| Alasingur a întrebat:

Nu sunt un copil cu fite.Mi-am intrebat parintii daca ei imi pot cumpara un xbox si ei au spus ca nu o sa-mi cumpere pentru ca nu o sa mai invat chiar daca am cele mai bune note din clasa...ce pot face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal, i-ai dezamagit, ma mir ca nu te-au lasat la orfelinat. Cum, mai, sa ceri xBox, cand PS4 e 10 clase peste? happy

In orice caz, incearca sa ajungi la un consens, la un compromis. Poate, cum mai spunea cineva, ti-l vor lua de Craciun, gen surpriza.

| Alasingur explică (pentru anonim_4396):

Pai pe xbox pot sa ma joc forza horizon 3-4.

Răspuns Apreciat de Editori
| Sn4k3 a răspuns:

Niciodata n-am inteles mentalitatea asta.Cel mai bine e sa inveti sa fii disciplinat in prezenta unor lucruri care ar putea altera asta, decat in absenta lor pentru ca la un moment dat si de multe ori o sa dai de asemenea lucruri in viata si mai bine sa inveti de mic sa ai grija. Niciun lucru dus in extrem nu e bun, deci nici invatatul. Trebuie balans intre toate lucrurile, cele pe care trebuie sa le faci si cele pe care iti place sa le faci (invatat/distractie). Trebuie sa mai si traiesti, nu totul se rezuma la munca si invatat in viata.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Sn4k3):

Asa o fi, dar sa nu uitam ca suntem oameni... E ca si cum ai spune ca te apuci de droguri insa nu vei fi dependent. Odata ce-i dai de gust vei dori tot mai mult :/ Poti sa fii cat de disciplinat poti tu cu tine, la un moment tot vei ceda si un obicei rau se va forma. Procrastinarea merge mana-n mana cu tehnologia( jocuri, social media, etc)

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti face nimic. Este doar decizia parintilor tai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le spui așa la părinți. Că ai nevoie să înveți să fii disciplinat de acum, chiar și când nu te controlează ei. Astfel, un xbox pe care îl utilizezi, ca să te relaxezi cu el câteva minute pe zi, este un exercițiu de disciplinare personal, de care ai nevoie.

| Andreeush a răspuns:

Poți să te concentrezi pe școală și poate părinții tăi își vor schimba părerea.

| ywar a răspuns:

Tu ceri un xbox si sunt copii care nu au ce incalta? Cum credeti voi ca se traieste in lumea asta. Noi ne jucam pe afara cu un bat si cateva pietricele, o minge si eram fericiti. Voi: vreau telefon iphone x nu stiu cat, tableta xx, xbox, ps4 si lista poate continua. Viata e scumpa si grea. Vreti sa primiti totul de-a gata? Ok! Faceti ceva pentru a merita asta.

| Alasingur explică (pentru ywar):

Nici n-am zis ca vreau ceva foarte scump, vreau macar un xbox 360 la mana a doua, nu sunt cu pretentii cum crezi tu.

| xerxes1 a răspuns:

Parintii tai au dreptate.
Dar este foarte posibil si sa-l gasesti sub brad de Craciun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un x-box este undeva la 1000 de lei din cate vad. Ce nu este chiar nimic, depinde de starea materiala a parintilor tai, dar imagineaza-ti ca pentru aia 1000 de lei maica-ta trebuie sa mearga la lucru vreo 2 saptamani.
Un PC decent este suficient si mai util ca e universal pentru tot ce vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee cat costa un pc "decent"? De cel putin 4 ori mai mult.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Sa stii ca le cam dau dreptate... Si la fel o sa o faci si tu, cu timpul pe masura ce mai cresti. Si toate astea ti le apun din experienta, ca de la 30-60min pe zi asa de "relaxare" ajungi foarte usor sa doresti din ce in ce mai mult, sa nu-ti mai stea gandul la lectie, iar intr-un final sa ajungi a petrece mai mult in fata monitorului decat sa studiezi. Tehnologia ii facuta sa fie "addictive" iar jocurile video exceleaza in asta, tare greu m-am mai dezvatat de obiceiul asta.

| Alasingur explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Il vreau pentru ca n-am avut niciodata o consola si chiar imi doresc una de mult.

| xeum a răspuns:

Ai noroc ca nu sunt eu taica-tu, in locul tehnologiei te dadeam la un sport care sa te dezvolte mai mult armonios. Te spala pe creier prostiile astea

| Alasingur explică (pentru xeum):

Sunt deja in echipa de fotball a scolii.