| Ncb_Cristi_1993 a întrebat:

Hello!
Lume, sunt mega încântat sa vad cat de receptivi aţi fost la ce am intrebat în întrebarea anterioară, multumec!
Vine intrebarea...
Ce poate o persoana (comuna/ normală) să faca ca sa își depășească graniţele personalitatii sale? Sau credeţi că nu e ceva anume de făcut ci e ceva ireversibil. (da-ti exsmple de un baiat timid)

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimic nu-i imposibil, si eu eram timid acum 3 ani, dar daca vorbesti cu oamenii te scimbi in timp, numai simti teama, frica esti deschis fata de ei si asta vrem cu toti oamenii deschisi, socialiseaza dar nu pe net si real, cunoaste, cerceteaza

| Freya1 a răspuns:

Omul in general nu se schimba iar uneori personalitatea unui om e ceia ce il defineste

| mudokins78 a răspuns:

E soarta care iti este data la masa celor 12!
Cand "ei" decid ca trebuie sa te intorci pe pamant sub forma asta,nu ai ce sa ii mai faci!
Exact ca in masina timpului!-ori de cate ori se intorcea in timp sa isi salveze logodnica, ea murea altfel!, dar murea intodeauna!
morala e simpla!
poti schimba ce vrei tu pe ici pe colo, dar intodeauna vei fi acelasi om timid, sub carcasa creata de tine!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Sa fie extrovertit

| RandomStudent a răspuns:

Ba da, de exemplu ca baiat timid atata timp cat vrei sa faci un lucru(sa vorbesti cu o fata) necunoscuta il vei face la un moment dat iar a doua oara iti va fi mai usor....parerea mea

| CORGE20 a răspuns:

Buna!
Eu consider ca orice persoana are o personalitate bine conturata, dar in acelasi timp ea e alcatuita din elemente care nu sunt imposibil de schimbat. In primul rand, totul pleacă de la psihic, iar daca iti propui usor-usor sa schimbi o anumita parte a personalitatii tale, vei reusi.
De exemplu, unui băiat timud ii este literalmente greu sa se descurce in anumite situatii: Nu are curaj sa pornească o relatie, se rusineaza intr-o discutie cu mai multi de față etc. Dar el se poate schimba. Treptat, trebuie sa invete sa isi depaseasca acel obstacol psihologic si sa devina mai indraznet, sa constientizeze ca nu are de pierdut daca face el primul pas.winking

| RandomStudent a răspuns (pentru CORGE20):

Prin experienta, cu cat experimentezi mai mult cu atat va fi mai usor acelei persoane sa faca lucruri care aparent il depaseau

| fef13 a răspuns:

Pai ar putea incepe prin a capata cat mai multa incredere in el astfel va scapa cat de cat de timiditate, apoi ar fi iar foarte bine sa se apuce de voluntariat deoarece socializare ii va da incredere si asa isi va depasi granitele timiditatii.