| Panteraa a întrebat:

Cum sa le spun parintilor mei ca vreau sa merg in afara sa lucrez? Am avut o situatie mai grea tot timpul, am facut un an de facultate si am fost nevoita sa renunt din cauza situatiei financiare (se pare ca nu a contat ca am invatat bine si ca am avut media 9, 56 in bac, tot la taxa am fost) si am vrut sa fac niste cursuri si tot situatia financiara nu mi-a permis. Din cauza facultatii am suferit si de o depresie groaznica 3 luni si inca sunt cam in aceeasi situatie. Parintii mei si-au facut o multime de datorii pentru anul ala de facultate al meu si inca nu le-au terminat ca din 10 milioane pensie nu poti trai in Romania. Prietenul meu m-a chemat in afara ca altfel se cunosc banii acolo, dar parintii mei nu ar fi de acord cu asta, cred ca daca merg gata ma marit si mai nu stiu ce, chiar daca ei il plac si il accepta pe prietenul meu. Oricum nu avem ganduri de casatorie prea repede. Ii iubesc si ii respect ca sunt parintii mei, dar mereu au avut gandirea aia putin mai "comunista" pentru ca au petrecut mai mult de jumate din viata lor in acest regim, noroc cu fratele meu mai mare care avea curajul sa le mai spuna cate ceva ca sa traiasca in prezent, nu in vremurile alea. Ii inteleg pe de o parte, poate sunt mica, am 21 de ani, dar vreau sa imi fac si eu banii mei ca vreau sa termin facultatea si sa fac tot ce mi-am prospus. Am muncit si aici dar banii nu s-au cunoscut mai deloc. O parere?

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Pentru o fata, afara singura fara o baza, este foarte greu. Prietenul tau, nu stiu daca poti avea incredere in el. Legat de parinti, ei iti vor binele, nu vor sa patesti ceva rau acesta fiind motivul pentru care nu doresc sa pleci afara. Daca ai un suport bine definit afara, mergi cu 100 la ora. La noi, greu ..foarte greu!

| Panteraa explică (pentru baru):

Am incredere in prietenul meu, de 3 ani suntem impreuna, ii cunosc toata familia, el o cunoaste pe a mea. Avem planuri de viitor impreuna

| baru a răspuns (pentru Panteraa):

Priveste si mergi inainte...nu te uita inapoi!

| relian a răspuns:

La 21 de ani nu esti mica, iar ce vrei tu sa faci, adica sa faci bani, apoi sa faci facultate, aia e magarie.Sa faci facultate pentru ce anume? Ce faci tu cu facultatea in RO?
Apoi daca faci o facultate in RO,in caz ca mergi altundeva,in alta tara aia nu te baga in sama cu scoala facuta de tine in RO.
Mai degraba daca mergi intr-o alta tara,cum ai spus la prietenul tau,fa acolo o facultate ceva,asta daca tot tii neaparat sa faci o facultate.
Dar gandeste bine ce iti place,sa faci ceva nu doara de dragu dea face o facultate,sa stii ca dupa o sa muncesti in meseria ce o alegi,deci sa iti placa ce urmeaza sa faci.
In RO faci facultate degeaba,dupa stai si te uiti la Luna laughing
Faci facultate in RO ca dupa ce sa faci sa te duci sa faci curatenie in Italia,Spania,Germania? Aia acolo in UE nu te baga in seama,poate daca esti cine stie ce mare meserias,adica foarte bun sa te accepte pe undeva.
Mai toti isi apara proprii cetateni care fac scoala acolo,sau in general poti gasi job daca faci scoala in tara respectiva,altfel esti vazut,chiar daca esti roman.
Iti spun ca iti pierzi timpul degeaba facand scoala in RO. Daca faci o scoala in alta tara,o sa fii ok chiar daca ar fi sa ramai in RO dupa, esti vazut mai bine.
Eu asa vad situatia, dar tu faci cum crezi.
Vrei sa faci scoala, vrei sa faci bani? Mergi in America, e alta viata, fa facultate in Amemrica si vei face bani destui.

| Donsavas a răspuns:

Mergi cu iubitul tau! La început nu o sa le placa situația dar se vor obișnui si vor accepta. Cata vreme muncești cinstit si nu depinzi de nimeni, nu au de ce să fie dezamăgiți. Vezi sa strângi banii pentru tine, sa plătești datoriile si sa ti poti continua studiile cand te întorci! Cu sau fara iubit, poti lucra oriunde dacă iti place munca si esti stimulata material. Spor in Toate!

| Panteraa explică:

La mine nu se pune problema de casatorie si de copii in niciun caz de pe acum. Mama chiar daca a prins vremurile alea s-a casatorit la 26 de ani. Eu vreau doar sa imi fac un ban pe care aici nu am sansa sa il fac, prietenul meu doar m-ar putea ajuta in privinta asta.