| dianamjv16 a întrebat:

Hei TPU! Am o intrebare. Ce pot face dacă sunt abuzată verbal de către tatăl meu? Îmi este frica sa vorbesc cu cineva despre asta, nu vreau nici pe tata sa îl bag in Belele dar simt ca nu mai sunt in siguranța in propria casa. Rog seriozitate.

34 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Și eu am avut un tata ce nu înțelegea ce înseamnă ho.Cand am mai crescut am analizat un pic ca el s-a schimbat din cauza anumitor probleme, și chiar dacă nu e o scuza pentru teroarea în care m-a ținut am trecut peste.

Eu una m-am mutat de acasă imediat ce am prins ocazia.

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Ce varsta ai acum?

| dianamjv16 explică (pentru AliGab):

Am 13 ani

| AliGab a răspuns (pentru dianamjv16):

Din pacate nu am o solutie pentru tine, insa poti cere anonimatul la telefonul copilului astfel incat sa primesti un raspuns avizar si nici sa nu ii faci rau tatalui tai

| iulia0514 a răspuns:

Suna la telefonul copilului acolo vei găsi sprijin necondiționat nu trebuie să-ți dai numele crede-mă vei putea sa împărtășești orice problema cu doamnele de acolo poți suna oricând te vor sprijini și nu-ți vor pune întrebări te vor lăsa să spui care e problema și te vor sfătui! Ceea ce face tatăl tău nu este normal și eu am un băiețel dar niciodată nu ridicăm vocea la el ci ii explicam frumos unde a greșit în asa fel încât sa înțeleagă, știu ca meseria de părinte e grea dar dacă avem copiii trebuie să știm cum sa ne comportăm ei!

| AmandinaDragan a răspuns:

''in propria casa'' Aici faci confuzie. E casa lui. Tu casatoreste-te si fa-ti casa ta.

| dianamjv16 explică (pentru AmandinaDragan):

Pana când ma căsătoresc sunt obligată sa trăiesc cu el in casa. Și nu este numai casa lui, ca și mama muncește toată ziua pentru a avea tata totul!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru dianamjv16):

Tu esti propietar acolo?

| dianamjv16 explică (pentru AmandinaDragan):

Când mor ei eu am casa, plus ca am întrebat ce pot face nu te-am întrebat dacă sunt proprietara. Ai înțeles gresit întrebarea!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru dianamjv16):

Cand ei mor s-ar putea sa fie suficienti de destepti si sa o vanda inainte. Este chiar indicat. Tu nu meriti sa ai nimic.

| dianamjv16 explică (pentru AmandinaDragan):

Aoleu doamne, de aia îmi spun ca muncesc pentru mine și se trezește cineva sa facă circ ca nu merit eu nimic. EU AM ÎNTREBAT CE POT FACE IN CAZUL IN CARE, Și desigur ca nu se citește corect întrebarea și trebuie sa găsesc răspunsuri ca nu merit nimic. Nu cred ca dvs, pentru ca nu vreau sa fiu nesimțita sa vorbesc la per tu, chiar dacă mie mi se vorbește și nu ma Cunoaște-ți, locuiti cu mine in casa sa observați toate întâmplările la care sunt pusă sa asist. Dar logic ca acum toate persoanele sunt puse pe comentarii înainte sa știe cum se desfășoară o întâmplare cu adevarat. Înainte sa spunem chestii de care nu suntem siguri ca suntem potrivite, va Invit in casa mea sa vedeți cum se cearta mereu și arunca Vina pe mine. Ma gândesc ca poate dvs ați avut o familie fericita și duceți o viata frumoasa, însă nu toată lumea are viata perfecta. Exista și curbe in viata unora nu numai drum drept. Și ce as putea face eu ca un copil de 13 ani ca sa ii Multumesc ca sa merit casa auzi. PLUS CA TOT CE FAC EI IN CASA SUNT PE ALOCAȚIA MEA CARE EU SUNT PE CAZ DE BOALA DIN CAUZA CA AM SUFERIT O OPERAȚIE ȘI EU NU VĂD NICIODATĂ DE CÂND M-AM NĂSCUT ALOCAȚIA. Ca idee. ȘI PANA ȘI doctorul spune ca nu am voie supărări. Multumesc!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru dianamjv16):

Amandino,slava Domnului ca nu esti parintele acestui copil. Spun parinte pentru ca nu stiu daca esti barbat sau femeie.Si am scris asa deoacere m-ai ignoorat.
atata timp cat copilul e minor, parintii au datoria sa il intretina.
Daca e adevarat ce spune, protectia copilului poate sa intervina si sa il ia de acolo.
De obicei copii beneficiaza de casele parintilor, asta daca acestia nu fac altceva intre timp.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru dianamjv16):

Nu intelegi ca nu ti se cuvine nimic?

| dianamjv16 explică (pentru AmandinaDragan):

Nu înțelegi ca mi se cuvine pentru ca toate lucrurile care se afla in curte ȘI IN CASA NOASTRĂ sunt pe alocația mea și pe bursa mea? ȘI ÎNȚELEGE CA NU TE-AM ÎNTREBAT ASTA!

| dianamjv16 explică (pentru Fatamuntilor):

Multumescccc! Bine punctat! O zi frumoasaa!❤️

| AmandinaDragan a răspuns (pentru dianamjv16):

''ȘI IN CASA NOASTRĂ'' Pardon! ''ȘI IN CASA lor a parintilor'' Mergi in chirie si plateste din alocatie si bursa cazarea, mancarea, hainele

| Continchiscontsters a răspuns:

Sa vorbești cu el și sa înțeleagă sa conștientizeze ca ești fata lui și ce face este greșit și urât din partea lui.

| AliGab a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Cu unii oameni nu se poate vorbi

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AliGab):

Da este și asta da este tatăl tău cu bune și rele nu trebuie sa fi rea cu ia gândeștete s-o conștientiza puțin ca el a trecut prin multe în viață ce vârstă are tatăl tău?

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AliGab):

Uni părinți după o anumita vârstă nu mai sunt atâta de conștienți și de răbdători viața i-a pus la multe încercări care iau marcat gândește-te ca pe timpurile lor viata este de ne închipuit de grea nu ai de unde sa ști ce a indurat și a tras tatăl tău și câte a accepta sa fie bine poate îi mai scapă la nervi câte o vorba urâtă și grea și te lovește cu ia da uni părinți chiar nu-și vor răul la copii lor vârstă eu zic sa va împăcați și sa nu se ajungă rău nu-i bine este tatăl tău bine de rău nu-i purta ură și tu nu-l da la o parte nu ști câte indură un părinte pentru copii lui sa fie bine sa aiba tot ceși dorește vremurile lor au fost foarte crude și viata de atunci era foarte dura cu ei nu-i ca acum.

| dianamjv16 explică (pentru Continchiscontsters):

Tatăl meu are 40 de ani și eu am 13, inteleg ca el poate se enerveaza și zice ceva urat dar el e nervos tot timpul in fiecare zi ma cearta pentru orice fac, ba chiar mi se reproșează ca mai bine nu ma creea, și mama zice la fel. Când am avut 4 ani a trebuit sa ma operez la inima, și de atunci regret maxim ca trăiesc și nu am murit in sala de operatii

| Continchiscontsters a răspuns (pentru dianamjv16):

Liniștește bine uite da este foarte urăt ce face și greșit tatăl tău față de tine într-adevăr nu-i bine ce face deloc și cum se comportă cu tine da și tu nu mai pune la inima dacă vezi ca se certă mereu cu tine spune-i mamei sau bunici tale tot ce-ți face și spune sau mătuși tale și dacă vezi ca nu mai poți sta cu el și nu se poate trăi cu el în casa și nu te lasă în pace suna urgent la poliție și spune tot ce-ți face și zice și cât de urât îți vorbește și se comportă cu tine le spui absolut totul

| AliGab a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Sunt mama de 3 baieti si oricate incercari ai in viata nu este o scuza sa iti abuzezi copilul, in orice forma. Una este sa iti pierzi cumpatul din cand in cand, alta este sa te porti de asa natura incat copilul sa se teama pentru siguranta lui. Acolo este clar ca sunt probleme mai adanci si nu se pot rezolva cu o singura conversatie.

| dianamjv16 explică (pentru AliGab):

Mersi mult de tot!

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AliGab):

Aveți tot respectul meu Doamnă eu nu va contrazic aicia sunt uni părinți satană în persană nu am nimic de zis aicia Doamnă da aveți dreptate 10000%%%%%% sunt uni părinți dați dracu și le face viata acestor copii un calvar îi nenorocește pe viață

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AliGab):

Pai aia doi merita pușcărie pe viata la ce trăiește copilul asta cu ei în casa

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AliGab):

Eu nu am copii și nici însurat nu sunt da stau și ma gândesc ca tot omul și eu ba sa-l faci pe copilul asta sa trăiască o asa viața este rău de tot și îți dai seama ca copilul asta o sa crescă cu defecte enorme de la părinți handicapați care îi înjura îi bate îi face în fel și fel Doamne îți mulțumesc din tota inima ca nu mai făcut asa da nu sunt sfânt greșesc și eu la rândul meu da nu ași vrea sa fiu un asa părinte când o fi sa fie acum na cine știe când

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AliGab):

Dacă vor contiuna sa-i faca asa copilul asta viata bună nu o sa aiba căci nenorociți ca ăștia numiți părinți uite asa fac uite asa le face viata sănătatea copilăria vrăjește praf îi distruge am o rugăminte de la Dumnezeu cine face asa la copii ăștia și el sa trăiască de 1000000000 și mai rău