| Mihaela230 a întrebat:

Hello.
Am niște părinți foarte comuniști, trebuie sa ma culc devreme sa nu dorm târziu, sa vin acasă la ore fixe, sa nu umblu pe telefon, sa lucrez la mine în oraș, am un prieten de mult timp, îmi este teama sa le spun din cauza reacțiilor pe care le pot avea, și de ce mi mai poate impune.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

35 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu te condamn ca inca stai cu parintii tai, inteleg situatia si eu pana la varsta de 29 de ani am stat cu ai mei, dar in a impune anume chestii, poti sa fi si tu autoritara in fata lor si sa le mentionezi ca nu mai esti un copil de 3 ani sa iti impuna astfel de chestii. Esti o persoana adulta care are creier si il poti folosi, nu trebuie sa fie atat de cicalitori. Daca esti singura la parinti, ei inca sunt la faza sa te protejeze, ca nimeni sa nu-ti fara rau, inca te vad puiul lor, nu vor sa accepte in mintea lor ca tu ai devenit o femeie pe picioarele tale. Poti sa ai o discutie cu acestia si sa-ti spui punctul tau de vedere, fara sa ajungeti la certuri, caci atunci chiar nu isi mai are rostul sa vorbiti.
Daca nu ai dus la nimic cu ei si bineinteles daca si salariul tau este unul foarte bun ca sa te poti intretine singura, singura varianta este sa pleci din cuibul parintesc si sa-ti cauti cu chirie.

| Mihaela230 explică (pentru MihaelaDart):

Sunt împotriva ca eu sa plec de acasă

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mihaela230):

Si asta ar trebui sa nu-ti pese. Vrei sa ai astfel de viata, tu decizi?
Nici ai mei parinti nu au fost de acord sa raman in Grecia si tot trageau sa revin acasa. Nu am facut-o si ei au acceptat in timp, s-au obisnuit cu ideea. Asa o sa faci si tu. Nu mai fi dupa fusta a lor tai. Fa contrariul.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca aveti o relatie serioasa iar el este de acord, v-ati putea muta la el. Asa o sa fie mai usor sa poti sa iti gasesti un job in alt oras, fara sa iti mai impuna ei unde sa lucrezi. Nu conteaza reactia lor in momentul ala. Daca se supara, o sa le treaca lor.

| Violleta2022 a răspuns:

La 27 de ani inca iti critici parintii?
Tie nu-ti este rusine sa stai pe spinara lor, intretinuta integral de ei?
Du-te fetita la munca si munceste, castiga-ti existenta si stai singura, ca gura mare ai, dar chef de munca nu.

| sierra1 a răspuns:

"Am niște părinți foarte comuniști..."

câți anișori spuneai că ai?

| Mihaela230 explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru Mihaela230):

Trist. nu părinții sunt "comuniști" ci tu ai o problemă

| Mihaela230 explică (pentru sierra1):

De ce eu?

| sierra1 a răspuns (pentru Mihaela230):

Respecti regulile casei, d-aia.
Vrei libertate deplină? iți faci propriile reguli in propria casa, d-aia

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru 27 de ani, am doua sfaturi:
1. Muta-te separat de ai tai
2. Marita-te cu baiatul ala

| SilentRain a răspuns:

Ia-te și pleacă

| Hammurabi a răspuns:

Și dacă nu faci ce zic ei ce se întâmplă?
Te bat?
Atâta timp cât stai cu ei la 27 de ani... asta e. Îi suporți.

| Mihaela230 explică (pentru Hammurabi):

Nu știu ce se întâmplă, ca am făcut pana acum ca ei... De frica

| Hammurabi a răspuns (pentru Mihaela230):

I-a încearcă, să vezi.
Încearcă să devi puțin independentă. Să faci și ce vrei tu. Nu numai ce spun ei.

| gabicoo a răspuns:

Intrebare: Ce faci ca sa nu te mai bata mata?
Raspuns: Obati tu pe ea.

Proverb balcanic.
winking

| Lukasssz a răspuns:

Muta-te! Simplu...

| Brizbriz a răspuns:

Nici unul dintre argumentele tale nu au nici o legatura *OARECARE* cu comunismul, ci doar cu parinti posesivi care sunt la fel de... IMBECILI... ORIUNDE (in capitalism, hinduism, islamism, WHATEVER)

totusi, nu esti in islam, sau orice alta sclavie, esti in Romania, asa ca, ai trecut de 18 ani, pleaca de acasa cu "multa pofta", SI da-le cu tifla la parintii aia tampiti

| cfrtobias a răspuns:

Cati ani ai 15?

| Mihaela230 explică (pentru cfrtobias):

Fac 27

| cfrtobias a răspuns (pentru Mihaela230):

Eu de cand eram mic nu ii lasam sa imi controleze asa viata..., apoi acum..., poate le zici ce vrei sa faci si daca se supara asta e, nu trebuie sa te controleze asa pana la urma nu esti minora

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihaela230):

Cum naiba la 27 de ani mai stai cu parintii?

| Mihaela230 explică (pentru Cosmin86):

Nici eu nu știu

| RAY a răspuns (pentru Mihaela230):

1,stai cu părinți, ai 27 de ani, mulți înainte, lucru nu găsești, dar consideri ca ei sunt comuniști, 1 în ce oraș stai? 2, ai făcut un liceu? Curs de calificare? Ai o vârstă nu ești o puștoaică de 16 ani

| Seba2013 a răspuns:

Vrei sa spui ca ai parinti autoritativi...pentru ca exista si AUTORITARI sau PERMISIVI.
Conduita umana tot timpul este regulata de DREPT, pentru ca altfel se strica. Are nevoie de un oranduitor priceput care stie cum este organizata lumea. Inainte DREPTUL, MORALA si OBICEIURILE nu erau separate. Acum cei care se presupune ca sunt acesti organizatori de fapt nu produc organizatie ci libertate la droguri, dezmat, etc.
Astazi vorbim de norme juridice, norme morale si norme sociale pentru ca vor sa despice firul in patru.
Deci Dreptul este omniprezent in societate, nu putem fugi de el, chiar daca s-a separat de morala sau obiceiuri. Este bine sa ai judecata "de fapt" si cea "de valoare", pentru ca astazi judecata iti poate fii proiectata in materialism(miscarea romanticista iti deviaza judecata catre physis), ci nu catre virtutea justitiei, sau"judecata normativa". Ei sunt foarte seriosi cu justitia, insa pe noi ne-a aruncat in sfera eticului, unde nu mai exista seriozitate, ci pluralitate etica, anomie, marxism, superficialitate si gol normativ. Deci normele de conduita in sfera aceasta sunt paguboase. Acum vor sa impuna drogurile pentru sfera aceasta, ca ei din sfera cealalta(seriosii care au virtuta justitiei) sa vina intru tarziu cu Dreptul si Psihiatrii ca sa faca pe Batman si sa curete disonantele, perturbarile, ca sa ramana doar consonantele si armonia.

Definirea Dreptului este polisemic, are vreo 3, 4 significatii.
Una de norma, alta de facultate sau putere iar cealalta de valoare sau justitie (dimensiunea de norma, dimensiunea de facultate si cealalta de morala sau etica).
Miguel Reale vorbeste de teoria trdimendionala a Dreptului. Spune ca unde exista un fenomen juridic este tot timpul UN FAPT, O VALOARE si O NORMA, toate aceste elemente integreaza viata DREPTULUI. Exista intr-o interactiune dinamica si dialectica. Pot fi echivoce, analogice sau univoce.

Prima este dimensiunea normativa. Aici spunem ca Dreptul este compus de NORME. Aceste norme pot fi obligatorii, prohibitorii sau permitide. Treaba este ca cine are autoritate sa le faca? Dumnezeu sau oamenii? Daca vrem sa fim umanisti sau individuali ca secularismul putem sa vorbim fiecare de dreptul lui, fara a avea un drept obiectiv ci doar subiectiv. De cand a aparut modernismul dreptul a inceput sa fie cat mai subiectiv iar legea obiectiva naturala sa se piarda, insa doar in sfera omului de rand, pentru ca societatea contiuna sa aiba norme obiective.

Aceste norme mai trebuie VALIDATE ca sa existe ca norme pentru a fi recunoscute (Hart vorbeste de regula de recunoastere). Trebuie sa fie produse de organul competent, ca daca nu, nu este valida in sistemul normativ. Trebuie sa indeplineasca regulile formale si procedurile. Trebuie sa indeplineasca principiul de coerenta si sa nu se contrazica cu cele de rang egal sau superior ca daca nu, pierde validitatea.Trebuie sa indeplineasca principiul de ierarhie cu normele superioare ca daca nu, aceste norme sunt invalide.

La dimensiunea factica exista partea EFICACE care se ocupa cu gradul de aceptare si implinire a normelor in societate (impactul dimensiunii normei in dimensiunea faptului). Aici intra coercitia.
Iti spun lucrurile acestea pentru ca Dreptul, Morala, Etica, Valorile, Obiceiurile care inainte erau indistinse, acum s-au separat si avem impresia cu putem fugi de ele. Insa ele tot timpul sunt si daca nu avem grija ne pot pedepsi sau factura. Este bine sa avem legea divina, moralitate, ethos, virtuti, coduri, etica, norme, legi, in societate, pentru ca ele sunt spre binele nostru, nu sa fim penali, viciosi, imorali si sa avem antivalori. Nu vezi ca ei cand creeaza o norma, ordin sau lege in societate se pun seriosi ca sa o faca valida si eficace in societate? Asa trebuie sa ne integram si noi ordinea ci nu dezordinea ca sa avem morala, valori frumoase si sa le facem VALIDE si EFICACE(ele se castig prin staruinta si efort), pentru ca un criminal nu incepe sa fie de la exterior ci de la interior, de la moralitate. Deci Dreptul si Legea se pun de interiorul omului, nu asa cum fac ei... ca separa moralitatea de drept. Si mai rau este ca ei inteleg virtutea justitiei, insa noi nu pentru ca au fragmentato, iar la noi a ramas ceva vag, ambiguu, iar la ei ceva serios.

https://dreptmd.wordpress.com/......si-morala/

Carti recomandate pentru a creste in virtutea justitiei si a intelege ce este o norma sa lege la modul serios:

- Drepturile la modul serios - Ronald Myles Dworkin
- H. L. A. Hart - Conceptul de drept
- Reale teoria tridimensionalitati
-Si in general cartile nationale care inceo cu Introducerea in Teoria Dreptului.
Mai recomand si carti de economie, pentru ca va ajuta sa va dezvoltati gandirea productiva si sa vedeti realitatea cu sens, sa cheltuiti timpul cu folos, sa luati decizii utile ci nu paguboase. In viata asta exista si unghiul econimic, este bine sa deschidem ochii si pe partea aceasta, pentru ca economia nu este sinonima cu bani ci cu productivitate. Pentru a trai intr-o societate avem nevoie si de ecomonie, pentru ca ea aduce bunastarea. Doar daca stim sa ne cheltuim resursele si energia cu folos putem ajunge la un trai mai bun.

| slayer09 a răspuns:

NU te razvrati, incearca sa le vorbesti, sa le spui ca totusi ai o varsta si ca le multumesti ca te-ai crescut pana la varsta asta. Le vorbesti frumos despre ce ai vrea tu, si ii intrebi daca nu cumva au uitat ca in casa lor exista un copil, o personalitate nu un robot sa faca numai ce vor parintii sa faca, mai ales ca ai o varsta. Intreaba-i daca ei chiar te iubesc pe tine ca fiica, sau te iubesc din ego, adica e o iubire pentru binele lor, nu pentru binele tau, pentru ca pe tine te tin ca intr-o colivie. Iar tu daca scapi din mana parintilor sa nu dea sfantul sa faci ca altele, de le apuca betiile, drogurile, party, bautura..etc. ca nu o sa se aleaga nimic bun. Iar daca nu inteleg cu frumosul spune-le ca au de facut o alegere, ori sa stai cu ei in casa si sa te lase libera, ori o sa te muti. Si poate reusesti sa iei ceva cu chirie.

| Silwian a răspuns:

Mărită te și scapi de ei!?

| Iamforfun a răspuns:

Încearcă să discuți cu ei, să le spui că ai o vârstă și să te lase să faci ce dorești. Dacă ei spun nu, mută-te cu chirie dacă poți. Dar nu te certa cu părinții, încearcă să păstrezi legătura cu ei.

| yungandreigawd a răspuns:

La varsta pe care o ai sa ramai la mana parintilor mi se pare un lucru foarte stupid.

| Mihaela230 explică:

Aproape fac 27

| Mihaela230 explică:

Nu am nici un bun strâns pentru ca la mine în oraș nu găsesc nimic de munca

| Cehoslovacia a răspuns (pentru Mihaela230):

Baga-te fa la videochat ca d-aia esti femeie tanara, sa produci cascaval.
la 27 de ani sa iti dicteze maica-ta viata, traiesti in sclavie?

| Mihaela230 explică:

Nu fac nimic?‍♀️

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

Esti lepra

| mihaiiso a răspuns:

Hello
Daca ai 18 ani împliniți singura ta obține este sa pleci de langa ei, sunt prea toxici pentru tine. Da au partea lor de grija mai ales că ești fata dar atât timp cât ție frica sa vorbești cu ei sau inspira prea multa teama nu poți să faci nimic decât să le spui că vrei să îți iei viața în propriile mâini și să o iei pe propria cale în viața. Dar nu uita sa cântărești orice obține orice scenariu posibil și imposibil
In politica exista un anumit,, studiu de caz" in care se pune o problema pe hârtie și fiecare aduc tot ce se poate face pentru problema :cauze, remediere, urmări și doar atunci poți să iei o decizie corectă pentru tine
Și dacă alegi să pleci nu uita că tu contezi cel mai mult pentru tine fericirea ta si sa nu îți pese de oricine din jurul tau nu-ți lăsa sufletul sa se stingă doar sa aduci bucurie unor persoane indiferent că sunt părinți tai