Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU! Am o situație mai jenantă. Eu împlinesc imediat 14 ani și trebuie sa imi fac buletin. Eu de cand era mica am fost crescută de bunica, mama mea a plecat în Spania iar pe tata nu îl cunosc. Am mai mers in Spania si am vazut-o dar eu cand mergeam stăteam la mătușa mea cu care ținem cel mai mult legătura. Eu acum stau cu bunica si cu cei 2 unchi. Eu nu am avut niciodată o relație bună cu mama pentru ca eu nu vreau sa stau in Spania iar ea vrea sa merg acolo si sa reîncep o viață nouă. Cand am fost ultima oară în Spania, am stat 2 zile la ea. Bă, un dezastru de apartament, ea nici macar nu lucrează, ala al ei(unu din Spania cu care sta de vreo 7 ani) nici nu stiu dacă lucreaza sau nu si cică vor să mă mut acolo la ei. Băi, după ce ca eu am toți prietenii și toate rudele si cunoștințele mele aici, ea vrea sa ma duca in Spania. Nici macar bunica nu are o relație bună cu ea si nici macar frații ei. Mătușa mea din Spania a sunat-o astăzi pe ea sa-i spuna sa imi faca o fișă de aceea cum ca e de acord să îmi facă buletin și ea nu vrea, numa daca ma duc eu in Spania.
Eu pur si simplu nu vreau sa ma duc la ei, nu-mi place, nici nu are ce sa imi ofere. În toți acești ani, nu mi-o trimis ABSOLUT NIMIC, asta însemnând ceva cu ce sa ma imbrac, dulciuri, lucruri pentru scoala, NIMIC, nici macar nu m-a sunat sa imi zică un la multi ani sau sa ma întrebe ce mai fac sau ceva, DECI ABSOLUT NIMIC. Aici in ROMÂNIA am ce vreau, am toate condițiile pe care un copil, normal, ar trebui să le aibă.
În concluzie nu vrea sa imi faca buletin. Dacă merg in Spania sa stau la ea, o zis ca imi face. Deci asa ceva?
Cum sa procedăm? Bunica și unchii mei au zis ca cel mai bine ar fi sa o dam in judecata si poate cedează din drepturi.
Idei? Păreri? Dar nu vreau păreri cum ca ar trebui să mă reîmpac cu mama si sa ma duc de bună voie, va rog frumos, v-am explicat ceva din situație dar eu nu o suport, nici nu vreau sa vorbesc cu ea.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa mergi la protectia copilului cu bunicii si sa ceara sa fii dat in plasament in familia lor si atunci vor putea semna ei la politie pentru buletin.

| romeo78 a răspuns:

Să-ți asculți bunicii. Nu îți distruge viitorul pentru un buletin.
Bunicii să meargă la Protecția copilului și să ceară sprijinul pentru a putea să ai un buletin.
Să spună totul despre viața ta de până acum, situația incertă a mamei, necunoașterii tatălui tău și refuzul mamei tale de a-ți face actele necesare pentru buletin.
Mai ai 4 ani până la majorat. 4 ani grei, dar nu ceda mamei.
Așa au unii copii noroc de părinți.
Mulțumește lui Dumnezeu că au fost oameni care te-au iubit și crescut ca pe propriul lor copil.
Nu ceda mamei, ascultă de cei care te-au crescut și apelează la autorități pentru a putea să ai un buletin!
Iar, dacă mergi în Spania, crezi că ți se va da buletinul de către mama ta? Îl va face și te va sechestra acolo. Posibil ca să aibă planuri ascunse. Concubinaj, viață necunoscută ție, cine știe cu ce se ocupă cei doi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În așa caz cred că ar fi bine ca tutorii să fie bunicii sau unchii, deoarece mama nu se ocupă deloc și nu merită titlul de părinte. Iar atunci va putea bunica ori unchiul să se ocupe de actele tale. De un buletin ai nevoie, este obligatoriu, mama ta habar n-are pe ce lume trăiește.

| Rihanna20B a răspuns:

Ar trebui să ramai aici în țară și să vorbești cu un avocat și cu protecția copiilor. Bunica și unchii tai vor ști de ce. După cum descrii sunt sanse se folosească de tine și sa fi în pericol. Crede-mă! E cel mai bine