| Username0880 a întrebat:

Am si eu o problema cu un vecin din alt bloc.Stau la bloc si am un Beagle care mai latră din cand in cand ziua la pisici. Iar Vecinul respectiv il deranjează si a zis ca suna la poliție. Din câte stiu in intervalul orar 22:00-08:00si13:00-14:00 nu este nici o problema cu lătratul. Si apropo toți vecinii din scara blocului nu au nici o problema cu asta.si vreau sa stiu daca risc amenda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, chiar si pe timpul zilei, se aplica prevederile de la pct.25.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vecinul te reclama poti primi amenda, indiferent de ora la care latra cainele, cu atat mai mult pe timpul noptii, conform L.61/ 1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

| Username0880 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar si pe timpul zilei? Ca doar între orele acelea nu are voie sa latre/ sa deranjeze locatarii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Username0880):

Da, chiar si pe timpul zilei, se aplica prevederile de la pct.25.

| cristi202 a răspuns:

Pe tine nu te deranjeaza ca e al tau. Dar pe altii sigur o face, doar o persoana a avut curajul sa iti spuna, ceilalti sunt politicosi si accepta situatia, desi nu le convine. Deci, ar trebui sa te gindesti mai mult la vecinii tai, si sa faci cumva sa fie liniste.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti risca amenda daca omul face plangere la Politei si Politia vien acasa sa verifice taman in orele cat trebuie sa fie liniste si incepe cainele sa latre.
Am si eu o curiozitate, la ce v-a trebuit caine la bloc?!