si asta este. Si acasa nu te durea la fel gatul?! Deci ce conteaza unde esti? Iar daca deranjezi, vor vedea profii si te vor trimite ei acasa la o adica, daca nu deranjezi, e irelevant unde te afli, ca acolo, ca acasa, tu tot durerea aia o ai.

| Andreeush a răspuns:

Spune-i mamei tale că te simți rău și să mergeți la medicul de familie.

| Bizon95 a răspuns:

Cumpara doape de urechi cu spuma, si pot sa tipe la pereti ca tu oricum nu auzi nimic!

sau mergi la cabinetul medical al scolii sa te evalueze... la liceu ar trebui sa fie asa ceva, iar daca ai racit o sa te ALUNGE acasa, ca sa nu imbolnavesti ceilalti elevi

sau, depinde cat de pornit esti anti-treaba asta... bea apa rece, eventual sucuri de la frigider ca sa te imbolnavesti si mai rau
sau... LESINA IN CLASA!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu m-am răcit luni, nu prea grav dar de lunea viitoare m-aș putea duce la școală, deși încă tușesc și-mi curge nasul. Am stat acasă.
Du-te la medic și...dar ai fost? Ce diagnostic ți-a dat?
N-ai ceva rude la care să te duci și să te ajute să le convingă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine să mergi la școală dacă poți călca pe picioare și nu ai mâna ruptă. Ce e asa grav? Apoi dacă pierzi materia va trebui să recuperezi.

| Dandinelle a răspuns:

Ai vasta la care te poti duce singura la doctor, si poate chiar ar fi indicat sa faci asta. Vorbeste cu mama ta ca vrei sa mergi sa rezolvi problema si Ia-ti cardul de sanatate si prezinta-te la medicul de familie.
Daca pui problema ca vrei sa stai acasa ca nu te simti bine, asta nu suna bine in ochii unui parinte de adolescent. Daca pui problema sanatatii, si dai si rezolvarea cu mers la medicul de familie ca nu vrei sa tii infectii netratate in corp, atunci poate devine mai intelegatoare. Nu uita, ai grija de sanatatea ta.

| adryang78 a răspuns:

Mi se pare că mama și bunica ta știu foarte bine că școala este foarte importantă. Ia un Faringosept sau alt calmant pentru gât, un spray cu Tantum verde, care conține mentol și alte calmante, un Paracetamol etc. și du-te la școală.

| Cduncfujndf explică (pentru adryang78):

Am luat, pentru gât am încercat 3 tipuri de pastile. Am băut si ceai. Deși sunt în casă, mi-am pus și fular la gât. Sunt îmbrăcată gros, și am luat și pastile pentru răceală, și pentru tuse, dar nu funcționează.
Și nu e vorba numai de acum, ele fac așa mereu, de exemplu, acum 2 ani în clasă a 7 a, am avut gastrită, am fost și la spital. Și mă obligau mereu să merg la școală, însă nu prea reușeam să ajung la școală că pe drum vomitam în continu. Și mă obligau să merg la școală și nu mai puteam de durere de burtă, nu puteam să stau la ore, dar eram obligată să fac asta.
Acum problemă mea cea mai mare e gâtul, mă doare atât de rău, mă ustură.
Azi ore de la 13: 00 până la 20: 00. Asta însemna 7 ore eu nu pot să rezist 7 ore la liceu.

| TheGentleman a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Roagă dirigintele să vorbească cu ele. Nu este normal deloc. La medicul de familie ai fost? Nu ți-a recomandat odihnă și repaus?

| adryang78 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Hmm... atunci asta deja cam depășește comportamentul normal.
DACĂ este așa cum spui, du-te la liceu, mergi la medicul liceului să te consulte și dacă va considera necesar îți va da scutire medicală. Atunci nu vor mai avea ce să comenteze.
Și să continui cu tratamentul, să te faci bine. happy
Multă sănătate.

| Themoreyouknow a răspuns:

Sa le spui ca au o gandire comunista si daca nu vor ca toata clasa sa intre in carantina atunci mai bine sa ramai acasa