| anonim_4396 a întrebat:

Hello, guys!

Am o întrebare legata de bârfe. Știu, știu, marele subiect "bârfă".

De câteva zile ma aflu într.o tabăra și am deci sa stau cu o fata pe care o cunosteam de 2 săptămâni. Voiam sa vad cum este sa te pui asa... În camera cu un așa-zis străin. După o noapte m.am mutat în alta camera, cauza fiind atmosfera nașpa din camera cu străina. Nu a durat mult și sunt informata ca ma bârfește pe la spate "Ma bucur ca a plecat, etc."

Deși respectiva fata este foarte ok în preajma mea. Chiar râdem din orice și nu este fals.

Ce credeți?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu inteleg de ce iti mai pui mintea cu ea laughing las-o sa dovedeasca singura cat de falsa e

| SkyPilot a răspuns:

Poate ca o persoana invidioasa iti spune asta ca sa iti strice relatia.
Oricum, ignora toata situatia si nu o luat pe fata la intrebari. Ceea ce conteaza este cum se poarta fata de tine.

| Lioana a răspuns:

Multa lume barfeste, uneori chiar fara sa-si dea seama. Chiar si tu faci asta acum. O barfesti pe ea, si nu in fata unei persoane ci in fata unei intregi comunitati.
In situatia dată tu ai parasit-o pe ea iar ea poate s-a simtit prost si si-a aparat imaginea in felul ei. Poate persoana cu care vorbea o sacaia cu intrebari.
Intrebarea e: De ce ai plecat din camera aceea? Pe de o parte spui ca e o fata ok, ca radeti din orice si nu e fals iar pe de alta parte spui ca era o atmosfera naspa. Te contrazici.
Am fost si eu in tabere dar niciodata nu erau alte persoane cunoscute acolo. Toti erau cunostinte proaspete (nu le-as spune straini de vreme ce am fost in tabara cu ei). Asa se intampla in tabere. Iti faci prieteni noi, nu mergi cu prietenii de acasa.

| forgetmynutella a răspuns (pentru Lioana):

Salut. În primul rand nu o bârfesc absolut deloc.
In al doilea rand, am cerut un sfat.

| Lioana a răspuns (pentru forgetmynutella):

Nu ai cerut un sfat. Ai cerut parerea noastra. "Ce credeti?"
Eu ti-am spus ce cred.
Cand iti spui nemultumirile despre o alta persoana se numeste barfa. Nu te acuza nimeni pentru asta, Dupa cum spuneam toata lumea o face intr-o masura mai mare sau mai mica.
Sfatul meu e sa o accepti asa cum e si incearca sa o intelegi. Tu cum te-ai fi simtit daca ea s-ar fi mutat din camera si n-ar mai fi vrut sa stea cu tine? Ai fi spus ca iti pare rau dupa ea? Nu. Ai fi spus la fel: ca iti pare bine chiar daca in sufletul tau te simteai "naspa".

| Dalmore a răspuns:

O proasta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti sigura ca ai fost informata de o sursa de incredere? laughing
Poate ca ea s-a simtit respinsa cand tu te-ai mutat sau poate ca si ea se simtea naspa din cauza ta, iar mutarea ta a bucurat-o.
In orice caz, daca te intereseaza parerea ei, o poti intreba chiar tu. Ma rog, nu cred ca ti-ar spune ca s-a bucurat ca ai plecat, dar macar vei vedea daca isi schimba atitudinea fata de tine: daca chiar te-a barfit, presupun ca se va rusina cand o vei intreba si, posibil, te va evita pe viitor si nu se va mai simti confortabil in preajma ta.
Nu toate barfele sunt adevarate!

| MrZenon a răspuns:

Salutare domnișoaro!
În situația dată nu trebuie să interacționezi cu nimic, deoarece bârfele sau mai bine spus gura lumi nu le-o poți închide! Peste puțin timp totul o sa revină la normal!