| smarttie a întrebat:

Hello TPU,
Am citit destul de multe raspunsuri la intrebari similare dar simt ca niciuna nu se potriveste situatiei mele in totalitate.
Am probleme cu familia, mai exact cu mama. Am avut probleme inca din adolescenta insa speram ca odata ajunsa la casa mea sa inceteze. Mama este histrionica si manipulativa. Am invatat in 23 de ani sa nu dau atentie frazelor de genul "Tu l-ai omorat pe tac-tu si acum ma omori si pe mine", dar indiferent cat de mult as incerca sa nu raspund la comunicarea ei pasiv-agresiva, este imposibil sa nu imi spuna ceva exclusiv cu scopul de a ma rani. Am o sora mai mica cu 10 ani care locuieste cu ea, pe care o vad traind aceleasi drame adolescentine ca si mine.
Cred ca sunt in punctul in care am incercat tot ce puteam concepe, am incercat sa ii spun ce ma doare, am incercat sa tac si sa fac doar ce spune si am incercat sa imi scot plamanii tipand la ea. Singura varianta pe care o mai vad pentru a pune puct traumei psihologice este sa ma izolez de ea. Din pacate pentru echilibrul meu, indiferent cat de departe ar merge sunt sigura ca nu am taria de a-mi abandona sora.
Pentru a construi un portret realist va las cu niste citate din conversatiile mele cu mama: "Sora-ta(11 ani) e o c*** ordinara, o bag in camin sa o distruga boschetarii" "Ai 23 de ani si esti o ratata, n-ai facut nimic cu viata ta" " Tac-tu se rascoleste in mormant cand vede ca m-ai abandonat (desi sunt amandoua in intretinerea mea, ele ca si mine locuind cu chirie) "Tu m-ai imbolnavit( variind vinovatul intre mine si sora-mea)" si alte variatiuni ale aceleasi teme. A amenintat-o pe sora-mea ca o arunca pe geam (nu m-as fi speriat atat de tare daca n-ar fi bagat cutitul in mine cand aveam 15 ani pentru ca am spart o farfurie)
Stiu ca multi trec prin situatii dificile cu familia lor si asta m-a tinut pe linia de plutire atatia ani. Insa astazi ma gandesc daca nu cumva e putin mai mult decat o "drama de familie", voi ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Ai doua variante. Fie accepti o viata de martir, ramanand acolo cu ele, suportand drama, care foarte probabil se va accentua - asta cu speranta ca ai putea fi un factor de echilibru intr-o dezordine totala, fie pui picioarele-n prag si pleci. Eu as inclina spre a doua varianta. Te stabilesti in alta parte si intre timp incerci toate actiunile legale sa o iei si pe sora ta la tine, pe motiv ca a colo e abuzata, amenintata etc.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu soarca nu ai probleme?

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt momente in viata cand trebuie sa te desparti de parinti sau frati, daca nu vrei sa o iei razna, sau sa-ti distrugi fericirea.
Cu cei manipulatori este cel mai greu, pentru ca iti vor manipula in asa fel vorbele, incat te vor scoate tot pe tine vinovata de problemele lor, acuzandu-te si invinovataindu-te pentru nefericirea si suferinta lor.
Poate ar trebui sa pleci din orasul mamei, pentru a scapa de influenta si manipularile ei, daca vrei sa ai o viata normala si fericita, daca vrei sa-ti faci propria familie si sa ai copilasi.
Impune-te si cere-i mamei daca are de gand sa te viziteze, sa te respecte si sa lase rautatea acasa, de dragul unei relatii bune intre voi.
Din pacate, pentru sora mica, este inca obligata sa stea acolo, desii, daca dovedesti ca ea este in intretinerea ta, din cauza ca mama nu are venituri, poti sa-i preiei custodia si sa o salvezi.
Cauta sa o inregistrezi pe mama ta, cat mai multe conversatii din astea ca la nevoie sa poti sa o duci la un medic. din pacate, multi din cei cu problemele psihice nu vor recunoaste, dar pusi in fata unei inregistrari si a unei decizii profesionale a unui specialist, nu au de ales si accepta tratament sau ajutorul necesar.

| danay72 a răspuns:

Acestea nu sunt lucruri normale intr-o familie. Poate ar trebui sa ceri ajutor de specialitate. Probabil din cauza situației în care e, mama ta reacționează asa. Sa nu te răzbuni, sa îți fie mila de ea și chiar dacă nu stă în puterea ta sa o ajuți, cere ajutor de specialitate. Dar învinge răul prin bine.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, ai vreo bunica sau alta parte a familiei apropiate?

| smarttie explică (pentru cristimihailov):

Buna, din pacate am o singura matusa care pot spune ca face parte din familia apropiata, insa ca sora a mamei a stiut sa impuna de la inceput niste limite. A fost prima persoana la care am fugit cand aveam 14 ani. Tot atunci am invatat ca daca va fi sa ma descurc vreodata cu mama trebuie sa o fac de una singura sau cand surioara mea va fi suficient de mare.
Ea este mai puternica decat mine in mod paradoxal. A infruntat vestea mortii tatei mai bine decat oricare dintre noi.

| gratargratar a răspuns:

Dupa parerea mea, maica-ta suferta de faptul ca nu si-a gasit un alt barbat dupa moartea lui taica-tu.
Din punctul ei de vedere, voi sunteti una dintre cauze.

E clar ca maica-ta sufera de o oarecare boala psihologica, deci nu o poti abandona complet.
Nu trebuie sa o contrazici pentru ca ea se hraneste din asta. Aproba tot ce zice. De asemenea, spune-i ca daca nu se controleaza, cel putin in prezenta sora-tii, ai inentia de a te muta singura. Pe soru-ta o poti castiga in instanta.
Spune-i ca nu vrei sa faci asta, dar asa nu se mai poate.

Iti recomand sa o duci la un control psihologic. Poate o s-o ajute terapia sau medicamentele...

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

Asta e chiar surprinzator si socant! Daca am inteles bine din context, deci daca tatal tau e mort, nu e posibil sa fie asta o cauza? Acum nu stiu daca de atunci e asa sau de mai devreme. Asta e singurul motiv care imi vine in minte. Ai putea sa iti iei sora de acolo si sa va mutati fara ca ea sa stie unde sau un doctor sau psiholog, nu stiu!
Sper ca pana la urma sa se rezolve cumva!