| Catalina_9275 a întrebat:

Hello.

Am o problema. M-am indragostit de un barbat casatorit care nu are copii sotia lui nu poate sa aiba sunt casatoriti de 10 ani. Isi dorea atat de mult un copil si pentru ca ne-am placut mult am incercat sa avem unul. Am ramas insarcinat(am12 saptamani) ea cand a aflat ca el are pe cineva si ca sunt insarcinata la alungat s-a mutat cu mine de aproape 2 luni suntem impreuna dar intre timp sa mai intalnit cu ea au mai dscutat recent vine cu ideea ca sa fac avort ca el mai tine la sotia lui si ca a facut o greseala ca sa faca copil cu mine stiu am gresit si eu ENORM dar am crezut ca ma iubeste cu adevarat si ca chiar isi doreste un copil. Sunt intr-o situatie disperata el tot zice ca se muta la ea si eu sa fac ce vreau cu copilul dar e mai bine sa avortez ceea ce mi-e frica de Dumnezeu sa fac. Il iubesc foarte mult a fost primul barbat din viata mea. Va rog scrieti-mi parerea dumneavoastra ce pot sa fac in situatia respectiva. (familia mea nu stie nimic despre situatie). Va multumesc mult.

43 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

YunaBloo a dat după mine cel mai raţional şi pragmatic răspuns.
Avort nu mai poţi face sau, dacă faci, este extrem de riscant pentru tine.
Dacă-ţi doreşti tu copilul, atunci problema e încheiată. Ce mai contează ce şi cum? Faptul e consumat!
Dacă nu-ţi doreşti copilul, atunci soluţia propunerii către adopţie chiar celor doi (fostul tău prieten şi soţia acestuia) este chiar una de foarte mult bun simţ! Tu nu rămâi cu un copil pe care nu-l doreai, nu rămâi cu sechele fizice cauzate de un avort mult prea târziu, el obţine ceea ce şi-a dorit, iar soţia lui (dacă are tăria de-a trece peste aventura soţului ei cu tine - eu să fiu femeie şi soţia ăluia n-aş fi trecut, dar în fine) nu ar trebui să se supere suplimentar. La urma urmei ea oricum nu i-ar fi putut dărui un copil.
Restul cu prieteni imaginari şi altele sunt doar superstiţii şi poveşti irelevante pentru povestea în cauză. Cât despre aia cu familia, e trist dacă tu la 29 de ani îţi faci griji mai mari de reacţia părinţilor în loc să-ţi faci griji pentru tine!

| fabiola a răspuns:

Tablou clar de lasitate pentru barbat...ii place distractia dar fuge de responsabilitati!
Tablou clar de naivitate pentru tine...pana nu si-a incheiat socotelile cu sotia, cum pleci la drum cu un astfel de om.Copilul are nevoie de un camin,de mama si tata, de caldura sufleteasca.Nu stiu ce sfat sa-ti dau. Daca vei avorta, poate nici tu nu vei mai putea avea vreo data copii si vei gusta suferinta sotiei lui. Daca il lasi, va trebui sa-i asiguri tot ce are nevoie.De la el nu vei obtine nimic, a profitat, atat!

| gigiro a răspuns:

La 29 de ani,poti sa-ti cresti singura copilasul,facut din dragoste curata si sincera,cel putin din partea ta. S-ar putea, ca mai tarziu, sa nu poti sa mai ai copii din cauza unui avort.Ideea este,ca sigur tu,il vei iubi,si-i vei oferi tot ce este mai bun pe lume. Daca crezi ca nu vei avea instincte materne fata de el,e buna ideea de a-l da spre infiiere,poate chiar tatalui. Au fost mii de situatii de acest fel. Familia nu va afla si totul va fi OK. Numai ca,de obicei,mamele,mai devreme sau mai tarziu,doresc sa-l aibe aproape. Daca esti in strainatate,obtii testul de paternitate si tatal va trebui sa plateasca intr-un fel sau altul. Eu sunt pentru a-l pastra,ati asuma cresterea si educatia lui,si ce zice familia. uita. Cand bunicii isi strang in brate nepotii,innebunesc de fericire,ii iubesc mai mult decat pe proprii copii.E timpul sa fii mamica, daca nu acum, cand? La 29 de ani. pasesti in etapa maturitatii depline!

| ELLSSA a răspuns:

Daca ai posibilitate financiara, eu zic sa pastrezi acest copil si sa ai grija d el.

| morena a răspuns:

Un copil oricat ar parea ca e o povara,totusi e bucuria vietii noastre! Trebuie sa nasti copilul, ca s-ti dai seama de asta! Nu te uita dupa cum te condamna lumea,ci incearca sa te gandesti ca viata ta se va schimba radical,in functie de ceea ce hotarasti de acum inainte! Vb cu familia ta,si hotareste ce e mai bine pentru tine! Nu dispera! Nu esti nici prima,nici ultima care face un copil,fara tata alaturi! Eu daca as da copilul spre adoptie,cu siguranta nu l-as da acelui barbat! S-a dovedit a fi marlan,nu merita! Deci capul sus si curaj! Viata e frumoasa si darul facut de Dumnezeu,trebuie sa il primim,ca e bun ca e rau! Asta e viata,si ce e scris,asta vei face! Nu fi disperata,cineva acolo sus te iubeste si te va indruma! Curaj si succes in tot ce vei hotara! Familia te va intelege si i-ti vor da sfaturile cele mai bune,nu noi! Cu siguranta, ei vor fi langa tine, orice ai face!happy

| Alisa a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, avort nu mai poti face. Ai 29 de ani, esti femeie in toata firea. Vorbeste cu familia ta daca este cu tine, ar trebui sa te inteleaga. Cat despre faptul ca aia vut o relatie cu un barbat insurat, nu are nimeni dreptul s ate judece, doar tu stii ce a fost in capul tau atunci.
Acum gandeste-te doar la copilasul ce il vei aduce pe lume, si protejea-l de toate relele caci el o sa fie bucuria ta, cel care iti va lumina viata. Tatal lui o regrete amrnic pentru ceea ce face.

Numai bine!

| Simona a răspuns:

Daca ai posibilitatate,pastreaza-l fiindca este pacat!
Crede-ma ca,orice vor crede cei din jurul tau, pe tine nu te va afecta fiindca stii ca ai facut ceea ce trebuia si nu ai omorat o fiinta nevinivata!
Niciodata sa nu mai actionezi fara a te gandi la consecinte!
Multa bafta si sa fii tare, orice decizie ai lua!
:*

| zenaly a răspuns:

Tu iti doresti copilul? Ai posibilitatea sa-l cresti? Daca raspunsurile sunt DA, pastreaza-l. S-ar putea, fiind si varsta, sa nu mai poti face copii daca faci avort. Stii ce inseamna sa-ti doresti un copil si sa nu-l poti avea? Eu am asteptat 10 ani pana s-a intamplat minunea. Am o prietena care a facut cred ca 7 inseminari si tot nu areusit sa faca un copil in schimb D-zeu i-a dat sansa sa infieze un copil nou nascut dupa 17 ani de incercari, suferinte, umilinte din partea functionarilor. Gandeste-te ca este un copil acolo.Si ce daca tatal nu vrea sa stea cu tine.
Cei care te judeca cred eu ca au multe pacate. Nu este om care sa nu fi gresit, femeie care sa nu fi inselat(chiar daca numai cu gandul). Nu esti o C. cum incearca unii sa te caracterizeze. Uneori chiar daca ne dorim sa ne despartim de cineva, nu avem puterea sa o facem. Suntem lasi, ne e teama de singuratate, de senzatia ca nu am incercat. Daca el isi iubea sotia nu se uita la o alta femeie.Nici pe tine nu te iubeste dar. Daca sotia il iubea si dupa ce a aflat la dat afara iar acum il primeste innapoi nici ea nu v-a avea o viata fericita. Umbra relatiei voastre v-a sta intre ei mereu.Decat daca nu o intereseaza persoana lui.
Tu vezi-ti de drumul tau, vorbeste cu parintii si ia hotararea care iti convine tie. La urma urmei o viata avem si nu trebuie sa regratam ce am facut ci ce nu am facut.
perioada de gravida este cea mai frumoasa din viata. Eu as vrea sa mai fac un copil dar nu am mai ramas niciodata.Acum cand fata a crescut ma uit la ea si ii multumesc Domnului ca mi-a dat-o. E cel mai de pret cadou. Nu-ti vine sa crezi cat te poate schimba un copil. Merita orice efort. Bafta si nu lua hotarari pe seama a ce zice lumea.

| emchristina a răspuns:

Pt ca ne-ai rugat sa te ajutam noi trebuie sa comentam. Probabil ca omul acela nu te iubeste dar acum ai un dar de la D-zeu si un copil poate fi cel mai frumos lucru. Ai si tu o varsta si daca avortezi s-ar putea sa regreti ca nu l-ai pastrat. Ziceai mai sus ca nu mai ai pentru ce sa traiesti. Fi sigura ca ai pentru copilul este un motiv f bun. Vorbeste cu parintii tai si fi sigura ca se vor bucura ca or sa aiba un nepotel pentru ca acum e prea tarziu sa te mai critice si trebuie sa priveasca partea buna a lucrurilor. Si la fel si tu. O sa ai un copil si el o sa te iubeasca indiferent de imprejurari pentru ca tu esti mamica lui. Si nu te ingrijora pentru ca D-zeu no sa te lase singura. O sa-ti gasesti cu siguranta un barbat care sa te merite si sa aiba grija de tine si de copil. Si cum spuneau unii dintre comentatori nu esti o "curva". Unora le este foarte usor sa atribuie cuvantul asta oricui. Eu iti urez mult succes:*sa ai mare grija de copilul tau pentru ca el nu e vinovat de greselile tale si nu merita sa moara:*

| andragrigoras2000 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa te bagi in asa ceva. daca era casatorit dc te-ai bagat in familia lui? in aceasta situatie chiar nu stiu ce sa faci dar zic sa-i zici familiei tale. familia ta te va ajuta cel mai bine.

| ancaRjaibi a răspuns:

Un copil inseamna o mare responsabilitate, iar in cazul tau nu doar responsabilitate, ci si o mare piedica in viata ta.sotia lui tot sotie ramane.probabil pentru tine a simtit doar o scanteiere de moment,de aceea o prefera pe ea care au ani impreuna.iar in legatura cu sarcina,sfatul meu este sa faci avort,e dureros,te inteleg...dar durerea asta va fi doar o perioada,iar dupa aceea vei fi ok.dar daca il pastrezi, mai mult ca probabil o sa ai de suferit toata viata. spune-le parintilor tai de cele intamplate, nu uita FAMILIA este singura care te ajuta si i-ti este alaturi NECONDITIONAT.i-ti doresc mult noroc

| VadTot a răspuns:

Eu nu am inteles niciodata de ce o femeie se baga peste un barbat casatorit indiferent daca el nu se intelege bine cu sotia lui! Odata ce a depus un juramint in Biserica.cum era sti acel juramint la bine si la greu?"Imagineaza ti urmatoarea situatie te mariti si incep sa apar mici probleme in cuplu.iar sotul tau isi gaseste pe altul...cum te ai simtii? Asa ca Cel mai bine este sa l uiti devinitiv! Pastreaza ti copilul si incearca sa ti refaci viata cu un barbat singur si necasatorit care poate si el are un copil smd.in fine acum tu poti sa faci ce vrei ~~~iar faptul ca a fost primul barbat din viata ta.lasa vaicarerile astea ca barbati sunt o gramada pe lumea asta important este sa stii sa ti l Alegicryingtu ai facut o mica greseala din viata ta de copil"inocent ce esti probabil in timp te vei maturiza si data viitoare vei alege cu mintea si nu cu sufletul.ok? Deci data viitoare alege cu Mintea si nu cu inimacryingSucces!

| Ilinca a răspuns:

Cătălină, cred că ar trebui să discuţi şi cu familia ta. Chiar dacă ţi-e teamă de reacţia lor, să şti că în astfel de situaţii părinţii reacţionează altfel de cum ne-am aştepta noi. Te vor încuraja şi te vor ajută să treci peste acest moment. Numai tu eşti în stare să hotărăşti ce vrei să faci cu copilul, dacă vrei să îl păstrezi sau nu. Acum părerile de rău nu mai au nici un rost, faptă e deja consumată. Şi, ce crezi că e mai bine : să fi lângă un bărbat care nu te vrea, sau să trăieşti liniştită alături de copilul tău? În plus, e posibil să găseşti un bărbat care să te iubească cu adevărat. Fruntea sus, mergi înainte. E doar un fost, nu e înger, n-are aripi. Sper doar să iei o decizie corectă în legătură cu copilaşul tău şi să nu regreţi mai târziu. Fi puternică!

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Lipsa de responsabilitate din partea amandorura.El,un barbat inconstient,pe cale sa-si distruga o relatie, iar tu, la varsta ta te-ai comportat precum o pustoaica de liceu.Si cine a iesit mai sifonat din toata chestia asta? Evident ca tu.Incearca sa elimini factorul negativ din viata ta(adica pe el), lasa naibii iubirea, ca oricum nu iti este impartasita si vezi-ti de copilul ala.Este treaba ta ce faci cu propria-ti viata, dar nu o distruge si pe a altuia.Creaza-i un mediu decent de trai, ocupa-te de el, pentru a nu suporta mai tarziu consecintele greselilor parintilor.

| Nommm a răspuns:

Off.e destul de grea aceasta situatie! Dar trebuia sa mai astepti un pic.pff.chiar nu stiu ce sa iti spun.este o situatie foooarte dificila...trebuie sa le zici urgent familiei.altfel inrautatesti situatia! pentru ca sti si tu ca o fapta recunoscuta e pe jumatate iertata.Nu avorta! Este un pacat foarte mare.acum depinde si de ce vor zice parintii tai. incearca sa vb cu barbatul de care esti indragostita, sa ajungeti la o intelegere.incearca sa ii explici sa il iubesti si ca nu poti avorta asa.ai si tu o inima! Sper ca o sa reusesti sa iesi din aceasta situatie. Dumnezeu fie cu tine :X papa si numai bine

| NoChanceForUs a răspuns:

Dumnezeu nu te bate,pentru ca n-are cu ce.Un avort presupune sa fi dispusa sa omori un copil.Dar tinand cont ca e devreme, omori doar un embrion, deci nu e o crima asa de mare si e legal.Dar nu inteleg cum de ai facut asa ceva cu un barbat casatorit cand stiai situatia.Macar din respect pentru sotia lui.Dar revenind, cati ani ai de a fost primul barbat?

| NoChanceForUs a răspuns:

Nuuu! Scuze, dar citisem aiurea! Nu e bine sa faci avort la 12 saptamani, adica nu mai este un embrion, este deja un copil!

| NoChanceForUs a răspuns:

La 12 saptamani ai un copil de 30 de grame in tine, deci avortul nu mai este o idee buna.Imi pare rau, eu credeam ca esti in 2 saptamani.

| NoChanceForUs a răspuns:

Si daca ai 29 de ani si de-abia ai...e putin ciudat dar in fine, nu asta conteaza. Sfatuieste-te cu familia, esti matura la 29 de ani, sunt sigur ca mama si tatal tau nu te vor lasa la greu.Ar trebui sa faci asta fara sa mai stai pe ganduri, nu gasesti iertarea si izbavirea pe net.

| NoChanceForUs a răspuns:

Dar daca te hotarasti sa faci avort, acesta se face intre 2 si 3 luni.Deci deja ai cam ajuns la limita, trebuie sa te decizi repede.

| NoChanceForUs a răspuns:

In loc sa o criticati atata mai bine ati tacea dracu` din gura.Catalina,lasa sfaturile noastre,spune-le parintilor si daca poti fa-o ACUM.(si stai linistita,daca ala era un tip serios,nu se cula cu tine, deci e si vina lui la fel de mult ca a ta, nu-i baga in seama pe comentatori)

| syjey a răspuns:

DA intra-devar ceri sfatul unor necunoscuti... tare zic eu.Intreaba-ti priietenii, familia...

| LaMLaMlaMa a răspuns:

AVORT? Catalina, stii ce dureros ar fi? Ai putea sa faci asta? Si la ce te astepti de la un barbat? Sunt niste dobitoci nemernici care fac femeile sa sufere.Eu cred ca ar trebui sa pastrezi copilul.Na,in fine, dar aici e si decizia ta.

| Adina_4189 a răspuns:

De ce sa avortezi? Nu e copilul de vina...de ce sa-i iei sansa la viata? Daca acest barbat a facut lucrul acesta, sa-i fie rusine, in primul rand ca si-a inselat sotiahappy fara suparare, ai zis si tu ca recunosti ca nu ai facut bine, apoi ca te-a si parasit stiind ca esti insarcinata. Cu siguranta te va ajuta familia, vorbeste cu ei, dar nu avorta, e trup din trupul tau. Iti doresc tot binele din lume:*

| Adina_4189 a răspuns:

Pai daca copilul e o piedica in viata atunci de ce il faci? straight faceexista prezervative

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar ai o problema, sau ai avut, sper sa te fii vindecat.Ai fost ceea ce comunitatea numeste O CURVA draga mea, una care desparte pe cineva care au fost impreuna de 10 ani.Crede-ma ca daca el isi dorea atat de mult un copil infiau unul sau apelau la fertilizare in vitro pentru ca in 10 ani de zile oamenii aia au investit sentimente.El s-a culcat cu tine pentru ca oricarui barbat ii surade ideea sa se culce o femeie ( nu cred sa existe barbati care sa refuze o curva) si in plus de asta, tu l-ai imbatat cu ideea ca ii poti face un copil, dar cand domnul in cauza a vazut ca asta implica sa isi piarda sotia a realizat ca a avea un copil este egal cu zero daca nu il poate creste impreuna cu sotia pe care o iubeste de 10 ani.Ce poti face tu acum? Ai doua variante din punctul meu de vedere: 1. te faci femeie de casa,in genul ca pastrezi copilul,il cresti si educi frumos,il lasi sa-si cunoasca tatal, pe tata il lasi sa se implice in cresterea lui, intre timp iti gasesti un barbat care NU ESTE insurat si iti continui viata.
2. faci avort si continui sa fii o curva si sa spargi casniciile altora.
Succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Stiu un caz exact la fel ca si al tau la noi in zona, femeia a pastrat copilul desi el a ramas cu fosta sotie, dar nu pentru mult timp. Apoi a venit la ea si sunt impreuna de multi ani.
Barbatul va fi foarte atasat de tine pentru ca ai un copil.
Acum e doar speriat pentru ca ar avea o responsabilitate in plus si sunt putini barbati la care le plac responsabilitatile.
Pastreaza-l si vei vedea ce fericita vei fi.
Vei gasi cine sa te ajute, vei gasi un alt om daca el intr-adevar nu te vrea, ceea ce eu cred ca este exclus.
Oricum la varsta aceasta inca mai poti sa faci copii sanatosi.
Copilul este un dar de la Dumnezeu.
Si te va ajuta in viata si nu vei fi singura.
Sunt sigura ca si parintii tai vor fi de acord sa il pastrezi.
Tatal doamnei de care spuneam mai sus, i-a spus fetei cand a auzit de veste ca ii pare rau ca nu va avea gemeni.
Daca vrei ajutor in cresterea copilului vei gasi peste tot.
Iubirea unui barbat este sau nu este, dar un copil daca vine va fi al tau si il vei iubi si te va iubi toata viata neconditionat.
Poate era la varsta aceasta cazul sa ai pe cineva alaturi si de aceea Dumnezeu ti-a trimis un copil.
Si nu te considera o c..., pentru ca barbatii sunt mai c... daca vor doar sa profite si apoi sa plece.
Succes!
Ai grija de voi si Dumnezeu va avea si mai mare grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fidelitatea lui si moralitatea ta nu ar fi dus la asa ceva.dar de unde nu-i, nici dumnezeu nu cere.va-ti simtit bine, v-ati **** acum hai la chiuretaj.mai mult tu.ca el s-a trezit ca-si iubeste sotia.mai sa fie.inseamna ca vinovat e copilul.la moaaaarte cu el.la moaaaarte cu el.catalino,sa ma ierti, da mare prostie din partea amandurora. pune si naste copilasul, iar respectivul sa-si asume responsabilitatea pentru el.sotia lui il va intelege.nu face avort ar fi inca o prostie in plus.si e pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Catalina!

Ma bucur ca exista atatia oamneni cu mintea sanatoasa! Sincer, cand am inceput sa citesc raspunsurile, ma asteptam sa gasesc mai multe raspunsuri care sa te indemne la avort. M-am bucurat cand am vazut ca ma inselasem.
Ma bucur, de asemenea ca si tu ai o gandire sanatoasa si te gandesti sa pastrezi copilul.
Intradevar ai facut o greseala, un pacat pe care ar fi bine sa-l spovedesti (in Londra exista doua parohii ortodoxe, daca mi-aduc bine aminte). Dar cine nu face greseli sau pacate in viata? Iar a condamna la moarte un copil nevinovat - si nu un copil oarecare ci propriul tau copil - pentru greseala ta ar fi cea mai absurda crima.

Pentru cei care nu considera faptura din pantece om, decat dupa cateva saptamani de la conceptie:

Din punctul de vedere al geneticii, ovulul fecundat este om (aici s-ar putea scandaliza unii necunoscatori, dar n-am ce le face).
In primul rand este o fiinta vie, asta este evident;
In al doilea rand este om si nu o alta specie deoarece informatia genetica (46 de cromozomi etc.) este cea a unui om. Mai mult, aceasta informatie genetica o va pastra neschimbata toata viata. Aceasta chiar daca, sa zicem, la cateva zile nu are nicidecum forma unui om. Acest lucru (forma) conteaza mai putin.
In al treilea rand, este o fiinta (un om) diferita de mama care o (il) poarta in pantece. Cu alte cuvinte, ceea ce este in pantece este cineva, nu ceva; cineva diferit de mama. Este o persoana unica. Nu poate fi considerat nicidecum un tesut al mamei (termenul "produs de conceptie" este o aberatie), un tesut pe care are libertatea de al extirpa. Nicidecum!

Din punctul de vedere al religiei crestine (probabil esti crestin-ortodoxa, ca si mine) omul este om de la conceptie. Din momentul zamislirii, Dumnezeu da suflet noii fiinte. Aceasta inseamna ca avortul este crima indiferent de varsta copilului, chiar daca acesta se afla in stadiul de morula sau embrion. Aceasta ucidere este un pacat cu atat mai grav cu cat mama ucigasa - ajutata de doctorul calau - isi lipseste pentru vesnicie de lumina botezului (lumina mantuirii) propriul copil. Ce se va intampla cu sufletul acelui copil nebotezat? Iata o intrebare interesanta.

Pentru tine Catalina, lucrurile sunt clare, si ma bucur de acest lucru. Dumnezeu sa-ti ajute sa-l cresti! Te asigur ca nu vei regreta nici o clipa ca l-ai pastrat. Iti va lumina viata.

Cat despre tatic, sunt convins ca exista mijloace de a dovedi paternitatea lui si de a-l constrange sa-ti plateasca pensie alimentara. Parerea mea este ca ar fi bine ca, in cazul in care nu esti constransa de saracie, sa te lipsesti de astfel de complicatii. Nu cred ca ti-ar place sa te lupti prin tribunale pentru 3-4 milioane pe luna. Daca insa nu te descurci din punct financiar, trebuie s-o faci si pe asta. Iar viata ti-o vei reface tu cumva. Nu esti inca batrana. Mai ai timp.

Tie, dar si altor doritori de cunoastere va voi recomanda cateva documentare despre avort pe care le-am incarcat pe Youtube. Daca vrei poti sa le comentezi... Iata-le:

http://www.youtube.com/......pologetica
http://www.youtube.com/user/rezapologetica#p/u/19/dTIny-BmzlY
http://www.youtube.com/user/rezapologetica#p/u/20/y27Hu9-IMz8
http://www.youtube.com/user/rezapologetica#p/u/12/SuyQoFf6y9E

Sper ca aceasta sa nu fie catalogat drept spam ci o dorinta de a ajuta pe altii.

Rezapologetica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa pastrezi copilul.Un copil este o minune pentru o mama!