| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am o mama de tot rasul. E extrem de lenesa, se enerveaza foarte repede si ma mai si injura nesimtita. Am 14 ani si zi de zi mama aceasta ba imi cere sa ii fac senvisuri, ba imi cere sa o imbrac, ba imi cere sa ii fac oua ochiuri desi nu stiu, ba imi cere sa ii aduc ceva, ba imi cere sa spal catelul desi nu stiu. Si daca o refuz, se enerveaza foarte repede si ma injura si tipa la mine. De dimineata cand se trezeste pana seara cand se culca numai pe scaun sta, se deplaseaza doar cand are nevoie la toaleta. Cand afla ca ma duc intr-o anumita zi la bunici, rabufneste si dracuieste bunicii. Tot timpul trebuie sa ii ascult tampeniile acestei animale de mama, tot timpul trebuie sa ii fiu servitor. Ce sa fac? Tatal meu nu poate face nimic cu ea si el a incercat. Mentionez ca nu vrea sa spuna daca are sau nu depresie sau un inceput de depresie.

39 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are depresie are nesimtire.
De la atata stat nu e obeza?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca nu a fost asa mereu, deci ar putea avea depresie. Spune-i tatalui tau sa ia legatura cu un psiholog, apoi faceti cumva sa ajunga la cateva sedinte.
Cariera/serviciu are?

| Mosotti a răspuns:

Si daca te injura si se enerveaza ce? Ignor-o si nu fa ca ea, si se rezolva. Nu mai fi prost!

| Catrice a răspuns:

Pai tu crezi ca omul își da seama singur dacă are depresie sau nu?!

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Momentan nu poți face multe doar sa o asculți pe mama ta și să eviți certurile
Nu cred că este extrem de epuizant sa faci baie la câine /ceva de mâncare, in plus astea te va ajuta pe viitor în viața de adult dacă ești responsabil de pe acum
Învăța bine la școală și axeaza-te pe viitor, când faci 18 anii te poți muta singur

| johnnny123 a răspuns:

Tot ce faci pe TPU este sa te plangi ca nu-ti mai suporti mama, tatal, bunicul, bunica si cainele. In viziunea ta toti sunt prosti, toti sunt nebuni, toti sunt tampiti.

Esti sigur ca nu tu esti problema?

| RobertMoon a răspuns:

N-am mai auzit pana acum o mama care isi pune copilul sa o imbrace. Femeia asta are 250kg de nu se poate imbraca sau are vreun retard? Nu ii mai face pe plac si gata ca ai invatat-o prost. Chiar daca e mama ta nu merita sa isi bata joc de tine. Iar tatal tau de ce nu ia atitudine?

| Alverto a răspuns:

Uite ce faci: astepti până la 18 ani și dus(ă) ești. După asta, ai grija sa nu devii ca ea. Evident înainte de a face 18 ani caută locuri de munca și pleacă cât mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din relatarea ta mama ta se confrunta cu o depresie serioasa, chiar grava.
E iritata de orice lucru mărunt și insignifiant, lucru specific depresiei, lenea de fapt e lipsa de motivație, voința, deficit mare de energie, simptome cauzate de depresie.
Dacă nu o va trata se va confrunta și cu gânduri de sinucidere, sau chiar va avea tentative de sinucidere, dar poate avea și un comportament distructiv, ostil asa cum ai și menționat tot pe seama depresiei.
Mama ta e bolnava, nu e de tot rasul, era predispusa sa se îmbolnăvească de o boala psihica, sa născut cu o gena defecta.
Ar trebui dusa spre binele ei la un medic psihiatru, dar nu o poți forta, și deocamdată nu e un pericol pentru societate ca să fie internata la psihiatrie involuntar.
Are nevoie de psiholog și de psihiatru dacă vrea sa își mai revină. Va va imbolnavi și pe voi, fiindcă de regula tiparul gandirii se poate copia dacă convietuiesti cu o persoana bolnava psihic, inclusiv comportamentul.

Depresia este pare a fi cronica, de mult se confrunta cu asa ceva, negarea ei o va afunda și mai mult spre pierzanie ducând la patologii mintale mai grave decât depresia.

| tudorvolcano a răspuns:

N-ai putea să nu-ți vorbești de rău părinții?
În primul rând, femeile nu trebuie să muncească, ci să se ocupe doar de treburile casnice. Dacă ești fată, ar trebui să o ajuți la treburile casnice, ca să te înveți.
Dacă ești băiat și te pune să faci în locul ei treburile casei, atunci devine problematic.

Singura cauză care îmi pare plauzibilă e că are depresie. Dar aceasta nu ar trebui să o scuze de la a face ce trebuie în casă. Nu e treaba ta să țipi la ea, dar ar trebui ca tatăl tău să o ia de guler puțin să o pună la ascultare, să știe cine e șeful casei,

Răspuns utilizator avertizat
| geoconda a răspuns:

Si daca ar avea depresie, nu ar recunoaște. Am fost și eu pusă într-o astfel de situație, și cea care avea depresie eram eu. Asa e cand suferi de depresie, nu îți vine să faci nimic. Spune-mi, înainte era tot așa? De când semnele astea? Cati ani are? Trebuie să o înțelegi, si sa o suporți, e mama ta. Dă-i niște pastile, Sedativ Pc recomand daca are depresie, dar daca nu, vb cu tatăl tău si duceti-o la spital până nu e prea tarziu.

| Celestina003 a răspuns:

Aaaaa,din sec 15 seamănă mult povestea asta.

| Cristina12387 a răspuns:

Cred ca mama ta are niste traume care sa o faca sa se poarte asa. Sunt unii oameni care nu stiu alt mod de a relationa decat sa se puna in ipostaza de superioritate sau de inferioritate fata de alte persoane. Din frica de a nu fi desconsiderati, acolo unde pot, fac pe superiorii. Cel mai probabil a fost sau este tratata de altii cu dispret si vrea sa compenseze facand pe superioara acasa. Ai putea sa incerci sa faci conversatie si despre alte subiecte si sa ii spui ca iti place cand va intelegeti si ca puteti gasi si alte moduri de a relationa si de a face lucrurile prin casa. Cand exagereaza cu cerintele ai putea sa ii spui calm si ferm ca nu vei face asta pentru ca trebuie sa fie si ea responsabilizata cu lucrurile de prin casa. Mai ales ca nu tu ai ales sa te nasti, ea te-a facut. Daca insista ai putea sa ii spui: "Daca spun "nu", asta nu inseamna "nu pentru ca nu ai insistat destul". Nu inseamna nu." Ai putea sa vorbesti cu prietene de-ale ei care sa aduca subtil in discutie faptul ca greseste. Gen sa discute despre relatia lor cu copilul lor si sa o puna in dificultate ca sa-si puna niste intrebari.

| Adolf8 a răspuns:

Te rog nu îți judeca mama, doar una avem pe lume. 9 luni în pântecele ei ai fost. Primi pași cu ea ai făcut, te ajuta la orice se să îți fie bine, te îmbrăca, îți dădea mancărică și te iubea. Posibil e bolnava acum mama ta, acum e timpul tău să o ajuți, să te bucuri de ea, trebuie să ne iubim mama și să fim alături, la 14 ani nu înțelegi încă dar faci un lucru mare că îți sacrifici timpul tău pentru exact asa cum a făcut ea pentru tine când erai mititel.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Eu ți-aș recomanda să te duci la bunici sau la cineva mai apropiat de tine din familie și să stai acolo o perioadă mai lungă de timp. Poate cât lipsești realizează că a greșit
Cu astfel de oameni nu te înțelegi. Nici nu trebuie să îi ceri voie, pleacă direct! Asta nu-mi pare a fi chiar depresie, dar sigur e bolnavă psihic.

| sofiaaaa001 a răspuns:

Salut, eu am o intrebare, s-ar putea sa gresesc, dar sunt foarte confuza in legatura cu varsta ta. deci acum ai 14 ani, pe 30 iunie aveai 15 ani si 5 luni iar pe 7 aprilie aveai 16 ani? cum vine asta? intreb asta pentru ca astea sunt varstele mentionate de tine in intrebarile puse pe TPU la acele date.

| Rares791 a răspuns:

Incearca sa ii spui ca te deranjeaza asta, pe un ton calm, se pot linisti lucrurile. Spee ca te-am ajutat cu ceva! happy