| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Am nevoie de un sfat de la voi.Eu vreau sa ma fac Politista (Am 14 ani si 7 luni) In viitor,dar ai mei nu sunt de acord,tot zic sa dau la drept ca la politie ii riscant,eu nu am de gand sa dau la drept,i-am zis lui mama ca asta e viata me si ca fac ce vreau cu ea,dar ea zice ca nu fac ce vreau eu ca fac ce zice ea ca daca ma duc la politie nu imi plateste scoala... Eu chiar vreau sa fac asta,sa ma fac politist si nu am de gand sa renunt. Tata vrea sa dau la medicina, ambi imi zic ca nu am voie si ca oricum nu trec proba sportiva, nu au incredere in mine.Inca de anul trecut i-am zis la mama ca merg la politie si o zis ca bine ca imi plateste sala, iar acuma zice ca nu ma lasa, zice ca oricum ma razcadesc in 4 ani si eu ii zic ca nu ma voi razgandi le-am zis si lui mama si lui tata "Va arat eu ca pot! Cu cat imi ziceti ca nu pot cu atat mai mult vreau sa va arat ca o sa reusesc,ca sa va arat ca va inselati!" Si nici frati mei nu au incredere in mine. Ce sa fac? Nu vreau sa ma cert cu ai mei dar din punctul meu de vedere in mare parte e vine lor, adica fac ce vreau cu viata mea, nu? Ca daca nu fac ce vreau cu ea atunci de ce sa mai zic ca e a mea.Un sfat va rog! Dau Funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Urmeaza-ti visul, daca il pastrezi pana la sfarsitul liceului. La scolile de politie - Academie ori scoli de agenti - nu se platesc studiile.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu te fa nici doctoria, nici politista. Fa-te profesor de sport si instructor de Zumba. big grin
Si cu asta le-ai pus capac si lor, si la toate discutiile. :p

| Zenithf a răspuns:

P.S. S-ar putea sa nu-ti placa prea mult sa fi politist, pentru ca nu stii ce obligatii poate prevedea postul tau, poate si sa mergi la Spital, si tu urasti mirosul de spital. :p

| neutrino a răspuns:

Fa-te politista si atunci cu totii vor fi mandri de tine!

| T0T a răspuns:

Fa ceea ce crezi. Eu nu stiu, poate si parintii tai au dreptate, ei te cunosc mai bine.

| SkyPilot a răspuns:

Nu e o idee buna sa fii "Gica Contra".
In situatia pe care o descrii, as zice ca e mai bine sa urmezi medicina. Meseria de politist arata frumos vazuta de afara dar in interior nu e chiar asa. Poti sa aterizezi in spatele unui birou si sa faci hartogarie. Este meseria considerate cea mai riscanta. Poti avea multe neplaceri. Imagineaza-ti ca ti se intampla ceva in primii 2-3 ani, nu mai poti lucra, nu mai poti functiona normal si esti condamnata sa traiesti toata viata ta dintr-o pensie mizerabila. Ca medic esti mult mai putin probabil sa ti se intample asa ceva.

| NaLucy a răspuns (pentru SkyPilot):

Hehe. tu nu ai inteles,eu nu vreau sa fac medicina deoarece eu urasc mirosul de spital, cand ma doare ceva nu ii zic maicami ca ea imi da repede medicamente dar mie mi-e rau de la ele si de la mirosul de spital, si in plus aud numai cuvinte de rau despre doctori stii bunicumeo o murit in bratele unui doctor asa ca nu ii prea simpatizez. Si da politia e o meserie periculoasa, dar asta ee interesant mie imi place mult si mai vreau sa fac asta deoarece vreau sa salvez vieti, sa ajut oameni.am motivul meu pentru asta, adica aproape am fost martora la un accident rutier accidentul s-a produs chiar inainte cu 5 min. sa ajung acolo (Eram cu mama cu masina)...nu a fost usor deoarece aveam doar 12 ani, intr-adevar nu am vazut victima ca mama nu m-a lasat sa ma uit dar am vazut masina cu sange si parbrizul spart si o bara de fier trecuta prin el. Si a mai fost atunci cand aveam cam 11 ani, eera cam luna decembrie parca. Am mers cu tata si cu mama cu masina si era noapte, tata a trebuit sa mearga la un restaurant de langa piata sa ii dea cuiva ceva (Nu mai stiu sigur)dar atunci ma plictiseam si ma uitam pe geam, nu era nimeni.dar apoi i-am vazut.erau doi baieti de cam 19 ani cred nu stiu sigur deoarece nu le-am vazut decat spatele si aveau gluga.ei il trageau pe un copil cam de varsta mea dupa eiii,el,copilul,se sbatea sa scape,se prindea de portile de fier ale parcului,la un moment dat a scapat dar a alunecat iar acceia doi l-au prins din nou,cand i-am zis la mama ca ce e acolo a zis ca nu ee nimic,eram socata ma intrebam de ce nu il ajuta, puteam doar sa imi scot capul pe geam si sa strig sa ii dea pace.dar nu am facut am stat si m-am uitat cum l-au dus dupa un bloc, probabil ca mama nu la ajutat deoarece ii era frica, inca de atunci regret ca nu l-am ajutat trebuia doar sa strig si poate il lasau in pace, dar nu am facuto.multe luni de atunci m-am intrebat ce so fi intamplat cu acel coipl, si acum o fac si regret ca nu l-am ajutat, probabil ca nu a fost ceva grav deoarece nu am auzit nimic gen"un copil a fost gasit mort" sau ceva de genul.Dar nu mi-o pot ierta nici in ziua de azi ca nu l-am ajutat.nu mai vreau sa se intample asta,vreau sa pot ajuta oameni cand au nevoie nu sa stau sa ma uit cum sunt chinuiti, nu stiu daca intelegi dar acel lucru mi-a patat constiinta, ma simt vinovata c anul l-am putut ajuta, nici nu mai stiu ce am simtit, era o durere mare in inima.era vinovatie si acum simt asta cand ma gandesc.

| SkyPilot a răspuns (pentru NaLucy):

Mama ce poveste ai scris aici!
Salvezi mult mai multe vieti daca vei fi un medic BUN, un chirurg sau un pediatru sau un respirologist care a ajuns sa conduca un department intr-un spital. Cu mirosul te obisnuiesti si la fel cu ceea ce vei vedea.
Ce as dori de la tine este sa te mai gandesti, nu incerc sa te conving ca am dreptate. Si parintii mei m-au vrut medic si lucrez in IT happy
Mi-e teama ca vei fi dezamagita cu meseria de politist. Dupa cativa ani vei ajunge sa invarti hartii intr-un birou. Incearca sa gasesti pe cineva mai in varsta (50 de ani sa zicem) si sa ii analizezi cariera in Politie.

| motanel78 a răspuns:

Nu este riscant matusa si unchiul meu a facut facultatea de drept si acum sunt la Sannicolau Mare la politia de frontiera si le merge chiar ok daca te bazezi pe tine si nu iti e frica nu ai ce pati numai sa fi foarte atent