| Monyk467765665566656555656 a întrebat:

Hei! Vreau si eu sa stiu alte pareri, in afara de a mea.O sa povestesc cat mai scurt povestea si dupa o sa va intreb. In urma cu 2 ani l-am cunoscut pe el. Ca in orice relatie inceputul a fost perfect. Ne vedeam zilnic, avea mereu grija de mine, vorbea foarte frumos cu mine, nu ma mintea, cand era o zi mai speciala( 8 martie, ziua de nastere, etc) ma surprindea cu tot felul de mesaje frumoase, imi spunea ca ma iubeste si nu ar putea trai fara mine.mi-a demonstrat de foarte multe ori ca ma iubeste. Nu era genul de baiat sa faca misto sau alte chestii..pe langa frumusete i-am iubit mult sufletul cald..sufletul diferit..sufletul care ar fi facut orice pentru mine si care ma iubea. In fine, toate bune si frumoase pana cand a inceput haosul. Nu mai era el, baiatul care ma iubea din toata inima. Nu locuiam impreuna. Spre exemplu in primul an in zilele mai speciale imi oferea mici cadouri, pentru mine niciodata nu a contat valoarea cadoului, a contat doar gestul, dar sa fie facut din suflet. Ma multumeam si cu un buchet de flori de pe camp, niciodata nu i-am cerut vreun cadou. Inainte obisnuia sa mi faca mici cadouri fara sa fie vreo zi speciala. Acum, de 8 martie nici macar un martisor nu am primit, ce sa mai zic de flori, de ziua mea de nastere uitase, si-a amintit pe la ora 12 si mi-a trimis un mesaj frumos de iubire, doar atat. Eu de ziua lui nu am uitat, i-am trimis mesaj cu o seara inainte, l-am sunat si i-am cumparat si cadou. Cu cateva zile inainte de ziua mea imi zicea ca mai am putin si dau de baut, dar cand a venit momentul a uitat. M-a cam durut inima laughing sa vad ca toata lumea imi ureaza, iar el uitase. Sa fim seriosi, toata lumea mai are probleme, mai uita, dar pe bune sa uiti ziua de nastere a iubitei? Eu intotdeauna cand merg undeva ii iau cate un cadou chiar daca nu era o zi speciala. In fine, aste sunt lucruri minore fata de altele. Cu timpul au aparut prietenii lui, bautura care ne-au stricat relatia. Au fost zile cand se imbata, foarte multe zile, simteam ca nu mai rezist, are momente cand ma supara foarte rau si momente cand ma face fericita, insa predomina momentele mai urate. Din cauza bauturii ajunsese de la "te iubesc" la "du-te dracu". Cand se imbata se transforma intr-un om nervos, rau, violent. A avut momente cand se imbata si ii ziceam calma ca sa evit certurile "te rog frumos, mergi acasa, bausi mult." iar el imi raspundea nervos prin injuraturi. Asta se intampla la telefon. Daca il sunam sa il intreb unde este, ce mai face imi vorbea urat. Nu pot reproduce cuvintele spuse de el, cand e beat ma injura, tipa in telefon, ma injura de mama si imi zice sa imi bag mintile in cap. Pe bune? Tot eu care ii vorbesc frumos? desi nu merita, mereu orice se intampla eu sunt de vina, daca ne certam zice ca din vina mea, mereu da vina pe mine, desi eu nu gresesc cu nimic. Dupa fiecare betie a lui ne certam groaznic, il sun si aud ca abia mai vorbeste. Imi inchide telefonul, il mai aprinde cand are el chef. Imi zice sa nu il mai caut si alte lucruri, iar cand se trezeste nu mai zice asa. Dupa toate certurile eu am fost mereu cea care l-a sunat, intrebandu-l ce mai face, bineinteles asta se intampla a doua zi, cand se trezea din betie. Inainte ii parea rau, isi cerea iertare, acum nici macar "scuze" nu zice. Cand e beat vorbeste foarte foarte urat cu mine. De exmplu odata plangeam pentru ca se imbatase si vorbea urat, vorbeam cu el iar el m-a injurat si a inchis telefonul. In fata mea doar o data s-a comportat urat, in rest cand se imbata eu eram acasa la mine. Ne-am intalnit si ca de fiecare data am inceput sa alerg fericita in bratele lui, iar el m-a impins. Atunci nu il mai vazusem de 8 zile, am incercat sa il pup macar pe obraz, dar m-a impins. Se uita urat la mine si a inceput sa ma certe fara motive, gen ca nu vreau sa ii rapsund si cand am vrut sa ii arat telefonul lui ca ii rapsunsesem mereu la apeluri l-a aruncat, eu il faceam, el il arunca iar. Am incercat sa il calmez, dar nu am reusit. Ma uitam in ochii lui si se vedea ca era beat si nervos, ajunsese sa imi fie frica sa nu imi dea vreo palma. In fine dupa multe injuraturi, tipete, totul s-a terminat. A doua zi a regretat ce facuse, sunt multe momente de astea de betie, bataie nu am luat niciodata, multumesc lui Dumnezeulaughing Cand se trezea si ne vedeam ii explicam ca nu e bine ce face, ii explicam ca isi distruge viata, sa aiba grija de el, imi promitea mereu ca se schimba, dar degeaba. Eu vreau o familie fericita, maine-poimaine nu vreau sa am copii care o sa aiba un tata betiv. Nu e dependent de bautura, adica la munca nu se imbata, decat de sarbatori..cand are liber, dar nu mereu. Inaintea bea cu masura. A inceput sa ma minta, dar culmea ca mereu aflu, imi ascunde unele lucruri cum ar fi ca e la baut sau cu cine e. Daca e cate ceva mereu imi reproseaza. Spre exemplu, duminica a zis ca are niste treaba sa il ajute pe un prieten sa faca ceva, l-am inteles, nu am prea vorbit. Se facuse 21si el nu imi mai trimisese niciun mesaj, l-am sunat si mi-a dat pe respins. Mai tarziu m-a sunat el, era putin cam beatlaughing Nu voia sa mi spuna ca e la restaurant, bineinteles l-am intrebat de ce tocmai atunci si- a amintit de mine si m-a injurat, mi-a zis sa imi bag mintile in cap si a inchis. Adica eu l-am lasat sa isi faca treburile linistit, iar el isi bate joc.Cand bea raspunde greu la mesaje, la apeluri nu prea raspunde. Si acum sunt suparata pe el. Mai devreme cand vorbii cu el la telefon imi reprosa ca de cateva zile nu i-am mai zis ca il iubesc, la sfarsit dupa ce vorbim ne spunem"te iubesc." el ini zice, dar eu nu i-am mai zis desi il iubesc nu merita, nu am uitat ce a facut duminica happy Cand ii zisei ca nu am uitat ce a facut imi zise" bine ma, vorbim cand ies de la munca, hai pa", nu mai apucai sa zic nimic ca inchisa. Cand il pun sa aleaga ori eu, ori bautura imi zice ca ambele. Inainte mai regreta, acum e nepastor. In ciuda tuturor lucrurilor urate facute de el pana acum, eu tot il iubesc mult. Cand vad ca sta toata ziua la baut, ba la un bar, ba la altul ma enervez si mai apare si gelozia, neincredrea, mai apar si semne de intrebare, dar nu cred ca se pune problema de inselat chiar daca are comportamentul asta. Cand vorbiram, ajunsaram la subiectul" bataie", ramasai muta cand auzii ca ar fi in stare sa ma si bata. De curand m-a mintit ca merge undeva la munca pentru 3 zile, in alt oras, nu am fost deloc de acord, dar a trebuit sa accept, de multe ori mi-a zis ca il doare undeva de parerea mea. A stat la munca 3 luni, voia sa ramana definitiv, noroc ca a facut patronul o prostie si a realizat ca am dreptate, si-ar fi putut pierde viata in momentul ala, s-a intors acasa la el. Eu mereu il inteleg chiar si cand nu are dreptate incerc sa il inteleg, cand a avut probleme am fost mereu langa el, eu niciodata nu l-am jignit, insa din parte lui nu primesc lucrurile astea. Uneori, am impresia ca vorbesc cu un simplu prieten, un om care nu ma mai iubeste, alteori vad ca ma iubeste, dar nu ca inainte. Cand nu se imbata nu imi vorbeste urat sau alte lucruri. Nu stiu, nu neaparat bautura este de vina pentru comportamentul său, simt ca lucrurile s-au schimbat mult. Voi ce ati face? Cum ati proceda in locul meu? PS: Nu vreau jigniri sau alte chestii ca de ce il iubesc, vreau doar sa stiu cum ati proceda voi, eu am ajuns sa nu mai rezist.

7 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Cheia e la tine. Poate cu multa rugaciune, el se va schimba. Cine sunt eu sa-i judec pe altii? In mod normal, mai mult ar merita altii care te respecta dar poate ca exista schimbare. Nu stiu cum priveste Dumnezeu schimbarea. Cu totii facem greseli, dar sa continui cat timp ai o persoana iubita? Nu stiu, poate o dezalcoolizare intr-o clinica l-ar ajuta. Poate nu se mai poate lasa. Bafta!

| Lawliet14 a răspuns:

Ahhhhh, tu esti minora si voiai sa pleci la alcoolicul acesta? SUPER!

| Pool77 a răspuns:

Eu ma desparteam de el de mult.
Asa ceva nu se face, esti tu prea slaba de suflet, altfel nu-mi pot explica de ce mai stai cu asa om.

| blAster85 a răspuns:

Mi-a placut a fost pe "scurt"laughingnu stiu de ce iti mai irosesti timpul cu un asemenea baiat/barbat,gandeste ca daca vrei o viata fericita si nu una anosta plina de certuri, batai, etc va trebui sa cauti pe altcineva, spuneai ca vrei copii pe viitor, cu unu ca asta...tu stii. daca el duminica te minte doar sa mearga la baut..va mai trece o vreme si va incepe sa te snopeasca in bataie, sa nu fie tarziu pentru tine, mai bine suferi acum un pic decat mai tarziu si mai mult.

| Jouliete a răspuns:

Un lucru ar fi sigur: ceva l-a schimbat. O persoana care se imbata prea mult sau mai stiu eu ce, se drogheaza inseamna ca nu e fericit de viata pe care o are. Poate este trist din cauza ca stie anumite lucruri care il fac sa fie asa, in tot acest timp a aflat poate ceva ce l-a durut si l-a facut sa se schimbe.Un alt lucru ar fi prietenii lui care sunt o influenta extrem de rea si nu ar trebui sa stea prin preajma lor pentru ca daca este o persoana care se lasa usor influentata se pare ca ei il contoleaza, din moment ce sta cu ei prea des probabil vorbeste chiar mai deschis cu acei prieteni decat cu tine.Eu cred ca relatia lui acum cu tine nu mai e la fel, poate nu mai tine la fel la tine nu mai e fericit ca inainte. Sau ar mai fi faptul ca inainte se comporta frumos doar ca sa nu te piarda iar acum cand vede ca tii la el asa mult stie ca nu il mai parasesti ca il iubesti prea mult si logic se comporta exact asa cum este el de fapt pentru ca stie ca te-ai atasat de el si nu te pierde.si astfel a devenit el insusi pentru ca inainte te putea pierde dar se comporta atat de frumos incat cum sa nu crezi ca te iubeste. ideea e ca a facut asta ca sa te castige, doar sa te aiba mereu. acum fiind el insusi nu este o problema pentru el sa se comporte asa pentru ca stie ca nu il lasi.iar inainte ti-a bagat ideea incap ca te iubeste mult, iar acum nici nu il intereseaza asta pentru ca stie ca nu il parsesti si nu are de ce sa isi faca griji. nu e prost iti cunoaste sensibilitatile si se foloseste de ele. Parerea mea este ca ar trebui sa discutati singruri pe tema asta cand el nu e beat si sa lamuriti niste lucruri. Sau o alta idee este ca trebuie ori sa il accepti asa cum e, ceea ce eu nu as face.ori sa iesi odata din dominatia lui ceea ce ti-ar face extrem de bine. Bafta!

| Monyk467765665566656555656 explică:

Pool77 da, am sufletul prea bun, nu sunt ca el. blAster85 am incercat sa simplific povestea cat am putut laughing Acum il iubesc enorm chiar daca el nu ma iubeste la fel de mult, vreau in viitor ca orice fata sa am o familie, inainte visam la o familie cu el, acum nu..Am fost pusa in situatia de a alege sa renunt la el sau nu, din cauza unor oameni, am simtit ca explodeaza cerul laughing Pe moment simt ca nu pot trai fara el, desi sunt constiienta ca nu o sa fie bine. Am avut unele probleme in relatie din cauza unor persoane si niciunul nu a renuntat. Vreau un viitor bun, dar alaturi de el. Vreau sa renunt la el daca nu se schimba, dar nu pot.laughing

| Monyk467765665566656555656 explică:

Nuu, eu am terminat anul trecut liceul. Intrebarea despre plecarea unei minore nu era pentru mine.