| BluLăvzIu a întrebat:

- > Hei tuturor! Pai sa incepem :
Am o sora mai mica, de aproape 10 ani, careia ii este frica de intuneric, foarte mult. Si cand spun " frica ", ma refer la frica in adevaratul sens al cuvantului. Am incercat s-o ajut, m-am informat in carti si pe ' net, dar pur si simplu nu vrea sa ma asculte si incepe sa planga. Vreau sa-i arat ca frica asta e o prostie si ca n-are de ce!
De fiecare data cand ma uit la un film horror, ea sta langa mine, desi ii spun sa plece, tinand cont de " fobia ei ", dar bineinteles ca e incapatanata si nu ma asculta.
Acum, v-as ruga sa ma ajutati. Nu cum s-o ajut sa-si invinga teama neaparat, ci cum sa o conving macar sa ma asculte 5 minute. Multumesc! :**

O seara frumoasa tuturor!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Filmele le urmărești când doarme, când mănâncă, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sufera de Nictofobie.
Adica teama de intuneric.
O poate ajuta un psiholog.
Te pup!

| BLeur a răspuns:

Bună.

În primul rând, nu lăsa o copilă de nu mai 10 ani să se uite la filme horror. De asta sunt pus şi jos în dreapta imaginii nişte numere ca să arate OAMENILOR că persoanele sub atâţia ani nu au voie.
În al 2-lea rând, du-te la ea când sunteţi singure acasă şi fă-o să se uite numai la tine, atunci spune-i ce ai de spus.

| Pufiiiiiii a răspuns:

Deci fobia asta o aveam si eu.In primul rand o sa-i treaca cand o sa creasca, ai sa vezi ca mie asa mi s-a intamplat.Si convinge-o ca in filmele alea is trucaje, arata-i pe you tube filmulete de la filmari, cum fac ei efecte speciale si n-o sa-i mai fie frica.succeshappy

| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei sa o ajuti, intai, fixeaza-ti tie niste limite: nu urmaresti filmele horror in prezenta ei, nu o ironizezi cand se sperie sau iti povesteste despre temerile ei, nu o ameninti cu ceva care o sperie etc.
O atitudine de confirmare si intelegere este de preferat uneia de impunere ca " sora mai mare ".
Alte solutii ar fi : lampi de noapte instalate in casa, controale facute impreuna ca sa identificati sursa zgomotelor sau a umbrelor, incurajari si mangaieri pentru a o ajuta sa se relaxeze.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu te mai uita la filme horror cand e langa tine.Eu cred ca ii este mai frica de demoni, fantome, monstri...etc decat de intuneric.Ai incercat sa vezi daca are frica asta si cand este singura undeva chiar daca nu este intuneric? Fi mai atent la felul in care se comporta.
Daca se uita in urma pe holuri sau merge mai repede, alearga prin casa poate sa fie pentru ca se simte urmarita.Tu vreis a o convingi ca nu are de ce as ii fie frica de intuneric.Incearca sa o convinge ca nu exista ce vede ea prin filme.
Daca a auzit povesti despre Lucifer, demoni, iad cand era mica poate sa fie mai greu.Astea,in combinatie cu ce vede prin filme pot provoca o frica destul de puternica, pentru ca ea crede ca acei monstri exista si pot sa o raneasca.

| lila36 a răspuns:

Pai ai putea face un exercitiu de imaginatie...a mers cu fobia mea de paianjeni, deci daca a mers la mine poate merge si la ea. Exercitiul se numeste"lupta cu frica"si e destul de amuzantlaughing
Deci, spune-i asa:
1.Mai intai, aseaza-te si gandeste-te la lucrul care te sperie cel mai tare si imagineaza-ti-l ca pe o minge stralucitoare de lumina care se afla in tine.
2.Acum,imagineaza-ti ca scoti mingea de lumina din corpul tau astfel incat poti sa o vezi in fata ta.Imagineaza-ti ca se transforma in lucrul care te sperie.
3.In continuare gandeste-te la un erou care poate infrunta frica.Imagineaza-ti eroul langa frica ta.
4.Acum imagineaza-ti eroul cum se lupta cu frica ta si invingand-o.
5. Data vitoare cand incepe sa-ti fie teama, trage adinc aer in piept si aminteste-ti ca eroul tau ti-a invins frica.
Sper ca te-am ajutat si vreau sa aud daca a mers sau nu.Numai bine.

| Zoey112 a răspuns:

Si eu am aceiasi chestie si totusi imi place sa ma uit la filme de groaza :))
poate gasesti ceva care sa te ajute aici :
http://www.sfatulmedicului.ro/......neric_5273

eu inca nu am scapat. deci bafta! :)

| marktheshark a răspuns:

La varsta ei inca nu isi da seama de anumite lucruri, la un moment dat va intelege situatia, peste maxim 3 ani