| schmegner a întrebat:

Hello ...pt cei cu fosti /foste. Daca v-ati despartit si inca ii mai iubiti, cum e mai bine sa nu mai vorbesti deloc cu persoana aia sau inca sa fiti prieteni? Mi s-ar parea greu sa raman prietena cu fostul pentru ca m-as gandi prea mult la trecut.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai recomandat este sa nu mai vorbesti pana nu trece iubirea si sa nu-l sau sa nu o mai vezi, dupa ce trece da, puteti ramane prieteni, asa e in occident, in SUA, multi au ramas prieteni si nu e nici o problema.

Ca daca iei contact pana sa treaca, s-ar putea sa fie mai rau avand obiectul iubirii fata in fata.
Nu ca te-ai gandi la trecut, ca trecutul oricum il stii, il ai in memorie deci e tot una, dar e rau din motivul pentru care l-am spus.
Adica na, e una sa ai pofta de prajituri si sa nu le vezi, si alta e sa intri in cofetarie.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să nu mai vorbești clar! dacă continui să fii prieten o să fie tot mai greu să treci peste pentru că o să continui să-i ai prezența. renunțând de tot o să te rupi de persoana aia și n-o să-ți mai fie dor de la un moment dat

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ești matură, rămâi prietenă. Dacă nu...

Faptul că nu a mers bine pe plan intim, nu înseamnă că nu se poate avea o relație de amiciție sau profesională cordială

| TheGentleman a răspuns:

Ia și învață din experiențele altora: https://www.vice.com/......-cu-fostii

Răspuns utilizator avertizat
| Katie1356 a răspuns:

Daca ti se pare greu, e simplu, nu mai vorbiti. Pe principiul ochii care nu se vad, se uita. Iti ocupi timpul cu alte activitati, cunosti oameni noi si daca el iese din rutina ta, iese si din mintea ta usor-usor.

| Stroiu_Andrei_1997 a răspuns:

Sa ramaneti prieteni. E mai naspa la început dar dupa un timp veți râde amândoi de acele vremuri.