| Swetlly122 a întrebat:

Heii TPU! Daca la viața ta ai fost inginer ai fi competent sa predai și să-i explici ca sa inteleaga la matematica un copil care nu știe nimic la matematica? Eu am pățit asta și îmi e frica că dacă o să mă duc la un profesor de mate nu o să înțeleg cum nu am înțeles nici la inginersadbine că dânsul nici nu mi-a explicat cum trebuie și nu a stat de mine cum a trebuit.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu orice om e perfect in toate chestiile din viata. Numai ca la noi fortat trebuie sa fi bun in orice ti se ofera pe gat. Faci cat te duce mintea si ramas bun

| anonimg a răspuns:

Pe vremuri -nu prea îndepărtate- oamenii care lucrau în funcții la stat nu erau obligate să facă facultatea. La urmă a apărut legea ca acești oameni să facă facultatea. Astfel o mulțime de oameni de vârsta a doua și cu vechime în muncă, erau obligate să-și continue studiile. Păi mai știau aceștia ceva? Nimic. Când ajungi să lucrezi într-un domeniu uiți de materiile de la școală pentru că nu mai ai nevoie de ele, și te axezi pe meseria de bază.
Eu nu știu dacă există vreo meserie în care să folosești vreo ecuație sau vreun radical.
Deci du-te fără grijă.
Oricum, învățătorii și profesorii care merg înainte doar cu 2-3 elevi din clasă iar pe ceilalți îi lasă în urmă, sunt de condamnat. Profesorul trebuie să explice în așa fel încât să se asigure că fiecare elev a priceput. Dar nu așa se face. Prea multă materie nu este bună, după cum nici prea multă mâncare nu îngrașă.
Nu aveam nevoie de tehnologia telefoanelor mobile; ci avem nevoie ca fiecare elev trecut prin școală să înțeleagă materiile.

| dannyel86 a răspuns:

Depinde de profesor. Se poate ca o persoana care nu e cadru didactic, dar care stie bine matematica, sa-ti explice mai eficient decat un specialist in materie.
Daca la inginer nu ai inteles explicatiile, nu inseamna automat ca si profu de mate va fi de neinteles in teorie.
E bine sa incerci, caci nu se stie niciodata! big grin

| Bizon95 a răspuns:

NU, poti sa NU fi competent absolut deloc

nu degeaba nu se permite titularizarea cuiva care a terminat o facultate tehnica/stiintifica fara sa fi facut si modulul de pedagogie

si mi s-a intamplat asta, cu cineva care era foarte tare la tehnologie, dar la pedagogie era ultima bata si a facut rahatul praf, mai bine nu se baga, DELOC!

| Goete a răspuns:

A sti nu este echivalent cu a explica, a invata pe altii.