| Swetlly122 a întrebat:

Cred că sunt în depresie.La școală îmi place doar ora de romana, dar se mai asculta și muzică in timpul pauzelor și colegii populari din clasa se simt super și aș vrea și eu, dar ceva mă reține și mă simt prost că nu ma pot alătura lor.Eu cred că ei mă consideră fitoasa fiindcă nu stau cu ei, dar ei nu știu că sunt retrasă, timidă și cam deloc tupeista la școală! Dar așa în general când e vorba să întreb pe cineva străin de ceva anume nu mi-e rușine! Și mai precizez că atunci când ajung acasă mă simt singura (nu am cea mai buna prietena) fara chef, obosită și as dormi incontinuu. Sfaturi ceva?

7 răspunsuri:
| claudiusasa a răspuns:

Buna! Nu te supăra, cati ani ai?

| Raven a răspuns:

Ai un soi ciudat de timiditate, eu mă simt în largul meu cu persoanele cunoscute, însă am avut probleme în a aborda străinii, mai ales în adolescență.
În primul rând, n-ar trebui să-i eviți. Chiar dacă nu intri în vorbă, măcar nu sta în banca ta inclusiv în pauze, dacă ei se strâng să vorbească, apropie-te și tu și zâmbește dacă auzi ceva amuzant/interesant. Așa măcar nu vor mai avea impresia că ești inabordabilă. Și e imposibil ca la un moment dat să nu apară o temă de discuție la care să poți participa (film, serial, carte, sport, școală), mi-ar veni greu să cred că n-ai propriile păreri în legătură cu anumite subiecte.
Prieteniile nu se leagă instant decât în frageda copilărie, mai încolo se construiesc cu răbdare și bunăvoință din partea tuturor.

| Uvox a răspuns:

Multe sfaturi.
Depresia dacă o sa se instaleze, va fi DOAR din cauza conceptiilor, ideilor și a gândurilor pe care le-ai.
Află cauza, sursa și schimba-le. Este atât de simplu!
Suntem ceea ce credem că suntem. Afla ce ești ai ce vrei sa fi.
Succes!

| hamate a răspuns:

Lasa frica ca nu te duce nimeni la abator

| Deliab a răspuns:

Hey!
Eu cred ca trebuie să te duci la acei copii si sa ii întrebi :
-,, hey! Ce ascultați?"
Iar ei sigur o sa iti zică si o sa vorbiti din ce in ce mai mult

| Swetlly122 explică:

Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi! Incerc sa țin cont de ele, țin să precizez că nu v ați irosit timpul degeaba, fiindcă ați ajutat un mic suflet!

| icewolf a răspuns:

Asa is si eu, asa am fost mai degraba, nu pot spune ca am scapat de depresie, dar asaa simt mereu, eu mj-am gasit un scop, sa ajut pe altii indeferent de situatie, mi-am pus o masca si am zambit si am incercat sa socializez, poti incerca si tu asta, sau inceraca o persoana in toata clasa aia in are sa ai incredere, si iti promit eu ca acea persoana te va ajuta sa te integrezi