| Sahara1900 a întrebat:

Hei TPU, deci parintii mei se gandesc sa se separe, voiam sa va intreb daca asta m-ar putea afecta pe mine si ce comportament ar trebui sa adopt? Vacantele nu vor mai fi la fel si nici banii si poate ca ar trebui sa ma impart la ei doi pentru inca 6 ani, sunt mai legata de mama ce este drept. Sfaturi daca ati mai trecut prin asta?

2 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Salut Sahara,
Te va afecta dar nu te simti afectata.
Doare si va durea. Cel mai probabil vei ramane cu mama ta dar respecta-i pe amandoi la fel.
Unul din ei a decis sa mearga in alta directie singur sau alaturi de alta persoana.
Vorbeste cand simti nevoia, nu tine in tine. Fii nervoasa cand vei simti asta.e normal dar incearca sa nu jignesti.
Scrie-ne cand ai anxietate ca vei gasi oameni care sa te asculte.

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa le pui pe masa cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Daca vor lua aminte la ce scrie in ea, va fi bine de ei; daca nu, au trait degeaba pe pamant -ca nu s-au bucurat de viata aceasta, si nici de cea viitoare nu se vor putea bucura.
Daca vor citi cartea de mai sus, sunt 99% sanse sa se impace. Pentru ca acele cuvinte inspirate de Dumnezeu vor atinge cele mai sensibile laturi ale fiintei umane.

"Un colț de cer — Căminul ar trebui să fie ceea ce implică acest cuvânt. Ar trebui să fie un mic colț de cer pe pământ, un loc în care sentimentele să fie cultivate cu grijă, și nu înăbușite. Fericirea noastră depinde de felul în care cultivăm dragostea, împreuna simțire și adevărata curtoazie unii față de alții."