| Swetlly122 a întrebat:

Cred că sunt în depresie. De cateva săptămâni nu mai am chef de nimic, nu am de tocit la română comentarii, de lucrat la mate. Faza e că sunt în anul cu bacul și mă omoară conștiința că pierd timpul aiurea in loc sa lucrez. Ajutor, am dezgust

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i depresie, doar lene.
Ideea este ca nu-i atat de grava si se poate termina imediat, trebuind doar sa iei in serios situatia in care esti si sa iesi din amorteala, apucandu-te serios de invatat.
Inchide telefonul si computerul si ignora mesajele, punand mana serios pe carte. O sa ai timp la vara de prieteni, Instagram si altele, pana atunci, focus pe carte.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe ce baza zici ca nu e depresie?! De ce pana acum cateva saptamani nu era asa si era okey? De ce nu mai are chef nici de activitati distractive (asta nu mai e lene)?! Ca daca a zis ca nu mai are chef de nimic, asta inseamna. Omu nu zice ca nu are chef doar de invatat.
Evident ca cel mai in masura sa dea un raspuns este un medic asa cum i-am zis si lui, ca daca persista nu are de ales, pentru ca daca persista, oricum e adios, mai ales daca se mai si agraveaza.
Ce zici tu acolo nu merge, fa aia aia aia, fara sa stii ce simte, ce trairi are, ce e in mintea lui. Ca asta stia si el sa faca ce spui tu, a venit aici dupa ce a vazut ca nu merge altceva.

Ar putea fi si o reactie a corpului de epuizare dar daca e asa, ar trece dupa un timp de "lene" sa zic asa, dar deja cateva saptamani e mult. Adica o masina care o turezi la maxim zice "m-am saturat, trage pe dreapta".

Un om lenes, e lenes mai mereu, nu de cateva saptamani in 18 ani. Si insasi lenea e o patologie in sine chiar si la ala care e asa de cand e. Un om sanatos nu e lenes de la sine, iar daca s-ar forta sa fie, nu se simte bine asa.

| Osneros a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiam ca sunt useri care o iau in serios pe ioneasca laughing

Nu mai ai mult timp oricum, o sa te blocheze cat de repede, din moment ce i-ai spus ca greseste laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Osneros):

Pai si ce, i-am zis de mai multe ori si a fost okey, cand a fost cazul, ca de multe ori era f ok ce spunea, mie cand imi zice cineva ca nu am zis bine, ma bucur, stau sa analizez sa vad daca celalalt are sau nu dreptate, zic la general, invat din asta, nu am de ce sa ma supar.

| Osneros a răspuns (pentru Mosotti):

Te cred, si bine faci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate că ai presie. La hormoni. Așa sunt și motanii când ies la interval, nu mai au chef de nimic.

| Mosotti a răspuns:

Nu avea dezgust pentru ce nu esti tu vinovat. Daca persista consulta rapid un medic psihiatru ca sa iti revii, nu sta ca se poate agrava. Depresie este daca starea depaseste 14 zile continuu.
Ca daca pana acu cateva saptamani nu erai asa, e clar.

Da mai multe detalii, ai chef de chestii distractive? Ca daca ai, nu e depresie asta. Adica TV, iesiri, telefon, jocuri, socializare, calculator. Asta e foarte important sa spui, ca ne spune ce este. Atunci daca nu e depresie, pur si simplu te-ai saturat sa lucrezi si aia este, si in cazul asta trebuie sa te mobilizezi sa incepi sa lucrezi, daca nu ai chef nici de alea distractive, e depresie si la medic de urgenta.

| aXy99 a răspuns:

Relaxeaza-te, vine vacanta de iarna. Dupa vacanta asta poti sa te apuci serios de invatat.
Eu am invatat comentariile cu o saptamana inainte de bac si am luat 9.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Să intri în politică, că ajungi mare de tot. Raza la pătrat!

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Simt ironia, dar nu ii inteleg rostul. Nu toti invata lent.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Depinde, eu sunt ardelean, mie îmi pică fisele greu. Dacă îmi spui azi o glumă, mâine s-ar putea să râd. Uită-te și la prezidentul nostru parcă a fost făcut cu încetinitorul.

| Sonia822 a răspuns:

Ca sa iesi din depresie, trebuie sa-ti rezolvi problemele personale. Fa sport, bea ceaiuri, renunte la Mc, KFC, substantele din ele dau depresie. Gaseste-i o iubita, sa ai echilibru intre viata personala si cea ``profesionala``- scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Si ma omoara constiinta ca pierd timpul aiurea in loc sa lucrez" pare se ca nu prea ai constiinta ca daca aveai realizai ca nu trebuie sa pierzi timpul anapoda.
"Ajutor, am dezgust" baga draga depresiva o lamaie si trece. acel timp petrecut aiurea ti l aloci tipilor virtuali care nici seen nu iti da. ce ajutor doresti? Nici cel divin nu cred ca te poate ajuta

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Eu am invatat in ultimele 3 zile 3 comentarii, adica toata lectia cu tot ce trebuie la o opera, si am luat 8.40, pe profil stiinte ale naturii, deci se poate si in ultima saptamana

| Andra9pk a răspuns:

Organizeaza-te. nu pierde timp aiurea..materia se va acumula si iti va fi extrem de greu sa recuperezi pe ultima suta de metri.
Nu toci in continuu. Ia pauze, du-te pe afara, relaxeaza-ti creierul.
Fa un plan de studiu de care sa te tii. De la ora 4 la 5 inveti un comentariu, de la 7 la 8 faci geometrie, de exp.
Sfat : nu toci comentariile alea. Daca stii opera respectiva si schema.e simplu.

| WYG a răspuns:

Poli starter pack.
Te invitam sa dai examenul de admitere la poli.
In cazul in care iei clar o sa ai nevoie de o curea sa te spanzuri daca mori de la un **** de bac.
Fac eu cinste cu o curea.
Funda?