| anonim_4396 a întrebat:

Hello! M-am autointitulat in fata iubitului meu,, viitoarea lui sotie" și el a zis ca mai vedem cum ma comport. Dacă vorbesc despre căsătorie cu el, râde ori evită subiectul. Deci?

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stie ca nu are rost un act semnat, oricand puteti divorta de aia e mai bine sa ramaneti asa in relatie fara nunta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci, nu.

| Drimmero a răspuns:

Si nu ti se pare normal sa vada ce fel de persoana esti, daca meriti sa faca pasul ala si daca exista compatibilitate pe toate planurile? Nu mai fiti disperate ca sunteti moartea pasiunii!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Dacă pierd câțiva ani cu fiecare băiat care vrea ma analizeze si apoi își dă seama ca nu sunt ce trebuie, apoi nu ajungem nicăieri.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va inteleg, de ce tineti unele neaparat la un act? Te poate insela si cu acel act, sau tu pe el, numai ca atunci te ustura buzunarul la procesul de divort, bataie de cap. Nimic nu e vesnic, nu ai iubirea vesnica asigurata. E absolut logic si normal sa aveti o perioada de 'proba' care poate dura si ani, depinde de la o persoana la alta, daca isi da seama ca nu esti ce trebuie decat sa stea in relatie nepotrivita mai bine pleaca, la fel si tu. Cu sila nu merge nimic si fara pasiune, daca n-aveti compatibilitate aia e, cauti pana ajungi la un numitor comun cu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da, ai dreptate in legatura cu actul, inselatul. creca o sa ti se pare o tampenie, dar prefer să existe un act între noi și în cazul în care ma înșală, sa il plimb prin tribunale. Stii cum s-a terminat fosta relație de câțiva ani? Printr-un mesaj. Nu mi-a răspuns la zecile de apeluri, mi-a spus că de ce ii trimit vocale plângând cand ii pot scrie și să nu îndrăznesc să mă duc la poarta măica-si sa plâng sau sa vorbesc cu aia cu care m-a înșelat. Și nu am facut nimic. Am rămas cu sufletul zdrobit si cu gânduri care ma bântuie mereu sad

| DonGiani a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm... Deci sa înțeleg ca dacă exista act tu deja te gândești la ce e mai nasol și atunci tu ai parte de o răzbunare asa ca la carte... Ceea ce mi se pare mie corect dacă e jegos și te înșală. Dar ce mi se pare un pic deplasat ca tu te gândești deja la ceva nasol doar pentru ca în fosta relație ai pățit ce ai pățit, înțelege un lucru el nu este vinovat pentru fosta ta relație. Încearcă sa ii dai o șansă și poate merita sa fi cu el și el cu tine. Și se va ajunge și la căsătorie happy Dar dacă nu merita dai papuci. Dar ideea în sine este sa nu gândești negativ și fi pozitiva în ce faci și poate va fi bine dar trebuie sa încerci, nimic nu este garantat în viata. Succes happy

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

O prostie sa te razbuni, te-ai gandit ca te poate insela fara sa stii asta? sa fie un divort de comun acord si nu mai plateste daune. Te-ai gandit ca poate chiar tu vei ajunge sa-l inseli? atunci ce trebuie sa faca, sa iti ceara casa? hai sa zicem ca va fi scenariul tau, asa si? viata merge inainte, nu poti tine pe nimeni cu forta daca nu mai vrea, iar de 'dragul de a fi' nici atat, dragostea se duce dupa ceva timp, intervine monotonia/obisnuinta si apar si alte tentatii, dragostea pe viata nu e asigurata intre persoana decat de la familie cel mai probabil dar e alta mancare de peste.

"Nu mi-a răspuns la zecile de apeluri, mi-a spus că de ce ii trimit vocale plângând cand ii pot scrie și să nu îndrăznesc să mă duc la poarta măica-si sa plâng sau sa vorbesc cu aia cu care m-a înșelat. Și nu am facut nimic. Am rămas cu sufletul zdrobit si cu gânduri care ma bântuie mereu" Tocmai ce ziceam, persoana nepotrivita, iar tu pari genul care nu poate trece peste, cauti tamponul ala emotional ceea ce nu e ok, pui suferintele din trecut in fata si nu iti poti trai viata cum trebuie cu actual, de aici si presiunea ta cu casatoria, mai usor... daca el nu vrea asta il alungi mai repede decat crezi tu.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Dar tu cum ai trece peste așa ceva? După o așa situație, ai rămâne același om? Nu ti-ar fi frica? Nu ti-ai pune intrebari? Nu ai incerca sa găsești o siguranta in omul de lângă tine? De cate ori să-mi fie călcat sufletul pana gasesc persoana potrivita?
Si dragostea se duce dupa ceva timp? Păi ce dragoste e aia? Ce inseamna dragostea? Se duce odată cu timpul? Se clatină in functie de interese? Te iubesc acum, dar mai tarziu nu te mai iubesc că mi-a luat o tarfa mințile? Ne jucam cu dragostea? Cu suflete? Spune-mi tu ce e dragostea. O amăgire făcută pentru propriul nostru confort?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, iti pui intrebari, dar mergi inainte. Intotdeauna trebuie sa ai o rezerva de "EU" cand te arunci intr-un cuplu. Foarte rar acel "NOI" cuprinde doi de "EU" pe de-antregul. Legat de "luat alta tirfa mintile" nu e asta, ci modul in care se transforma in timp si cum se adapteaza persoanele implicate la respectivele modificari. E amuzant de fapt tragi-comic ca uneori vezi lucrurile asa cum sunt prea tirziu. Sau te inneci in compromisuri sperind ca mai e ceva din ce a fost la inceput, undeva... >> In cazul tau, omul e neserios. Bine, si daca ar fi serios... eu unul consider casatoria o notiune perimata. E ca si angajatii de la stat si modul in care lucreaza. Ceva inflexibil. Nu, nu intelege ca sustin aici ceea ce unii numesc "relatii deschise" - vreau doar ca modul in care functioneaza relatia sa ma faca sa incerc in fiecare zi sa fiu mai bun. Casatoria de cele mai multe ori distruge asta. Cel putin la mine a facut-o. Acum - inca infipt in casatorie - ma lupt pentru MINE ca sa fiu mai bun de la o zi la alta.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Încă înfipt în căsătorie? Inca înfipt? Un cuvant cam greluț.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum as trece? Viata merge inainte, in primul rand o termin cu aia de tot si imi continui viata. Pana gasesti tu siguranta asta vor trece probabil mai multe relatii, sau poate o ai din prima (cum ti-e bulanul).

Da, dragostea se duce in timp, s-au terminat ele casniciile alea de 30-40 de ani si o relatie de 1-2 ani de ce nu s-ar termina? casatoria nici intr-un caz nu-ti ofera vreo siguranta, e doar un contract si atat, dar relatia e tot aceeasi, nu va iubiti mai mult. Dragostea e tinuta de mai multi factori, daca factorii aia incep sa se mai stinga, se mai duce din dragoste. Nu te joci cu absolut nimic, sunt lucruri involuntare sa te indragostesti de altcineva, sa te saturi de relatia ta chiar daca n-ai gasit pe altcineva si tot asa. Dragostea e amagitoare doar atunci cand iti creezi asteptari prea mari de la partener, pui presiunea pe umerii lui, iar tu din cauza trecutului consideri ca-l tii aproape daca te ia de nevasta, dar tu nu iei in calcul multe lucruri, casatoria nu schimba cu nimic, va puteti insela bine merci reciproc, puteti sa gasiti si in timpul casniciei alt partner si tot asa, dragostea aia adevarata e foarte rara, sa iubesti un om ca in prima zi tot restul vietii, pot zice ca e mai mult un cliseu de filme siropoase, dar hai sa zicem ca exista si cazuri d-astea, tot mai izolate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Infipt aka "prins" - m-am exprimat complet eronat. No sex since... early 2019, cred. Sper 2018.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Chestia despre care vorbesti nu se numeste dragoste, ci prestări servicii sentimentale pana intervin alti factori care produc modificari. Dragostea adevarata si pură nu are sfarsit, restul e doar indragosteala si prosteala efemere sau sentimente confundabile cu iubirea.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iaixoș. Păi si ea cu cine face sex? Sau tu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu dumniedzau. Eu ma iubesc pe mine. :X P.S. Joke aside... e o poveste prea cretina ca sa intru mai in detaliu in ea. Suficient sa zic ca nu lipsa de sex m-a deranjat cit ma deranjeaza mid-life crisisu' in care sunt pe la mijloc. E pur si simplu o stare mentala care ma toaca. No... prea mult de povestit. Daca vrei sa te simti mai putin mizerabil - functioneaza uneori cand discuti cu unii care o duc mai putin mizerabil ca tine - putem povesti la un telefon asta intr-o zi cu soare. Sau fara. Tocmai am dat un mic reboot si ma fortez sa ies minim de doua ori pe zi cate o ora si ceva la power-walking. Timp in care de obicei gasesc pe cineva cu care sa mai povestesc la telefon.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dragostea adevarata si pură nu are sfarsit, restul e doar indragosteala si prosteala efemere sau sentimente confundabile cu iubirea." Bullshit, mintiti-va in continuare cu asta...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sincer, nu am inteles prea multe. Am impresia ca te învârti pe lângă subiect, problema, în loc să pui punctul pe i. Cu toate astea, tristă poveste

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

? fieeee, ai dreptate. Dar imi plac minciunelele mele, sunt drăgălase.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De curiozitate, ce varsta ai? Nu e ok sa traiesti doar din vise

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

In floarea vârstei sunt

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Citind din nou, abia daca am inteles si eu. Sint foarte criptic uneori. Posibil sa reformulez miine. Partea cea mai trista a povestii nu am chef sa o scriu aici, oricum.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, toate cele bune

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi inca nu ai maturitatea emotionala?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci... da.
Te intrebi daca el vrea sa isi intemeieze o familie cu tine si esti nesigura de asta?

Vorbeste clar cu el despre asta, spune-i clar sa nu mai evite si sa aveti o discutie fix despre acest lucru. Ar trebui sa comunicati mai mult.

Bafta!

| Catrice a răspuns:

Că nu te vrea d-aia. Știu destui care s-au luat după 1-2 ani sau mai puțin și după încă pe atât au divorțat, unii și cu copil inclus.

| Celcestietot a răspuns:

Deci, astepti!

| johnnny123 a răspuns:

Poate ca l-a deranjat putin ca ai luat de una singura o decizie care de regula implica doua persoane... Tu ce zici?

Daca el ar veni si ti-ar spune "am decis ca maine ne mutam in Afganistan sa crestem capre" nu te-ar deranja macar putin?

| Dismally a răspuns:

Inseamna ca are planuri serioase, din pacate nu cu tine...

| Emma30555 a răspuns:

Pai cred ca asta trebuia sa vina și de la el caci pentru o căsătorie e nevoie de doi. Eu spun din perspectiva mea căci nu mi ar plăcea ca partenerul sa mi forțeze mana. Concluzia este totuși ca el nu vrea sa se grăbească dar sfatul meu e sa nu îl presezi poate nu merge asa, poate vei găsi alta modalitate sa l faci pe el sa și dorească asta nu sa sune a obligație.

| AliGab a răspuns:

Deci..."vorba lunga, saracia omului" sau "boala lunga, moarte sigura". Daca sunteti de cateva luni impreuna, nu te astepta sa vrea prea multe. Daca aveti insa, ani in spatele relatiei si el te trateaza asa, poate ar trebui sa tw gandesti si la alt drum, fara el.

| laSoledad a răspuns:

Deci, ce? Nu e clar? Nu vrea casatorie acum. Inca te mai studiaza.

| laSoledad a răspuns:

Cati ani ai, apropo? Dar el?

| laSoledad a răspuns:

Degeaba nu-ti doresti sa mai fii doar o experiență în viața cuiva (cu totii ne dorim asta), dar poate el nici nu se gandeste la casatorie acum. Iar peste cativa ani poate cand se va gandi la casatorie, va avea pe alta. Oricum, nici casatoria n-a oprit oamenii de la inselat.

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Stiu sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ești disperata? Nu va inteleg... care mai e farmecul dacă voi cereți asta cu forța. Nu era mai frumos sa vina totul de la sine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cer nimic. Imi doresc căsătorie poate peste câțiva ani. Vreau doar sa vad daca el vede in mine o soție sau daca intr-acolo ne îndreptăm.
Am mai avut o relație de câțiva ani, dar s-a terminat cu înșelat. Nu-mi doresc sa mai fiu doar o experiență în viața cuiva

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, atunci te-am judecat pe nedrept. Scuze!
Sa știi ca pe unii băieții ii sperie căsătoria. Acum depinde și firea lui cum este. Îți dai seama dacă vrea ceva de durata și după trecutul lui. Dacă a avut relații lungi atunci pare a fi un baiat serios. Dacă e genul care are pe an 3 -5 relații atunci nu mai e serios. Îți poți da seama de intențiile lui discutand cu el. " Tu ce îți dorești sa realizezi in viața", "cum te vezi peste 5-10 ani". Aa și, stand cu el in casa îți dai seama și dacă este familist

| MireP a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci trebuie sa discutati clar despre planurile de viitor. Daca pierzi cu fiecare tip cativa ani nu ajungi nicaieri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La el asta e prima lui relație mai serioasa. La mine a doua. Iar relația dintre mine si fostul iubit a fost tot prima relație mai serioasă pentru el. Mi-e frică ca o sa isi dorească si actualul sa mai,, experimenteze'' si poate o sa-mi spuna dupa cativa ani ca nu sunt ce trebuie pentru el. sad La ce ii trebuie ani sa ma analizeze și sa isi dea seama daca sunt pentru el? Nu ar trebui să iti dai seama mai rapid daca cineva e pentru tine sau nu? Sau doar vor sa prindă experiență și apoi sa caute fata perfecta?
Si nu vreau sa merg din bărbat în bărbat. O sa ma simt ca o cârpă. Ma omoară gândurile astea

| anonim_4396 explică (pentru MireP):

Exact

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

O fosta amica s-a maritat dupa doar 1 an de relatie cu actualul iubit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa mergi si din barbat in femeie. Apoi din nou in barbat. Pare ca fac misto, nu prea fac. Asta e mentalitatea de rahat de la noi indusa de parinti si de societate. Nu, nu trebuie sa te simti ca o cirpa. Trebuie sa te simti BINE cu propria persoana. La un moment dat poate te vei opri din cautare tocmai ca aveai impresia ca te simti ca o cirpa si... guess what? Poate fix urmatoarea oprire era cea care te-ar fi completat cu adevarat ca om. Toata viata invatam si dupa aia crapam. Nu ti se pare cumva de-andoaselea ca unul care a avut 20-30-40-50 de partenere sau mai mult sa fie considerat un cuceritor, dar o femeie imediat ce trece de 2-3 parteneri sa fie considerata usuratica, ca sa nu zic cuvintul ala care incepe cu fundul si se termina cu participiul timpului viitor...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Așa este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia-o mai încet.

| morfeo a răspuns:

Te grabesti ca fata mare la maritat

| samforafixshoion a răspuns:

I-ati adio de la el

| 1hellotpu1 a răspuns:

Eu i-as zice direct ce simt si daca nu, sa-si faca bagajele

| Tetetetetetetetetetetteteteretetwrwrw a răspuns:

Poate nu e pregatit de asta si ii mai trebuie timp