| eliza7943 a întrebat:

Hei TPU, pot depunde plangere in potriva tatalui meu care ne abuzeaza fizica pe mine si pe mama?
Eu avand 17 ani, as vrea sa merg singura la politie si sa le povestesc cum ne bate.

Răspuns Câştigător
| Blueberry8 a răspuns:

Dar de ce nu merge mama ta impreuna cu tine?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine aduce banii in casa? Daca ar fi cercetat de gabori si-ar pierde jobul.
Cel mai bine, uite ai 17 aproape 18 ani, te cari de acasa iti gasesti un gagic, si il lasi in lumea lui

| Celcestietot a răspuns:

Incearca sa te rogi sa nu mai faca asta. Poate ca va functiona, nu ma judeca pentru sfat.

| Lorennn a răspuns:

Normal ca poti, daca esti sigura de asta, nu mai sta o clipa si du-te! Nu sunteti sac de box, inca aveti viitorul inainte si tu si mama ta, de ce sa stai aa iti strice viitorul un animal?!

| Lorennn a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asta-i sfatul tau? Sa se care cu un gagic?! Mentalitate bolnava ce ai! Daca ea vrea sa il denunte care e problema, daca are motive bune intemeiate? Si ce daca castiga? Tu ai sta cu cineva sa te bata numai sa iti castige? De ce nu te pui in locul persoanei inainte sa scrii idiotii?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lorennn):

Mai inainte m-am pus, intr-o familie este vorba si de BANI. In situatii de genu, nu ai ce sa faci cu autoritatiile. Sa vorbeasca cu familia, cu buncii (parintii lu taicasu) Ca poate le asculta sfatul.

| adryang78 a răspuns:

Poți merge la poliție fără probleme. În plus, poți depune o reclamație la Protecția Copilului.

| Sonia822 a răspuns:

Da, da poti. Mergi, depui cerere in scris, obligatoriu sa primesti ne de inregistrare. Mergi si primesti consiliere acolo. Deasemenea, cauta in orasul dau ong-uri sau asociatii, fundatii care ofera ajutor pentru astfel de cazuri de abuz fizic si psihic, asupra femeilor. Un divort e binecuvantat. Sau plecarea de acasa intr-un loc sigur, in chirie, unde el nu stie, si mai departe de el. Apeleaza si la un avocat in dreptul familiei. Ajuta la recupararea casei si evacuarea lui, sau gaseste solutii cum sa impartiti si sa nu-l mai vedeti. Cred ca, in eventualitatea unui proces, va poate reprezenta, astfel incat sa nu dati ochii cu el. Mergi si la protectia copilului, iti vor da idei.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica sa stai s-o iei in gura si sa traiesti in teroare pentru bani? Esti distrus rau.

| Plato a răspuns:

Normal ca poti, du-te, nu mai astepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum dacă aduce bani în casă înseamnă că trebuie să îi suporte toate măgăriile? Eu dacă eram în locul ei ii trageam un șut în oua de nu mai avea nevoie de nimic decât de gheață. Și mama a avut probleme cu tata, tot o bătea. Apoi mama i-a tras una la picior cu un fier si tata a șchiopătat 3 luni. De atunci tata nu a mai îndrăznit sa ridice mana la mama. Iar tu ai o gândire mediocră. O împingi pe fată să plece de acasă, să găsească primul bărbat fie el mai bețiv sau prost ca taică-său și sa îl ia de bărbat. Înainte de a lua de sot/soție pe cineva, mai întâi trebuie sa te cunoști cu persoana. Mai știu persoane care au vrut sa scape de gura părinților, s-au casatorit cu toți fraierii, apoi au regretat.

| Sofer a răspuns:

Va bate in fiecare zi?

| Demidol a răspuns:

Of, raspunsuri de copii!
Chem politia cand va bate. Atunci, si mama ta va fi nevoita sa dea o declaratie daca altfel nu vrea.
Fa plangere/sesizare la protectia copilului.

| eliza7943 explică (pentru Blueberry8):

Mama nu are curaj sa divorteze... tocmai de asta as vrea sa fac eu primul pas... plus de asta, am multe dovezi in portriva lui.
Bani in casa nu mai aduce a intrat in somaj... in fiecare zi avem certuri

| Blueberry8 a răspuns (pentru eliza7943):

In primul rand mama ta trebuie sa se gandeasca la voi doua.De ce sa nu divorteze? Suntem in 2019. De ce vrea o viata intreaga sa stea printre certuri si batai? Suferi si tu, sufera si ea. Vorbeste cu ea, sa mearga la politie sau sa cheme politia direct acasa cand el incepe scandalul (sau cheama tu!).O sa ii dea restrictie sa se apropie de voi. Apoi sa inceapa demersurile pentru divort!

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

A de pla mea, îmi bag pla în iei bani, dacă lui taică-meu i-se răsare să vină să ridice mâna la mama sau soră -mea îl stranulez.

| SG1995 a răspuns (pentru Blueberry8):

În cele mai multe cazuri o femeie care vrea să bage divorț e amenințată cu moartea de soț.

| Andreeush a răspuns:

Dar mama ta de ce acceptă situația?

| Blueberry8 a răspuns (pentru SG1995):

Da! Dar suntem in 2019! Pleci cu copilul unde vezi cu ochii.La parinti, o sora, o matusa, o verisoara.

| SG1995 a răspuns (pentru Blueberry8):

Așa o fi dar gândește -te că o persoană condusă de frică nu prea gândește în modul ăsta.

| Blueberry8 a răspuns (pentru SG1995):

Asa este.Dar poate o ajuta fata ei sa depaseasca frica si sa fuga de acolo.E cel mai bine pentru ambele.Sunt institutii(daca le pot spune asa, ca nu imi vine acum cuvantul) unde mama poate sa stea cu copilul minor ceva timp, sa se duca acolo apoi sa inceapa cu divortul.Trebuie sa plece de acolo sad. Este pacat ca in 2019 violenta in familie inca persista si nimeni nu face nimic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!