| Vlad_Winchester_1997 a întrebat:

Hey,am o întrebare și vreau să-mi răspundeți cât de sincer puteți fără să rădeți,acum ceva vreme mama a aflat că sunt gay si se poarta foarte rece cu mine susținând că de acum nu o îi mai pese de mine si viața mea pentru că ea nu suporta persoanele de genu meu si niciodată nu se aștepta sa sine un copil gay, ce aș putea să fac?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ii mai explica si alte prostii pentru ca e clar ca ei ii e indiferent. Daca nu ai posibilitatea sa pleci de acasa, discuta cu o ruda mai apropiata si ceva mai open-minded care sa te gazduiasca. Trebuie sa-ti asiguri un viitor iar aparent femeia aceasta care in acte ti-e mama, nu are de gand sa ti-l ofere.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar mama ta este o femeie limitata si de aceea nu poate accepta acest lucru. In fond, nu este nici o crima ca ai alta orientare sexuala si sincer, ca mama, ar trebui sa te iubeasca asa cum esti, ca nimeni nu-i perfect.

| octav005 a răspuns:

Pai de unde stiee? te-a prins cu cineva facand ceva neortodox?

| Vlad_Winchester_1997 explică (pentru octav005):

I-am zis pentru că n-aș fi vrut să află asta de-abia pe la 30-40 de ani și după să se simtă vinovată că nu mi-a acordat mai multă atenție, chiar am simțit nevoia să îi zic dar nu pot să cred că propria mama nu poate să mă accepte așa cum sunt...

| Vlad_Winchester_1997 explică (pentru Vlad_Winchester_1997):

Mă refeream când eu o să am 30-40 de ani, momentan am 17 ani

| octav005 a răspuns (pentru Vlad_Winchester_1997):

Pai nu stiu ce sa spun. dar cred ca vor afla prietenii, colegii, vecinii si o sa rada toti de tine. nu stiu cum te vei simti atunci can vei iesi undeva afara. din scara blocului. etc

| LexiEla a răspuns:

Cu putin noroc, dupa ce ii lasi timp de gandire, isi revine. Daca ma intrebi pe mine tu ar trebui sa fii suparat pe ea ca nu te sustine, propiul fiu. Ai putea, subtil sau direct, sa-i arati clipuri video cu adolescenti in cazul tau care s.au sinucis sau si.au distrus viata pentru ca parintii nu.i sustineau. Poate se gandeste mai bine.

| Vlad_Winchester_1997 explică (pentru LexiEla):

I-am abordat probleme așa, dar sincer când a aflat că sunt gay a început să plângă și să-mi zică câte lucruri a sacrificat pentru mine și ca ar fi putut să sine o viața mai bună dacă renunța la mine și nu a făcut-o pentru că a avut curajul să mă crească și a trecut prim multe greutăți pentru mine iar acum ea este foarte dezamăgită pentru ceea ce aude susținând că eu de acum nu mai sunt copilul ei și că are timp să facă un alt copil de care va avea grijă să nu ajungă ca mine, pe mine încercând sa mă dea uitări pentru că a pus problema ca nu o sa mai stau mult in casa cu ea pentru ca nu suporta de nici un fel gay, homosexuale, etc

| Vlad_Winchester_1997 explică (pentru LexiEla):

La un momendat am început să o și ameninț spunându-i că o să mă sinucid dar ea a spus că pe ea nu ar interesa-o de nici un fel atâta timp cât este tânăra și poate sa mai facă un copil...

| T0T a răspuns (pentru Vlad_Winchester_1997):

Cu ce să fie dezamăgită dacă așa ești tu, poate așa te-ai născut? Fără supărare dar mama ta e foarte proastă. Îmi pare rău de tine dar pe mine asemenea prostie poate m-ar lăsa rece, mai ales dacă aș ști că propria mamă gândește în halul ăsta.

| Vlad_Winchester_1997 explică (pentru T0T):

Știu când mă gândesc când ea îmi spunea că mă iubește îmi vine să plâng, dacă chiar mai fi iubit ar fi acceptat lucrul ăsta dar ea o tine că ar fi vrut să fiu un copil normal care să ducă următoarea rădăcină a familiei mai departe și că și-ar fi dorit nepoți...

| T0T a răspuns (pentru Vlad_Winchester_1997):

E egoism de ce dă ea dovadă. Ar trebui să te lase să fii cine vrei tu să fii că nu te-a făcut drept fabrică de făcut nepoți laughing

| LexiEla a răspuns (pentru Vlad_Winchester_1997):

Doamne! Fara suparare, dar maica-ta e nebuna si schizofrenica daca spune asta! Sugerez sa o inregistrezi si poate suni la protectia copilului sau ceva. Nu stiu. Depinde de cat de rau ajunge situatia, ca poate chiar face ceva naspa. Si daca nu te superi ca intreb, tatal tau ce spune?

| MrJoker30 a răspuns:

Pai mama ta te-a crescut atat de mult timp, te-a tinut, te-a crescut ca tu sa iti bati mai apoi joc? Gandeste-te ca sunt unii care nici nu au mama, ca mine chiar, si care si-ar dori cu adevarat una. Banuiesc ca ai o mama si un tata si e normal pentru un parinte ca si copilul sau sa-i mosteneasca calitatile; cateodata si ocupatia, ai vazut copiii ca seamana pe parintii lor, ai vazut copiii care au parinti cu afaceri le duc roadele mai departe, ii mostenesc, e ceva normal ca un parinte sa se mandresca intr-un fel cu copilul sau. Mama ta iti vrea doar binele, crede-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| AvrilLivigne a răspuns:

Încearcă să îi explici că așa ești tu, cum e și ea, de ce să te schimbi tu dacă ea nu se schimba. Spune-i că o iubești și că nu te-ai schimbat, ești același copil pe care la crescut. Poate nu te va înțelege, ignoro un timp, poate își va da seama că nu trebuie să se poate așa din motivul asta.