| Panteraa a întrebat:

Am nevoie de o parere si nu stiu unde sa mai apelez. M-am transferat la alta facultate undeva mai aproape de mine pentru ca nu mi-am mai permis sa termin la Cluj, unde am facut initial primul an. Problema e ca aici pana m-au acceptat a durat destul de mult si nici acum nu e clara situtia. Dar nu imi place deloc aici, am facut-o pentru parintii mei care nu isi permiteau sa ma mai tina la Cluj la facultate si de cand am venit aici am intrat intr-o depresie si plang intr-una si nu vreau sa ies din casa deloc, ma simt cumva obligata sa termin facultatea aici desi nu vreau. Si ma gandesc ca viata mea e distrusa de acum. Ma gandeam sa fac si niste cursuri de ceva ce ma pasioneaza doar ca ai mei nu si-ar permite si asta si facultatea si sa merg si la lucru, se aglomereaza prea multe. Eu nu prea as vrea sa mai termin facultatea, dar intr-un fel as vrea amarata aia de diploma chiar daca stiu ca nu m-ar ajuta la mai nimic. Si specializarea la care sunt eu nu are program la fara frecventa. Ce as putea face? Un sfat va rog, sunt disperata

10 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Pare ca este distrusa viata ta dar nu este,Absolva facultatea acolo si apoi te muți la Cluj, nu este totul pierdut, nu conteaza unde termini, conteaza sa ai diploma, altfel va fi greu si putini bani oricat esti de talentata. Termina facultatea nu renunta!
Lasa cursurile pe mai incolo acum ai cursuri destule.

| Panteraa explică:

De ce judeci in nestiinta de cauza? Cat am fost acolo la facultate nu am iesit o data in club sau in oras la distractii cum spui tu. Am vrut acolo ca imi placea orasul, prietena mea cea mai buna si singura prietena e acolo si am mers cu gandul ca imi gasesc ceva de lucru si sa raman. Stiu si eu ca se poate face carte oriunde, dar nu asta era problema mea. Te rog sa nu mai tragi concluzii gresite pentru ca nu stii ce viata am dus eu ca sa traiesc intr-un oras asa de scump.

| Catrice a răspuns (pentru Panteraa):

Dacă tu nu ești mulțumită ca măcar ai posibilitatea de a face o facultate, ce sa mai zic de cei care nu-și permit una nici măcar în orașul lor...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Panteraa):

Și de ce te-ai mutat și nu te-ai angajat acolo?

| Panteraa explică (pentru anonim_4396):

Am lucrat acolo ca promoter, dar am luat si multe tepe cu banii si majoritatea i-am primit dupa cateva luni.

| Rotazi a răspuns:

Mi se pare mie, sau esti disperata dupa "viata de student" din Cluj? Ca altfel, de ce ti-ar fi viata distrusa? Daca vrei sa faci carte, o faci oriunde. Dar tu spui ca nu vrei decat "amarata aia de diploma". Parintii muncesc numai pentru distractia ta din facultate?!
Ce sa faci? Sa muncesti in paralel si sa te intretii singura. Te vei distra dupa absolvire. Acolo unde vei gasi un loc de munca. Fiinda vad ca "mai aproape de casa" nu iti place. Oare de ce? Sa nu afle ai tai cu ce te ocupi?

| CaataaLin a răspuns:

Probleme sunt multe dar si porti de scapare sunt multe, ai putea incepe cu un job part time, stiu ca e greu ca si eu am fost oarecum in aceeasi situatie sau si varianta de a locui impreuna cu cineva, sa faceti fifti fifti la cheltuieli happy ti.am scris in privat, daca vrei vorbim

| maria555ionescu a răspuns:

Ai incercat sa discuti cu cineva care te poate consilia in carieră?

| Panteraa explică (pentru maria555ionescu):

Nu, ma gandeam ca as putea merge la un psiholog, dar toti spun ca asta tine de mine, ca nu am nevoie, dar eu simt ca nu imi pot reveni singura.

| maria555ionescu a răspuns (pentru Panteraa):

E tabu să spui că mergia psiholog în România, eu îți recomand să încerci. Eu am fost o perioadă la o dna psiholog în Cluj Napoca (Adelina Buruș) și nu regret nici o clipă.