| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU! Am și eu o problema și nu știu ce sa fac, cum sa fac și cu cine sa vorbesc. Părinții mei s-au certat nu își mai vorbesc și mama vrea sa se despartă de tata. Eu o înțeleg pentru ca nu a fost fericită și a stat numai pentru mine. Dar tata când aude ca vrea sa plece nu accepta și face scandal și o amenință. Eu nu îmi doresc decât liniște atât. Nu am nimic împotriva dacă se despart dar știu ca mama va fi mereu sunata și amenințată de tata. Ce sa fac chiar nu știu și nu vreau sa mai intru iar în panica din certurile lor.

21 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Bine ai venit în lumea reală, a misoginismului, a birocrației excesive, în care urșii sunt mai presus decât oamenii, în care brutele cu 2 picioare au mai multe drepturi decât victimelor lor, a justiției care consideră că o minoră de 10 ani consimte un an sexual, când o femeie cu ordin de restricție, protecție este pur și simplu omorâtă!
Ce vreți voi două să faceți este o luptă a lui Don Quijote cu morile de vânt, iar la final va fi tot împreună cu el!
În România drepturile femeilor sunt egale cu zero. O căsnicie este considerată ca o proprietate unde masculul este stăpân și poate face ce vrea!
Succes!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E greu dar trebuie sa intelegi ca ei sunt adulti si cum decid ei asa vor face tu ca copil nu trebuie sa te bagi in relatia lor chiar daca ei nu se mai impac tu nu îi poti impăca deloc, decizia divortului este doar a lor cu toate ca te afecteaza si pe tine, tu mai ai frati? Ce varsta ai? Multumesc.

| Andreea202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar dacă se despart înțeleg nu am nimic împotriva. Vreau doar linisteste mea și a lor. Sunt singura la părinți și am 18 ani fără 3 luni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te amesteci, e cel mai bun lucru.

| Andreea202 a răspuns (pentru sadrian46):

Știu. Dar nu pot sta liniștită când vad cum ii vorbește mamei mele. Și nu vreau sa se ajungă mai departe adică la violenta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea202):

Și dacă stai ne liniștită, ce rezolvi?

| Freya1 a răspuns:

Poti sa o sfătuiește pe mama ta sa vorbeasca cu cineva din familie despre ce probleme întâmpină si sa o ajute. Poti implicit si tu sa ii spui tatălui tău ca nu reacționează cum trebuie sa ca ar fi bine sa fie mai calm.
Daca in caz ca mama ta chiar va vrea sa se despartă sa plece la cineva fara sa ii spuna tatălui tău unde este si in caz de ceva sa sune la poliție.

| Andreea202 a răspuns (pentru Freya1):

Este hotărâtă sa plece. Și eu nu am nimic împotriva doar sa fie ea bine.

| NunuNini a răspuns:

Haha, barbatul, capul familiei, cel care crede ca fara el femeia nu se descurca, e speriat acum ca va ramane singur? Ca nu va avea cine sa-i faca de mancare, sa-l spele, sa-i faca curat in casa, etc? Tu nu trebuie sa intri in panica. E mai bine sa se desparta. Asta nu e viata. Mama va fi mai linistita, iar tata va invata sa aprecieze femeia pe care a pierdut-o.
Mama poate sa-si schimbe numarul de telefon. Iar daca el o va ameninta, poate anunta politia si il va linisti. Eventual intreaba-l tu pe el de ce nu vrea divortul? Sa recunoasca cinstit ca ii este comod cu "sluga" la casa si stie ca alta nu va mai gasi.

| Andreea202 a răspuns (pentru NunuNini):

Exact asa este aveți dreptate. Eu sunt total de-acord cu divorțul lor. Doar ca vreau sa fie de comun acord fără certuri și scandal. Doar ca el nu vrea.

| NunuNini a răspuns (pentru Andreea202):

Ehei, cum am spus. Are nevoie de femeie in casa care sa ii faca totul. Ori se da pe brazda (dar e cam tarziu), ori invata sa-si faca totul.

| Andreea202 a răspuns (pentru NunuNini):

În 26 de ani de căsnicie nu s-a dat acum este cam târziu. Totuși sper sa se despartă fără probleme.

| RealKing01 a răspuns:

Simplu,nu il mai bagi in seama pe tactu doar daca iti vorbeste frumos daca nu tot nu il bagi in seama!

| Andreea202 a răspuns (pentru RealKing01):

Este asa de simplu dar dacă nu îi răspund face mai rau

| RealKing01 a răspuns (pentru Andreea202):

Atunci suna la 112 si cere-le sa vina cu politia peste el sa ii faca ordin de protectie sa o lase pe mama ta in pace, daca nu spune-le sa il bage la puscarie ca asta nu e om normal la cap. Succes!

| RealKing01 a răspuns:

A doua metoda daca stai bine cu banii si ai loc de munca gaseste-ti un apartament cu chirie si muta-te cu mama ta acolo si pe tacto lasa-l sa moara singur, daca va suna sa nu ii raspundeti si sa nu ii dati adresa ca asa este cel mai bine.

| yumigod a răspuns:

Am fost si eu in situatia asta. Tata s-a calmat in ultima vreme deci nu a trebuit, dar mama ta ar putea lua un ordin de protectie daca e chiar asa rau. Daca mama ta e nefericita ar trebui sa divorteze. Mama a devenit mult mai fericita si libera dupa divort.
Trebuie mama ta sa se gandeasca bine la ce vrea sa faca. La un moment dat daca divorteaza vei fii intrebata cu cine vrei sa ramai, mama sau tata. Sper ca am ajutat. (◕ᴗ◕✿)
https://www.politiaromana.ro/......provizoriu

| Andreea202 a răspuns (pentru yumigod):

As vrea sa nu se ajungă chiar la un ordin de protecție. Și cred ca iar fi mult mai bine mamei singura. Eu însă voi rămâne cu el pentru ca mai am un an de scoala și nu vreau sa întrerup.

| yumigod a răspuns (pentru Andreea202):

Inteleg, insa dupa 18 ani poti sa te muti chiar singura daca vrei deci nu mai conteaza cu cine ramai. Tinand cont ca ai spus ca mai ai 3 luni pana la 18 ani si atata mai e pana incepe scoala iar, ai putea in timpul ista sa iti iei un job la un magazin, cafenea etc ca sa ai tu si liniste (sa nu trebuiasca sa stai asa de mult pe langa ei) si o sa ai si banii tai.

| Andreea202 a răspuns (pentru yumigod):

Nu știu dacă as putea sa lucrez pentru ca o sa am bacul și îmi doresc tare mult sa îl iau

| yumigod a răspuns (pentru Andreea202):

Ma refeream doar la astea 3 luni, odata ce incepe scoala te opresti din lucrat pentru a invata. Si eu vreau sa iau bacul dar chiar nu vad necesar sa invat in vacanta de vara innaintea anului pentru al lua.
Spuneam doar ca o optiune in plus, nu trebuie sa o faci daca nu vrei. Also pentru liniste ai putea sa iti iei o pereche de casti on-ear care opresc sunetele de din afara, eu de cand sunt copil am purtat mereu casti pentru ca nu am suportat sa ii ascult cum se cearta si galagia.