| Adelina13062014 a întrebat:

Hello.

Ma adresez celor care au trecut măcar odată prin socul unei concedieri.
Am lucrat împreună cu prietenul meu intr-o corporație ce a decis sa își închidă afacerea în România. Ne-au anunțat într-o ședință ca începând cu data x sa ne cautam job nou și promisiunea ca or sa ne plătească ultimul salariu.
Evident ca în ziua de salariu erau deja plecați. De atunci îmi caut job, aplic, merg la interviuri și cam atât. Prietenul meu e mare cocos acum ca si-a găsit pe când eu plâng ma agit, consum ca nu știu ce sa mai fac. Banca ma suna, utilitățile nu sunt plătite. Dacă ma vede ca plâng începe: ce p#la mea bocesti zilnic de parca e un capăt de țară. Se lauda în fata tuturor ca abia așteaptă sa înceapă munca. Ultimii bani pe care ii mai am sunt 92 de lei. Efectiv nu știu ce sa mai fac. Plâng zilnic ma consum și uneori chiar ma gândesc serios sa-mi pun capăt zilelor. Am ales sa merg cu laptopul, telefonul și Ps4 la un amanet. Când a văzut ca le pregătesc mi-a făcut scandal ca el nu accepta asa ceva.
Postarea asta a fost și ca o descărcare.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti orice de munca, orice ca te vor ajuta sa-ti platesti facuturile si banca!
Plansul nu ajuta si nu-ti plateste nici bilurile!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci stai cu prietenul tău sau nu? Dacă conviețuiți împreună, atunci până găsești serviciu, plătește el mâncarea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci v-ati luat teapa cu ultimul salariu? Reclamatie ITM. Nu stati ca fraierii.
Cat despre concediere, de ce nu ati mers la somaj?
Nu sunteti constienti de drepturile pe care le aveti?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce oras? Posibil sa am cunostinte prin zona si sa iti pot face intrare la cineva care cauta angajati. Oameni seriosi se tot cauta. Dar totusi... voi la ce corporatie ma rog ati lucrat de aia au disparut peste noapte? Presimt ca nici macar darile la stat nu le plateau...

| relian a răspuns:

E bine stai linistita, nu ai tu bani o sa faca prietenul tau, nu vad ce te plingi.
Nu diospera, nu te agita, cu cit te agit mai mult, cu atit nu vei gasi.
Cuam am spus are prietenul tau bani, utilitatile sa le plateasca el, cred ca inteleg, mai ales ca stie situatia, asa ca baga-l la plata laughing nu o faci intentionat, o faci de nevoie.
Daca nu te ajuta in situatia asta, atunci la ce il mai tii de prieten? Doara sa faceti sex si el sa dea din gura?

Sex gasesti 10 la usa afara laughing un prieten se vede cand esti la necaz, daca nu te ajuta salutal din mersu trenului.

Nu ai spus citi ani ai, cum arati, daca arati bine, nu-ti fa probleme, gasesti rapid altul care sa fie alaturi de tine.

| relian a răspuns:

Iti dau un sfat, indiferent ce varsta ai avea, cit timp lucrezi, incearca sa salvezi bani, sa stringi ceva bani in care niciodata sa nu intri, nici sa stie careva ca tu ai avea citiva bani pusi deoparte.

In momentul cand vin vremuri grele, o sa ai sa te descurci o vreme pana gasesti rezolvare.

Daca ai prieten si sa zic stati impreuna, pai pune-l la plata, chiar daca muncitit amindoi, chiar daca e casa ta, pune-l sa plateasca intretinera, asa tu vei putea sa pui ceva bani deoparte pentru zile asa cum is astea de acu.

| Lioana a răspuns:

Vei gasi tu ceva pana la urma. Nu dispera. Daca prietenul tau si-a gasit de lucru poate va plati el ce e de platit pana cand iti gasesti tu loc de munca.

| StrongHeart a răspuns:

Angajeaza-te la un restaurant sau un magazin, atelier auto, orice, ideal ar fi sa iti placa jobul. Ia-o de la zero cu un domeniu nou, daca nu gasesti nimic altceva in momentul asta si cu timpul lucrurile se vor imbunatati.
Castigi cat castigi, nu e important aspectul acesta, important este sa fii pe picioarele tale, pe banii tai, sa ai ce manca si un acoperis deasupra capului. Iar persoanele alea care nu te ajuta si stiu doar sa critice sau sa se ia de bine, ar fi bine sa le eviti, fara regrete si sa incepi sa cunosti oameni noi.
Cine nu te ajuta sa evoluezi, iti face rau, cine stie doar sa critice si sa dea sfaturi, fara sa te ajute in mod concret e o piedica in drumul tau.
Nu are rost sa iti iei zilele pentru nimic in lumea asta, nici pentru femei, nici pentru prieteni, nici pentru bani, pentru nimic.
Trebuie sa iti duci crucea, oricat de grea ar fi. Gandeste-te ca esti liber, altii fac puscarie sau sunt bolnavi. Tu esti liber, sanatos, poti sa o iei de la zero oricand. Multumeste-i lui Dumnezeu pentru asta, pentru ca altii si-ar dori sa fie sanatosi sau in libertate si ar face orice pentru asta. Nu fii nemultumit, viata e frumoasa, dar e cum ti-o faci tu.
Solutii sunt, intotdeauna vor fi, trebuie sa ai putina incredere ca lucrurile vor fi bine si sa incepi cu pasi marunti.
Ajuta sa fii si putin stoic. Incearca ceva, orice. Bate la mai multe usi, munceste si vei fi rasplatit.
Cere si ti se va da, bate si ti se va deschide, cauta si vei afla.

| StrongHeart a răspuns (pentru StrongHeart):

Acum am vazut ca esti fata, dar se aplica si la tine.
De fapt, ca fata ai mult mai multe sanse, poti sa faci manichiura, pedichiura, coafor, receptionista, asistenta medicala, cofetar, ospatar, vanzatoare si multe altele. Poti sa ai si hobbyuri, sa canti la vioara, sa faci jogging sau, stiu eu, ce iti place tie sa faci. Dar trebuie sa ai multa rabdare si sa pui pasiune in tot ceea ce faci.
Poti sa fi ce vrei tu sa fi, nu-i lasa pe altii sa-ti dicteze ce sa faci si cum sa te porti. E viata ta, ia-ti viata in maini si fii un om responsabil si cu personalitate.
Nu te lasa calcata in picioare de nimeni, pentru nimic in lumea asta. Ma asculti? Nu merita.

| Vântulalb a răspuns:

Soc? Asta e la privat. Trebuia sa stii.
Dar de ce nu v-a dat somaj?
Apelati la ITM in judetul in care e firma.

| haileewatson a răspuns:

Nu stiu ce situatia financiara ai, dar cred ca trebuie sa te calmezi pentru ca lucrurile se vor rezolva. Poate pana acum nu ai avut noroc la interviuri, dar sigur vei gasi un job in care au nevoie de tine. Mareste-ti lista de domenii si industrii, exerseaza interviuri, refa-ti CV-ul, fa networking cu fosti colegi sau prieteni, posteaza pe Linkedin ca iti cauti job. Fa-ti un buget pe zile pentru mancare si utilitati si respecta-l. Imprumuta-te de la parinti cu niste banuti pentru moment. Somaj nu iei? Cred ca a fost o decizie impulsiva sa mergi la amanet, presupun ca si el foloseste laptopul si PS4-ul? nu ar fi corect sa scapi de chestii fara sa te consulti cu el.

| Adelina13062014 explică (pentru haileewatson):

Nu luam șomaj. Nu an primit niciun act de la firma pur și simplu când ne-am dus la sediu am găsit lacătul pus. Inafara de contractul semnat o foaie cu echipamentul de lucru nu avem altceva. Laptopul și Ps4 sunt ale mele.

| haileewatson a răspuns (pentru Adelina13062014):

Nu crezi ca e cam ilegal? Cand s-a intamplat asta? Trebuia fix in momentul ala sa contactezi un avocat sau sa mergi la ITM.

| TheGentleman a răspuns:

De Glovo/Tazz ai auzit? Este un job temporar bun, ]n care poți câștiga decent. De exemplu, Grigore Varlam big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești într-o situație perfectă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să găsești ceva de muncă.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi prietenul tău ar trebui să te ajute financiar, să te imprumute pana iti găsesti ceva de muncă. Până la urmă, dacă chiar ai așa mare nevoie de bani apelezi la rudele care au și care ar fi disponibile să te ajute până te pui iar pe picioare. In plus, dacă chiar vrei să cauți de muncă, se găsește, dar poate nu salariul si jobul pe care ti-l dorești. Eventual pleci in străinătate, de exemplu in Germania la o firmă de curățenie care iti asigură locuință și utilități gratuite, si iti oferă si o mașină cu care să te deplasezi la diferite adrese zilnic, de obicei la bătrâni, oferă un salariu de 1800-2000 de euro. Alții dau chiar și 2300 de euro dacă ești 24/7 cu un bătrân. Totuși un salariu acolo face cât 3-4 aici. Sau eventual iti cauți iubit responsabil și capabil, deși ca băiat dacă ești intr-o relație cu o fată, fără un viitor stabil impreună, nu e datoria ta să te implici să-i plătești facturile și datoriile la bancă, decat dacă ați luat o locuință impreună sau locuiți impreună. Mi se pare corect, eu dacă aș sta la o fată m-aș simți prost să nu contribui cu banii de mancare, facturi la gaz, apă, etc.

| Adelina13062014 explică (pentru 94Lucifer94):

Locuim împreună laughing
Părinți nu am, iar ai lui nu ne vor ajuta pentru ca mai au un,, copil,, de 28 ani care nu muncește și trebuie întreținut.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Adelina13062014):

Păi tu știi mai bine ce plusuri si minusuri are relatia voastră. Până la urmă ce faci dacă ramai fără un leu? Totuși, dacă chair vrei să fii bărbat trebuie să aduci bani in casă, indiferent. Până la urmă se duce la munca de jos. La drumuri și poduri se câștigă in jur de 4-5 mii de lei pe lună. Dar na, trebuie ori să vrei ori să n-ai incotro, să te apuci de o muncă poate din alt domeniu decat cel cu care ai fost obișnuit deja. Iar dacă nu muncești, măcar să n-ai cheltuieli. Am vrut și eu să iau 50.000 de lire din bancă in Anglia, să-mi investesc intr-o afacere. Noroc că nu mi-au dat ăia, că n-am avut pe ce pune ipotecă. Aveam ce sta să muncesc doar să plătesc inapoi cu dobânzi cu tot laughing
Nu stiu dar nu pare o idee bună imprumul in bancă, trebuie să fii cat mai liber financiar, cat mai puține cheltuieli. Mie imi pare rău și că mi-am luat câini, pentru că doar eu știu cum e să scot 500-600 de lei pe lună doar pentru hrana lor, că numai carne manancă. Sunt frumoși, îi iubesc, dar mi-am dat de cheltuială singur.

| Scorillo a răspuns:

Azi ploua! dar maine va fi soare. Mergi inainte. O sa rizi cand iti vei aminti de zilele astea

| dariaflorina a răspuns:

In primul rand prietenul tau nu te respecta daca ți spune chestiile astea, nu e ok cum reacționează și din moment ce nu aveți, nu aveți decât să rugați pe cineva din familie sa va ajute, sau daca nu, sa dați laptopul și ce mai aveți.

| Animim23v a răspuns:

Salut, Stati in oras? Daca da mergi in mall sau in kaufland sau in orice alt magazin si cautati de munca pana gasesti ceva pe domeniul tau de activtate, accepta si job uri putin mai joase ca sa treci peste o periaoda de asta, mergi si la o agentie de pariuri sportive, uita te pe olx, mergi ca vanzatoare, sunt N variante nu cred ca nu gasesti de munca daca vrei... Acum nu stiu ce asteptari ai tu de la tine, dar daca chiar vrei sa muncesti mergi si cauta si in altdomeniu oricat de naspa ar fi decat de loc pana te redresezi este ok