| anonim_4396 a întrebat:

Hello, acum 2 ani am rupt legatura cu o prietena din cauza mamei ei. Are 23 de ani si o controleaza, sunt impreuna in Italia, ea m-a rugat sa o ajut sa-si caute chirie si job in Romania pentru ca acolo nu isi gasea de lucru si statea degeaba. Era foarte depresiva. Si mama ei, care ma cunoaste de 20 de ani, s-a schimbat complet fata de mine cand a auzit ca i-am gasit casa, s-a certat cu mine, mi-a servit replici de genul: numai mama te ajuta in viata. I-am zis ca nu mi se pare normal sa-ti tii copilul toata viata in casa pentru ca afara sunt oameni rai si de atunci mi-au dat amandoua block, si nu am mai putut lua legatura cu ea.
Maine e ziua ei, ne cunoastem de cand eram efectiv in scutec si mereu ma gandesc ca sigur mi-a dat block pentru ca asa i-a cerut mama ei, dar totusi, daca ar fi vrut si i-ar fi pasat de mine ar fi gasit 5 minute fara sa fie mama ei in preajma sa-mi dea unblock si sa-mi spuna ca e bine, nu?

Voi ce ati crede? P.S: o cred in stare pe maica-sa sa aiba parola de la FB ei.

Voi ati mai incerca s-o contactati?

Răspuns Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Câți oameni atâtea feluri de a fi.

Folosește ocaziile când le ai ca să-i demonstrezi că ții la ea.
Felul în care te porți tu cu cineva e teritoriul tău și îl faci cum vrei. Felul în care cineva răspunde e al lui - îl respecți.

Da, e neplăcut pentru tine că nu ai tot puzzle-ul. Poți doar să-ți imaginezi răspunsurile la ce nu cunoști. Aș zice să pui acolo un semnul întrebării simplu până când se va lămuri ce a fost. Să iei decizii doar ținând cont de ce cunoști foarte bine.

Și acum concret, dacă nu poți să-i faci urarea de ziua ei, poți să o scrii frumos pe un colț de hârtie și să-l pui în cutia cu amintiri. Și aduni așa în fiecare an. Nu ocupă mult.

O să ai mulțumirea că ești ce vrei să fii. Pentru că nimeni nu te poate opri să fii politicos.

Și cine știe, într-o zi persoana respectivă poate avea dovada că ți-a păsat de ea și s-ar putea să fie reciproc... O surpriză pentru amândouă. Și o poveste bună de povestit despre o prietenie care n-a putut fi oprită. happy

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Bine ai făcut că ai încercat să o ajuți dar gândeștete că mama ei are o mai mare influență decât tine asupra ei. La Facebook trebuie să aștepți 48 de ore până poți să dai unblock big grin E bine că încearcă să scape de o asemenea relație, eu zic să o ajuți cât poți pentru că nici ei nu îi e ușor, s-a obișnuit așa și o să-i fie greu să fie independentă.

| PersonajFictiv a răspuns:

Daca nu e total idioata (ori poate nu se pricepe doar)amica ta evident ca te-ar scoate de la block,ti-ar scrie si apoi te-ar baga la loc,ca deh,poate ii are maica'sa parola,naiba stie.
DAR putea sa isi faca alt cont si sa iti scrie de pe el "hei! stii tipa aia care ti-a block? surprise,it's me! amica ta din scutece".
Dar repet,poate amica ta e limitata (nu zic ca e vina ei ) iar daca e asa, nu se gandea la asta si nici la altele.

Dar nu stiu, e posibil sa te bage maica'sa la block iar ea (fata) sa nu stie asta, adica sa nu se vada sau sa nu apara acolo la chat?
Eu vad pe TPU de exemplu cine ma ignora si pe cine ignor, acolo nu ma pricep.Nu am idee daca e posibil ca ea sa traieasca cu impresia ca nu ea ti-a dat block ci doar nu o bagi in seama tu.

De maica'sa nu am de zis decat ca are mentalitate de rahat si e imatura, chiar de are varsta pe care o are.

Ce sa ti zic baby...je suis lejere but idk wtf to do, no comprende les situation(?).
Eu n-as mai cauta-o, dar urmeaza-ti intuitia feminina.
Vorbeste cu ea, macar stii o treaba, dar nici asta nu e sigur.

| Dalmore a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Da, mai ales ca stiu ca are un cont de Facebook fals, dar nu mai stiu ce nume avea.

Cand s-a certat cu mine maica-sa, inainte sa-mi dea block, mi-a scris si si-a cerut scuze in numele ei, a zis si ea ca e imatura... chiar se vedea ca se simtea foarte prost, poate nu mi-a mai scris de rusine?
Habar n-am, am fost prietene 20 de ani si chiar ma mir ca s-a ajuns aici, sa nu mai stiu ce-i in capul ei sad
Mersi de raspuns.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Dalmore):

Tu nu stii ce nume mai avea ea,dar ea banuiesc ca te-ar putea gasi.
Nu pot sa imi dau nici eu seama,dar e posibil si cum ai zis tu,sa se simta foarte prost,mai ales ca era si depresiva si se gandea ca nu mai poata da ochii cu tine.
Daca totusi te gandesti sa-i scrii si ai cum, spune-i din prima ca nu esti suparata pe ea si ca o intelegi si pe ea si situatia, apoi spune-i ca ti-e dor de ea, de ce aveati voi in trecut - ca sa o dezarmezi cu astea din start, sa stie cum stau lucrurile.
Oricum...aiurea de ea,cu parinti de genul asta,in loc sa ofere sustinere mai mult distrug,rahat de societate,sunt multe cazuri asa,platesc copii greselile unor limitati ( ca deh,cei care ne conduc nu prea sunt interesati de anumite aspecte,putea sa se puna in scoli si educatie pentru viitori parinti,educatie sexuala, educatie financiara, de relatii, etc, etc).

| Dalmore a răspuns (pentru PersonajFictiv):

I-am dat acum o ora follow pe Instagram si mi-a dat block si acolo, asa ca nu imi mai bat capul.
Da, e aiurea, chiar a stricat-o mult maica-sa, inainte era o tipa foarte sociabila, carismatica, descurcareata, atragea atentie si simpatie oriunde mergea, dar acum...

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Dalmore):

straight face e mai rea maica'sa decat un iubit din ala gelos si posesiv rau, ce aiurea...dar macar acum stii ca ai facut ce ai putut, de o sa simta nevoia sa iti explice vreodata sa te caute ea... oricum e dubios totul.