| andratudose5000345 a întrebat:

Heiii. Deci am facut o prostie IMENSA. Parintii mei mi-au interzis sa vorbesc cu o persoana anume,mai mare decat mine si intamplarea face ca am ajuns sa vorbim din nou in secret pe WhatsApp. Si chestia e ca tata a vrut el sa se uite in telefonul meu si a gasit conversatia cu acea persoana. Acum mi-a luat telefonul. Mama nu mai este tare suparata pe mine,doar un pic de tot. Dar tata nu-mi mai da bani de buzunar,nu-mi da telefonul,nu ma lasa sa ies in oras etcc. Tata mi-a zis ca nu-mi va da telefonul curand,ci peste luni bune. Si intrebarea mea este: Ce pot face sa-mi recapat telefonul si tot ce aveam inainte? Adica ce sa fac ca tatal meu sa nu mai fie suparat pe mine si sa-mi dea lucrurile inapoi? Sa-i arat ca am gresit si nu se va mai intampla si sa-mi recapat,, viata" de-dinainte...Va rog ajutati-ma am nevoie de ajutor! Funda sad

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Sa-i arat ca am gresit si nu se va mai intampla si sa-mi recapat,, viata" de-dinainte" - Exact ce ai zis aici.

| Beepbeep a răspuns (pentru sabin89):

Promite- i ca nu o sa mai vorbesti cu persoana aceea, crede-ma o sa iti para rau ca nu ti ai ascultat parintii si ai continuat convorbirile cu tipul ala necunoscut, care e si mai mare si are si mai multe prostii in minte.Nu ai de unde sti ce vrea de la tine.

| Violleta2022 a răspuns:

La varsta ta, probabil ca nu realziezi ca ceea ce faci este rau sau gresit si cum nu ai respectat promisunea facut parintilor, este normal sa ti se impuna reguli stricte.
Tatal tau a procedat foarte corect si sanatos!
Telefonul ti-l vei primii probabil la vara, cand vei fii in vacanta!
Din pacate, nu poti sa iti convingi tatal de nimic, tocmai i-ai aratat ca nu-ti pasa de decizia lui, cand ai continuat sa vorbesti pe ascuns, acum trebuie sa suporti consecintele faptelor tale si sa suferi.
Viata de dinianinte nu ti-o mai recapeti niciodata! Pentru ca nu mai traiesti in trecut, traietsi prezetntul si viitorul.
Probabil ca dupa ce vei primii telefonul ianpoi, tatal iti va monitoriza toate convorbirile, lucru perfect posibil de altfel.

| relian a răspuns:

Simplu,cautal pe tip si iti da el un telefon pe care il tii ascuns si continui sa vorbesti cu tipu.De bani de buzunar aia e tactu o sa-ti dea no sa te lase asa.De ce adica sa nu vorbesti cu un tip mai mare ca ani ca tine, ce e rau in asta? Ce or vedea unia atit de rau eu nu vad.Ce ala are raie ce are? Daca iti place de el e in regula, si oricum in cele mai multe relatii barbatu e mai mare de ani, asa si ce ala nu-i om sau nu vad atitea comentarii aiurea.

| Holiday a răspuns:

Ideea e urmatoare. Zici sa-i arati "ca am gresit". Tu ce crezi, ai gresit sau nu? Trebuie sa stabilesti intai daca intr-adevar consideri ca ai gresit. Pierderea telefonului si a banilor de buzunar nu implica neaparat faptul ca ai gresit. Contrar a ce zic unii, parintii nu au intotdeauna dreptate si multi nu sunt capabili sa analizeze obiectiv lucrurile. Cauzele sunt multiple, dar nu fac subiectul discutiei. Daca ajungi la concluzia ca intr-adevar ai gresit atunci cere-ti iertare, promite si tine-te de cuvant ca nu mai faci, etc. Dar daca TU consideri ca n-ai gresit te sfatuiesc sa nu faci compromisuri pentru un telefon si bani de buzunar, caci asa vei ajunge sa faci mereu. In situatia asta spune-i ca tu consideri ca n-ai gresit si ca privarea de telefon si de bani de buzunar nu-ti schimba convingerea.

| untu a răspuns:

Daca ai gresit cumva cere-i iertare tatalui tau si vorbeste cu el pana sa ajungeti la intelegere si la un acord de bun comun! Trebuie sa-ti asculti parintii deocamdata pana la majorat!

| aumih16 a răspuns:

Pai fa ceva ca sa capate increderea in tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii tu chestia cu interzis, spune-i unui copil mic, nu fa aia, fix asta va face.
Numai ca in cazul tau nu prea era necesara chestia asta, nu ai ce sa faci parerea mea, am trecut prin astfel de chestii in copilarie, la fel si prietenele mele, era o tipa de 16 ani cu unu de 25, si logic, ca parintii nu au fost deloc de-acord, tot asa, telefon luat, pc blocat, fara net, bani decat de mancare si atat! Nu ajungea la ora respectiva acasa, era urata situatia, a 2-a zi o astepta fara sa stie ea, pe undeva, pe unde stia ca va aparea, ca sa o vada cu acel tip, sa se ia de el/ea, intr-un final a inteles, totusi ca nu este deloc ok si firesc sa fii cu un baiat, cu mult peste varsta legala, iar ea fiind minora, numai ok nu era. Astepti, ca trece usor, si gata, altadata nu mai incerca aceeasi chestie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii poti cere iertare tatalui tau, iar de fata cu el poti sterge tot ce are legatura cu acea persoana ca sa poata avea incredere pentru tine. Sfatul meu pentru tine ar fi sa pastrezi distanta de acel baiat, asta daca vrei sa ai telefonul, bani de buzunar si increderea tatalui tau mai ales.El iti vrea numai binele si orice parinte ar vrea sa isi vada copilul fericit.
Sper ca am ajutat.O zi buna!

| kta1999 a răspuns:

Recunoaste ca ai gresit, cerei iertare, dar nu o sa te ierte doar cu vorbe, trebuie sa ii arati si fapte.De exemplu,fate placut,fa curat in camera, ajut-o pe mama ta cu orice, tot ce iti cer parintii tai sa faci, de exemplu: sa te duci la paine, sa faci curat, sa inveti.Demonstreazale acest lucru si arata-le ca esti un copil cuminte care ii asculta si iti vei recapata telefonul.

| HyperX a răspuns:

In ultima parte.Ai spus ce trebuie. Spune-i că-ți pare rău si că nu se va mai întâmpla. Încearcă sa vorbești cu mama ta despre asta si să-i spui sa te ajute când se termina.Doar sfatul meu