| Unabucataleu a întrebat:

Helau, vb acum cu o tipa, care nu vrea relație deoarece in relația precedenta iubitul ei a murit într-un accident, imi place de ea de mor si vb în fiecare zi, pot sa fac ceva oare ca sa o fac sa se razgandeasca?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

1. ori e încă prea afectată de accident ca să poată să se implice emoțional în altceva
2. nu te place și se folosește de asta ca scuză până îți îndrepți atenția spre altcineva

| OldSoul a răspuns:

Spune-i ca tu nu ai de gand sa mori prea devreme, cel putin, nu fara acordul ei laughing

Acum, ai vazut si tu ce sfaturi ti-au dat cei de mai sus.
Sa fii alaturi de ea si chestii de genu.

Eu zic sa te gandesti mai bine inainte de a face asta.
Daca vrei sa fii alaturi de ea, e ok, poti sa ii fi alaturi.
Dar mare ATENTIE, nu-ti fa asteptari de la ea.

Cand fetele sufara dupa un eveniment, sunt intr-o trauma, de obicei trec printr-o perioada moarta dpdv afectiv.
Da, de multe ori o sa aiba nevoie de cineva, de un umar pe care sa planga, dar cam atat.
Nu confunda nevoia de atentie, de intelegere, de compasiune cu atractia.

Tu in perioada aia, cel mai probaibl o sa te atasezi de ea, dar ea fiind focusata pe trauma, nu se va atasa de tine, da, te va aprecia ca ii esti alaturi, dar cel mai probabil o sa te vada doar ca un prieten alaturi la greu, ca pe un confident, un pasament cum s-ar spune.

Problema e ca dupa ce depaseste momentul, e posibil sa descoperi ca ea e cu totul altfel de cum era inainte.
E posibil sa descoperi ca, chiar si asa, nu vrea o relatie cu tine.
Ca nu esti ce cauta ea, nu esti ce are ea nevoie.
Si pe buna dreptate, de obicei, sensibilitatea asta de care dai dovada in perioade de genul, le face pe fete sa considere ca esti prea sensibil.
Iar daca in perioada asta, tu te-ai atasat ca prostu de ea... e posibil sa fie cam "dureros".

Asadar, daca nu iti asumi riscul, ca e posibil sa investesti timp si sentimente in zadar, mai bine, vezi-ti de viata ta.

Sincer, si cu riscul de a considerat un insensibil de toti cei de mai sus in cap, eu de as fi locul tau, i-as spune exact enuntul cu care am inceput raspunsul.

Vezi tu, daca o fata te place, daca te place cu adevarat, va accepta sa fie cu tine intr-o relatie indiferent de circumstante.

Dar daca nu este sigura de tine, se va eschiva, va invoca diferite motive pentru a-si da seama ce e de capul tau, si uite asa va amana decizia, iar asta dragul meu, e o perioada moarta.
O perioada in care tu investesti, dar nu primesti.
O perioada in care va cunoasteti, dar nu va apropiati.
Si uite asa treptat, e posibil sa se plictiseasca de tine, si tu de ea, si astfel, chiar daca a depasit trauma intre timp, e posibil ca voi sa nu mai aveti prilejul de a va apropia.

| Bizon95 a răspuns:

- sa ii fi prieten... ea zice ceva, tu ii zici ca are dreptate si ca tot restul lumii e de rahat, AMARAT
- sa fii de partea ei, ea spune ca barbatii sunt nenorociti, tu ii spui ca da, toti barbatii sunt nenorociti, cu mici exceptii, cum ar fi, EVIDENT... TU big grin
ETC.
te descurci tu, ca esti mare si vaccinat (sper)

| Legion7X a răspuns:

Da, lasă-i timp, lucrurile vin de la sine.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Tinere, iubitul fetei a murit în accident, fata trece printr-o traumă emoțională și psihică (doliu) și tu vrei o relație cu ea?

Nu știi ce înseamnă să pierzi pe cineva în circumstanțe violente...

Ai răbdare cu ea.

| Unabucataleu explică (pentru TheGentleman):

Am uitat sa precizez ca asta s-a intamplat acu 4 ani inteleg ca ii e greu dar atunci de ce vrea sa vb?

Răspuns utilizator avertizat
| biancaebar a răspuns:

Da, sa fii înțelegător cu ea și sa nu o pui sub nici o presiune in legătura cu a avea o relație.

| lvi7 a răspuns:

Vorbeste in continuare cu ea pana se vindeca apoi lucrurile vor merge de la sine!