| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca parintii mei sunt ca si absenti in viata mea (dezinteresati) si n-am prieteni sau iubit?! Efectiv n-am cui uneori sa ma plang sau n-am cui sa cer sfaturi...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta sa-ti gasesti o mentora, cu cel putin 10 ani mai in varsta ca tine, cu experienta de viata cat mai mare si care are rabdare sa te asculte si sa te indrume.
Poate fi chiar si o matusa din familia ta, cu care te intelegi bine.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mi-e rusine.Nu prea vorbeste cu mine

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Primul lucru este: sa-ti pui rusinea deoparte cand vrei sa ceri ajutor!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te plangi la mine e gratuit

| Mosotti a răspuns:

Vi aici si iti dam noi sfaturi daca putem, asta sa faci. Ca dupa cum spui alte sanse n-ai deocamdata.
Sa te plangi in vederea gasirii unei solutii, nu sa te plangi aiure, ca nu te ajuta, degeaba zici o problema daca nu cauti si solutia sa o rezolvi, la general zic, si ca spui si ca nu, problema nu se rezolva.
Trebuie sa fie constructiv cand te plangi, asta i-am zis-o si prietenului meu, nu ma deranja ca spune, dar am zis ca sa gasim si solutii, s-a convins ca nu ajuta de fapt asa in gol.

De ex "am pierdut banii si toti m-au condamnat", si eu "sa nu mai spui ca ai pierdut data viitoare daca se mai intampla si ai pace, oricum altfel nu schimbi nimic", dupa aia i-am luat eu la intrebari si pe parintii lui si pe nevasta-sa de ce l-au condamnat dupa ce m-a rugat sa le zic, ca sa il ia la trei nu schimba situatia si i-au facut rau lui.
Se mai intampla, aia e! Oricui se poate intampla, nu e nici o problema.
Si s-a rezolvat!

Iar tu nu inteleg de ce nu ai prieteni! Nu ai colegi? Nu s-a legat nimic? Sa iesiti la un film, la un suc? Cum asa?! Ca la parinti oricum nu poti schimba nimic.

| Sofer a răspuns:

Fă-ți o prietena sa va povestiți între voi și sa va dați sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,e frumos sa ai pe cineva cu care sa imparti bucuriile vietii.
Uite ca acum ne ai pe noi dar vei gasi curand si un iubit, sau prieten.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie

| Gabriel8172 a răspuns:

Pentru asta e TPU sa ne zici/intrebi probleme

| anonim_4396 explică (pentru Gabriel8172):

Ce dragut happy