| Atsa2305 a întrebat:

Hello.
Am și eu nevoie de un sfat din partea voastră :*
Am vârsta de 18 ani și sunt în clasa a 12-a. Povestea mea începe în felul următor:
La începutul anului, în ianuarie, le-am spus părinților mei ca vreau sa ma mut cu iubitul meu în Anglia, după ce voi termina liceul. (El fiind deja acolo).
Aceștia au fost de acord, dar și-au dorit foarte mult (În special tatăl meu) sa fac școală de șoferi înainte de a pleca.
Zis și făcut, la o săptămână după, m-am înscris și am început cursurile. Toate au mers bine, pana când a început starea de urgenta în martie din cauza noului coronavirus și au fost suspendate toate examenele, cursurile, etc.
Eu as vrea după ce termin cu bacalaureatul în iunie, sa renunț la școală de șoferi și sa plec, deoarece vreau sa merg cât mai repede în Anglia pentru a avea timp sa-mi fac actele și sa ma angajez.
Problema este ca nu știu cum sa ii zic tatălui meu ca vreau sa renunț, pentru ca el își dorește foarte mult sa am permis de conducere. Nu se pune problema de bani, pentru ca ii voi înapoia banii, după ce ma voi angaja. Chestia e ca nu vreau sa îl dezamăgesc.
Va rog, ajutați-ma, cum sa ii zic fără a-l dezamăgi și fără a-l supăra? sad
Multumesc anticipat.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericită dacă nu te/ai muta cu nimeni decât după căsătorie. Relația fizică fără căsătorie e păcat înaintea lui Dumnezeu, păcatul curviei și nu ai binecuvântarea lui Dumnezeu pentru relația ta. permisul nu e așa important.

| Atsa2305 explică (pentru ania):

Scuza ma... Dar nu prea am înțeles nimic din răspunsul tău...
Care e părerea ta pana la urma?

| ania a răspuns (pentru Atsa2305):

Să te muți cu el numai după ce vă căsătoriți.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-e teama ca, graba ta va fi complet incetinita de lipsa unui contract de munca legal, ca sa poti obtine viza de munca, fiindca UK nu mai este in UE si nu mai poti merge acolo, fara viza.
Oricum nu are importanta scoala de soferi, mai ales daca nu ai masina si nici nu sofezi pana acolo.

| Atsa2305 explică (pentru Violleta2022):

Pana la sfârșitul anului acesta, (31 decembrie 2020, inclusiv) sunt aceleasi reguli ca și pana acum.
Se numește perioada de tranziție. Poți călători în UK doar cu buletin și pașaport. Abia de anul viitor, se vor aplica alte reguli, precum viza și altele

| mihai69 a răspuns:

Spune-i două chestii: practic acum nu ai cum să continui și doi - acolo practic va trebui să înveți încă odată să conduci, având în vedere că ăia circulă pe partea greșită a drumului și au alte reguli privitoare la prioritate etc.
În plus, ignoră ce spune @Anestezia - ea le știe pe toate, doar că nimic corect.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Am si eu o intrebare: de ce nu iti gasesti unul in Romania?

Problema este de felul urmator: fiind in uk, va fi foarte dificil pentru ai tai sa vina sa te viziteze. La fel si pentru tine. Daca in curand o sa planuiesti si un copil, o sa fie si mai greu pentru tine acolo.

Luat la rece te agiti prea mult. Scoala de soferi, contrar principiilor anterioare, e f importanta.

| Atsa2305 explică (pentru cristimihailov):

Raspunsul tău e complet irelevant.
Am luat decizia de a ma muta cu el, și nu te privește pe tine cât de dificil va fi sau nu sa ma vad cu părinții.
Am întrebat doar cum as putea sa ii explic tatălui meu situația.
Oricum, mulțumesc pentru răspuns și pentru timpul acordat.

| Atsa2305 explică (pentru cristimihailov):

Și ca să îți răspund la întrebare (de ce nu îmi găsesc altul). După ce copilărești cu o persoana de când aveai 2 ani, și ai stat o viata întreaga cu persoana respectiva, și formați un cuplu de aproape 5 ani, e cam greu sa renunti.winking
Dacă iubești pe cineva nu pleci de la prima greutate.

| cristimihailov a răspuns (pentru Atsa2305):

Noteaza te rog ceea ce iti spun, si peste 6 ani, spune-mi daca gresesc:

Voi nu veti mai fi impreuna.

Nu ca nu aveti un trecut impreuna, ci din contra. Pt ca aveti prea mult trecut impreuna.

Vin chestii noi.
"Mark my words"... cum se spune.

| Atsa2305 explică (pentru cristimihailov):

Okay, ne auzim peste 6 ani happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

Discuta cu el, vezi ce zice. In Anglia, una din conditii la angajare, aproape oriunde, este carnetul de conducere. Asta pentru Annastassia, care isi da cu parerea asupra la toate. Culmea metodicii: sa inveti pe cineva ceea ce nu stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tâmpenie, știi, nu?

| oz_1736 a răspuns:

Acolo sigur vei avea nevoie de permis de conducere indiferent de motiv, naveta/serviciu