Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU.
Am o problemă pe care aș dori să o împărtășesc cu voi.
Familia mea nu mă suportă deoarece am o soră pe care au preferat-o dintotdeauna pe motiv că ea este mai cuminte și mai pe placul lor deoarece eu le spun în față ceea ce simt și ce gândesc și părerea mea despre fiecare. Mă cert foarte mult cu ei chiar mi-au spus în față că nu mă suportă.
Oricum nu aceasta este problema, ideea este că din cauza acestor permanente certuri cu familia mea am cedat nervos, m-au afectat psihic, nu în sensul că am înnebunit (dar cine știe cât mai este și până acolo) dar pur și simplu am ajuns de mă trezesc noaptea și încep să plâng fără motiv chiar dacă nu m-am certat cu cineva sau ziua stau liniștită uneori chiar sunt foarte vioaie și fericită și dintr-odată încep să plâng. Uneori ajung pur și simplu de amețesc mă doare capul nu mai știu de mine nu îmi mai simt pământul sub picioare. Vă rog dați-mi un sfat cum aș putea scăpa de aceste stări? Știu că abia când vor înceta aceste certuri și reproșuri îmi voi reveni, dar până atunci ce voi face? Vreau să fac cumva să nu mai pun la suflet să nu mai bag în seamă să nu mai fiu așa sensibilă și să îi las să spună ce vor ca și cum nu aș auzi dar efectiv nu reușesc pentru că mă doare sufletul la ce cuvinte, jigniri și reproșuri îmi adresează. Vă rog să mă ajutați.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, dă-o dracu de personalitate proprie. Fii un roboțel laughing.

I-auzi, trebuie să le dea motive părinților să o iubească, nu ar trebui să fie ceva natural din partea lor.

O fi vreo drogată și am sărit eu peste acea parte, de e atât de grav comportamentul ei și nu merită să fie iubită?

54 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" 13anonima : Familia mea nu mă suportă deoarece"

- da, iți ințeleg reacțiile. Te compătimesc și te las!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Doamne fereste atat de frustrata esti laughing))

| Freya1 a răspuns:

În fiecare familie exista certuri si neînțelegeri, dar eu zic ca mai bine înainte de toate sa iti faci niste analize ca nu cumva problemele pe care le ai sa fie din alta cauza.
În legătură cu faptul că vrei sa fi mai nepăsătoare pur si simplu fi, încearcă să fi mai rece si mai distanță și să iti vezi de treaba ta.Gasesteti o pasiune de care sa te ocupi in timpul liber, vezi de scoala sau de ce faci si toate vor trece de la sine.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Am facut analize am fost internată pentru aceste stări toate testele mi-au ieșit bune la fel și analizele deci singura cauză aceasta mi-a rămas.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anxietate,atacuri de panica probabil astea ti s-au declanșat.Incearca un psiholog.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Câte sfaturi proaste grămadă, câtă lipsă de empatie, wow.

Eu îți recomand să nu le mai spui planurile tale de viitor și să nu mai aduci în general în discuție lucruri care știi că-i deranjează, pentru că părerile oricum nu o să le schimbi și e inutil să te cerți. Pentru restul cred că ai nevoie de un psiholog.

| Ineys a răspuns:

Cam cum suna parerea ta despre ei pe care le-o spui in fata sau ceea ce simti, etc? Da-ne un exemplu, exact cum le spui lor.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Eu știu mai bine motivul pentru care îi spun acest lucru mamei mele "nu te da exemplu de mamă și de femeie pentru că tu te-ai măritat tu un bătrân pentru bani"
Sau "nu am treabă cu ce faci tu pe Facebook-ul tău, este problema ta cui și ce trimiți, dar nu vreau să ne afecteze cumva familia și mai ales pe mine și pe sora mea"
Sunt foarte multe detalii în care nu vreau să intru pentru că sunt extrem de personale și mi-e rușine să vorbesc despre ele dar în mare ai înțeles, nu?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, din cate vad ii reprosezi mamei tale chestii pe care nu prea ai dreptul sa i le reprosezi. Cu cine s-a maritat, ce face ea pe retelele sociale, etc etc.

Probabil nici ei nu i-ar placea tot ce postezi tu pe retelele sociale si faza cu maritatul... parerea mea e ca un copil nu are dreptul sa judece deciziile parintilor sai, mai ales pe cele luate cand el nici nu exista.

Mai e tampenia ca anumiti copii isi schimba parerea si incep sa-si urasca parintii cand afla ca si-au inselat partenerii cu 30 de ani in urma sau ca un parinte l-a inselat pe celalalt si apoi s-au impacat, diverse scenarii. Nu e treaba ta ce-a facut cu viata ei inainte sa te nasti tu.

Desigur, daca ti-a parasit tatal sa se marite cu un bogatan, asta e partea a doua. Ai toate motivele sa fi furioasa pe ea. Daca batranul cu bani e tatal tau biologic, asta e.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Am tata vitregwinking
"Mosul bogatan" nu este tatal meu biologic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Esti tipicul adolescent care crede ca i se cuvine totul si ca are mereu dreptate.
Lasa-ma sa-mi incerc norocul si sa ghicesc principalele subiecte de cearta: gagicii, scoala si faptul ca n-ai mancat prea mult/nu ti-ai facut ordine.

Familia nu te suporta nu pentru ca ai o sora, ci pentru ca esti neascultatoare si, cel mai probabil, consideri ca le stii pe toate.

Vrei sa ge iubeasca? (Desi o fac deja, doar ca nu ti-o arata ca nu meriti) Fii ca sora ta.

| MValentin a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Scuza-ma frate dar esti un mare idiot si iesi de pe internet si du-te in lume si vezi cam cum stau pe acum treburile pe acolo

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Este cel mai prost sfat pe care îl poate da cineva cuiva.
Ai "ghicit" foarte prost motivele certurilor la fel și ceea ce spui dumneata că eu aș crede despre mine.
Vă mulțumesc oricum, orice sfat este constructiv.

| Anonim500x a răspuns (pentru supadeceapa):

Adica sunt multi narcopaths pe aici. happy Mai e cineva zdravan pe acest site? Empatie? Ce inseamna? E si in dex?
E foarte ok ca exista acel golden child in familie.
Rusine OP ca nu se ridica la standarde, deci e unworthy of love. straight face

Iti dai seama ca asemenea indivizi umbla pe strazi, printre noi, pe doua picioare? Noroc cu pandemia ca poate multi s-au mai speriat si au ramas in casa sa toarne ineptii pe TPU. Unii de mai sus ii stiu pe surse ca au afirmat in nenumarate randuri ca detesta nu doar societatea, ci oamenii in general (neglijand sa-si adreseze ura de sine de fapt).

| anonim_4396 explică (pentru Anonim500x):

Cred ca ai generalizat cam prea mult ca sa pot face legatura intre comentariul tau si postarea mea.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Asa sunt oamenii..nici nu ma asteptam la altfel de raspunsuri. Dar fiecare gandeste dupa cum este crescut si educat.
Cand am postat aceasta intrebare m-am angajat si la astfel de raspunsuri le accept nepasatoare si fara sa comentez aiurea cum fac ei.ii las in legea lor (:

| Anonim500x a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am generalizat nimic. Doar ca tu nu stii despre ce e vorba legat de cei care ti-au raspuns pe aici. Sunt in general numai omuleti defecti si de reacredinta.
Iar ca sa te lamuresc, eu si supadeceapa eram de partea ta. Ce altceva sa intelegi mai mult.
Dar poate ne-am inselat noi.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim500x):

Daca tu consideri ca te-ai inselat este problema ta la fel si @supadeceapa eu am pus aceasta postare ca sa cer sfaturi nu ca sa primesc afectiune cine considera ca am dreptate bine cine nu iar bine eu doar am spus ca generalizezi mai mult decat ar fi cazul pentru postarea mea nu am spus nimic rau si nici care ar putea schimba ceea ce mi se intampla adica ceea ce am scris in postare.

| Anonim500x a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt este problema ta personala ca soliciti nu stiu ce atentie speciala pentru ca parintii tai nu ti-o ofera.
Eu ti-am spus negru pe alb. Da, nu e ok ce patesti. Supadeceapa ti-a zis la fel. Nu ai parintii de care ai nevoie.
Imi mai repeti din nou ca generalizez?
Nu exista sfaturi, nici macar n-ai premiat un raspuns care iti da sfaturi! Exista doar nevoia de validare la tine.
Acum hai pa pa!

| supadeceapa a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, dă-o dracu de personalitate proprie. Fii un roboțel laughing.

I-auzi, trebuie să le dea motive părinților să o iubească, nu ar trebui să fie ceva natural din partea lor.

O fi vreo drogată și am sărit eu peste acea parte, de e atât de grav comportamentul ei și nu merită să fie iubită?

| Apokales a răspuns:

Cred ca esti la o varsta mai dificila pentru ei, iar ei nu se pricep atat de bine la a fi parinti. Daca n-ar fi tinut la tine nu te-ar fi chemat acasa si nu ar fi facut atata caz pentru tine. Trebuie sa inveti sa nu iti mai pese atat, si din cate observ cam asta ne ceri noua sa te invatam, cum sa nu iti pese.Ei, bine, nu stiu cum sa faci asta, chiar as vrea sa stiu si eu cum sa nu iti pese, ar fi super.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Ideea este că eu și sora mea suntem gemene, de aceea nu înțeleg acest comportament. Dacă era mai mică decât mine aș fi văzut sensul acestei diferențe dar în situația dată pur și simplu înțeleg că lor nu le convine sub nicio formă că le spun adevărul în față de fiecare dată.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca nu este problema ca le spui adevarul, poate este tonul pe care le-o spui, poate ca sunt mai in varsta vor si mai mult respect din partea ta. Esti intr-o perioada mai complicata pe care parintii tai n-o pot gestiona si nici tu, incearca sa-ti gasesti refugiul in altceva, gaseste-ti un hobby. Iti garantez ca in 3 ani vei privi lucrurile altfel.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Eu am sub perfect control această perioadă a vieții mele dovadă fiind faptul că am foarte mulți prieteni (nu atât de apropiați ce e drept dar am mai mult față de sora mea care este pe cât de prefăcută pe atât de lingușitoare) și cu atât mai mult am o relație minunată de 3 ani de zile.
Eu deja mi-am făcut o idee despre viitorul meu total diferită de a surorii mele (alt aspect pe care părinții mei nu îl acceptă) aceasta fiind că voi pleca din țară odată ce devin majoră ca să reușesc să mă mut singură, cât despre sora mea ea se axează pe școală și vrea să scoată în evidență prin asta ca să le facă pe plac părinților noștri.
Știu că voi fi criticată pentru planul meu de viață dar sigur știu ce este mai bine pentru mine având în vedere ceea ce vreau și ceea ce îmi place să fac.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Suna de parca te certi cu noi acum laughing. Nu-ti pot da dreptate sub nici o forma. Numarul de prieteni nu reprezinta in nici un fel controlul, iar atunci cand vei da nas in nas cu viata reala, nu cred ca te vei descurca. Daca sora ta se axeaza pe scoala inseamna ca tu ai ceva talente practice, care te vor ajuta sa iti iei o slujba. Ce vrei sa faci mai departe? Si unde pleci in strainatate, cunosti limba de-acolo?

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Ok o voi lua ușor pentru că este clar că nu ai înțeles.
În primul rând, m-ai întrebat cumva dacă sunt niște simple certuri? Dacă ar fi fost niște simple certuri pe care tu aparent le vezi nu aș fi apelat la sfaturile voastre.
Ca să înțelegi exact ce reprezintă aceste certuri: mama m-a dat afară din casă în ploaie, m-a bătut și m-a scuipat, și nu este prima dată când se întâmplă aceste lucruri.
Ți se pare că ar fi ceva normal?
În al doilea rând am rude plecate în străinătate și normal că la ele voi pleca nu aș pleca singură de capul meu vreodată într-o țară străină.
Mai departe vreau să termin liceul și să plec din țară.
Este clar acum?

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i alta treaba si nu pot fi obiectiv pe baza a ceea ce ne-ai scris. Nu-ti cunosc situatia in totalitate si nici tu nu o prezinti in totalitate, asta ar fi o problema in a trage concluziile. Totusi cred ca trebuie sa incetezi, chiar si tu, sa te mai compari cu sora ta. Mult noroc!

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Nu eu mă compar cu ea, familia mea o face!

| Alverto a răspuns:

Cred că meriți asta daca nu ești iubitoare și cuminte ca sora ta, așa e și în cazul meu, eu fiind cel mare, frate-miu e mai mic și se ceartă cu toți și nu știe să se compoarte și așa e mai puțin apreciat, încearcă să-i calci pe urme surorii tale

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Omule cine te-a invatat pe tine sa dai sfaturi in viata te-a invatat extrem de prost!
Nu ii pot calca pe urme surorii mele si nici nu-mi doresc asta pentru ca nu suport falsitatea.
Eu nu ma cert cu toata lumea eu ma cert doar cu familia mea. Nu afirma lucruri nefondate si nici nu le comenta ca s-ar cam putea sa ai tu de suferit pe urma acestui fapt.
Daca nu ai inteles situatia mea si este clar ca nu ai inteles atunci te rog sa stergi acest comentariu aberant si sa te opresti din a da sfaturi pentru ca nu te pricepi deloc!
Daca tu esti de parere ca o persoana trebuie sa fie o clona a alteia doar pentru a fi placuta de un anumit cineva atunci, omule, esti un ratat!
O seara buna iti doresc si sper sa-ti arate viata consecintele sfaturilor tale proaste pe pielea ta nu pe a acelor neajutorati care cauta o vorba buna si un ajutor!

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ești foarte neajutorată, bănuiesc că nu ai mâini sau picioare, trăiești cu un leu pe zi și bei apă de la un râu din apropiere, da chiar așa. Și cred că ești o putoare ce sta toată ziua pe telefon și nu faci altceva, și vezi cum vorbești, tocmai ce ai spus că nu te certi cu toată lumea dar din vorbele tale e clar că te certi cu toată lumea "ratat" nu mai pune asemea întrebări și mai apoi sa te crezi victimă.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai nevoie de o pauza de tot. Și ei și tu. Câți ani ai? Angajează te și muta te singura. Asa te vor prețui mai mult atunci când te întorci acasă. Dacă ești mica, atunci încearcă sa îți vezi de treaba ta, dar respecta ți părinții, familia, indiferent de comportamentul lor fata de tine. Respecta i pana la capăt și încearcă sa eviti certurile. Stai mai mult plecată și fa ți prieteni

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ideea este că atunci când văd că urmează o ceartă plec de acasă ca să o evit.dar îmi dau mesaje peste mesaje să mă duc acasă să discutăm. Dacă refuz să mă duc acasă iese mult mai urât.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei, ti-am scris un mesaj in privat...

| anonim_4396 explică (pentru SweetbutPsychoGirl):

Nu-ți pot răspunde am încercat de două ori

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Mhm...ok. nu e nici o problema. Dar ai putut sa citesti mesajul. Nu?

| anonim_4396 explică (pentru SweetbutPsychoGirl):

L-am citit. Îți mulțumesc din suflet ești o persoană minunată. Și îți mulțumesc că m-ai ajutat altfel decât prin jigniri, ironii precum au ales alții să o facă.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti. Am mai spus. Nu am de ce sa judec. Pt ca stiu cum e. Si nu mai sunt atat de mica incat sa nu inteleg.

| anonim_4396 explică (pentru SweetbutPsychoGirl):

Aparent unii nu înțeleg acest lucru, dar este ok fiecare cu gândirea lui și cu modul în care probabil este judecat la rândul lui. Nu mă deranjează că sunt judecată și jignită pentru că m-am angajat automat la acest lucru în momentul în care am postat ceea ce am postat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La 16 ani familionul ala ar trebui sa mai si inteleaga ca esti la o varsta la care ceva rabdare si toleranta nu face rau nimanui... dar nah, Rrromania. Interesant faptul ca sinteti gemene, totusi. Foarte interesant. Cu sora ta cum te intelegi? Incearca sa petreci cit mai putin timp cu familia si nu le da motive sa se ia de tine. O sa treaca si faza asta si in curand o sa poti fi pe picioarele tale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am fost în aceeași situație ca tine,o să-ți fiu de folos.
În primul rând dacă te deranjează comportamentul lor jegos față de tine este absolut normal, nu reprima sentimentul de deranj pe care îl ai și faptul că te deranjează comportamentul lor nu înseamna că ești sensibilă ci doar că ești sănătoasă la cap.
Eu te sfătuiesc să citești pe net despre părinții narcisiști, odată ce o să ști ce înseamnă o sa afli anumite chestii.
Eu te sfătuiesc sa te muți singură.
Și eu am ajuns să mă simt foarte rău, totul s-a rezolvat când m-am îndepărtat de ei.
Apropo, câți ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Evită-i pe cât posibil și o să vezi că o să te simți mai bine.
Persoanele de genul lor cred că există doar ei,au dreptate doar ei și că ar trebui să mai și accepți asta,așa,ca și cum ar fi un lucru normal.
Du-te la scoală,ieși cu prietenii,găsește-ți un băiat care să țină la tine și când te faci mai mare pleacă de la ei că sunt multe oportunități profesionale, mai ales în România, fi sigură de asta.
Descarcă-te cu cineva sau și singura dacă simți ca ai nevoie de asta, o sa-ți facă bine, și mai dă-i în m****i lor de jeguri.
Sper să te faci bine happy.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc din suflet!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

| Speranta12 a răspuns:

Cati ani ai?

| Jus7t a răspuns:

"deoarece eu le spun în față ceea ce simt și ce gândesc și părerea mea despre fiecare", poate să fie interpretată în foarte multe feluri chestia asta.
Ce ai zice să nu le mai spui în față toate lucrurile alea și să aplici "hai să discutăm ceea ce ne leagă nu ceea ce ne separă"?
Dacă m-aș pune și eu la mintea cocalarilor și le-aș spune mereu totul în față nu doar că nu i-aș schimba cu nimic dar și mi-aș consuma energia aiurea cu ei.
Dacă spui unui prost că e prost nu îl faci deștept, îl faci mai prost decât e, la fel și în restul cazurilor.
Când nu poți să te înțelegi cu cineva îl dai dracu dar când e de părinți schimbi subiectul când nu sunteți pe aceeași lungime de undă.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Atunci cand vad ca nu suntem de acord pe un subiect sau ca urmeaza o cearta plec de langa ei sau plec de acasa 2-3 ore pana se linistesc apele dar asta parca din ce in ce mai mult ii provoaca ii enerveaza cand nu "castiga" ei intr-o cearta.

| Yrem3119 a răspuns:

Buna, nu stiu cat te va ajuta sfatul meu dar totusi am sa ti l dau, in caz ca te vei gandi sa il asculti. Parerea mea este ca esti la varsta cand esti f vulnerabila si te deranjeaza orice, foarte probabil ai si o mica depresie dupa simptome, cel mai bine si cel mai corect este sa sa adunati cu totii, inclusiv si sora ta si sa le spui parintilor tai exact ce simti, fara sa fi nervoasa sau sa vorbesti pe un ton anume, sa le spui ca nu poti fi la fel ca sora ta cuminte sau cum este ea, pentru ca fiecare om e diferit, probabil tu esti mai impulsiva, dar asta nu inseamna ca ei nu te iubesc, crede ma, sunt mama si am 3 fetite foarte diferite una de cealalta, dar le iubesc pe toate egal, cea mare este cea impulsiva si incapatanata, intr adevar uneori crede ca s-a schimbat ceva de cand au aparut surorile ei, dar in sufletul meu ea a ramas tot prima mea fetita, este foarte greu sa le arati intotdeauna copiilor iubire egala, uneori poate mai gresim, dar nu inseamna ca parintii tai nu te iubesc! Comunica cu ei si spune le toate sentimentele pe care le simti si spune le ca ai nevoie de iubirea lor, spune le ca tu ii iubesti indiferent de ce spun ei, crede ma iubirea parintilor este unica, chiar daca uneori mai vorbesc la nervi. Te pup si te rog incearca macar sa faci ce ti am spus si da mi mesaj inapoi!

| Adelina122 a răspuns:

Incearca sa vorbesti deschis cu ei si sa le spui ce simti si ca te deranjeaza faptul ca tie nu ti da atentia pe care i o da surorii tale..in locu tau asa asa facehappy succes

| anonim_4396 explică (pentru Adelina122):

Am încercat (nu doar odată) dar îmi spun mereu că mi se pare, că nu este adevărat, să termin cu prostiile și dintr-o astfel de discuție am ajuns din nou la ceartă.

| Adelina122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum esti acum? esti intr o relatie mai buna cu parintii tai?

| anonim_4396 explică (pentru Adelina122):

Bună
Nu pot să zic nici că s-a îmbunătățit, nici că s-a deteriorat. A rămas tot cam pe acolo sad