| Lucylucia45 a întrebat:

Hey...deci nu mai suport. Nu mai suport cand mama sta INTRUNA si tipa la mine, hai sa va spun. Deci, mama venise din centru si cand a venit in casa a vazut ca focul nu e aprins (fratele meu trebuia sa il aprinda). Atunci l-a certat foarte tare pe el si l-a facut in mai multe feluri. Ieri trebuia sa vina niste oaspeti si nu au mai venit, in schimb au spus ca o sa vina azi. Nimic important pana acum. Dar dupa ce l-a certat pe fratele meu, ea aranja masa si eu am intrebat-o cand vin oaspetii. Ea a tipat la mine ca cum sa vie pe frigul asta? (da era frig). Dupa ce trecu ceva timp am intrebat-o iarasi (pentru ca deja aranja furculitele, lingurile) daca mai vin oaspetii. Ea atunci a tipat atat de tare ca cum sa vie pe frigul asta?(iarasi) Atunci cand nu-mi puteam sa-mi revin cum plangeam...nu suport mie sa-mi tipe cineva..mai ales cum tipa ea.
Sunt sigura ca ea nu ma iubeste, ca sunt un rah*at pentru ea
Dar tata nu e asa ca mama.el nu tipa, nu ma numeste. El e foarte bun cu mine si fratele meu, in schimb mama- DELOC
Ce pot sa fac? Mai bine fug de acasa decat sa o aud pe mama cum tipa la mine sad
Astept raspunsuri rapide va rog mult!

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai pus de doua ori aceeasi intrebare atunci cand nu era cazul. Nu e vina mamei tale atit cit a ta. Ea era suparata pe buna dreptate ca fratele tau nu a facut focul, pentru ca trebuia sa aveti musafiri, si ar fi fost urit sa ii fi primit in casa rece. Daca tot nu ati ajutat-o cu facerea focului, nici fratele tau, nici tu, macar sa o fi lasat in pace cu supararea ei, ca ii trecea.
Inainte de a o acuza pe mama ta pentru tipetele ei, gindeste-te tu cu ce i-ai gresit. Nu tipa ea pe degeaba. Cu siguranta ai si tu o vina a ta. Inlatura vina, fa ce trebuie facut (a, da, stiu, e foarte greu, e mai placut sa faci ce-ti place decat indatoririle pe care parintii ti le dau,, si pe care ar trebui sa le faci fiind parte din familie), si vei vedea ca mama ta se va purta mult mai frumos cu tine. Tatal tau nu e ca mama ta pentru ca nu el se ocupa de gospodarie, de casa. In orice familie, femeia duce greul casei. Deci pe tatal tau nu il afecteaza daca tu nu dai o mina de ajutor. Insa pe mama ta intotdeauna o va durea, pentru ca daca nu o ajuti, va trebui sa tina seama singura de toate nevoile tale, ale fratelui tau, ale tatalui tau, si ale ei insasi. Si crede-ma ca nu e usor, mai ales daca are si un job la care trebuie sa mearga. De aceea uneori isi pierde rabdarea si mai tipa la tine sau la fratele tau. Dar ia ajut-o macar un pic la treburile casnice, si vei vedea o schimbare dramatica in comportamentul ei, se va purta mult mai frumos cu tine. Mai ales daca tu, din proprie initiativa vei incepe sa o ajuti.

| DouaPuncteD a răspuns:

Cati ani ai?
Cu astfel de probleme ma confruntam si eu cam pe la 12 ani si aveam impresia ca tot ce fac nu e bine, ca parintii mei nu ma iubesc, ca nu m-au dorit si asa mai departe. De fapt, sunt lucruri total false. Mamele de fel trec prin perioade mai proaste, la ca noi, ca fiecare. Tu nu trebuie sa pui la suflet ci sa incerci sa remediezi cumva problema. Stai calma! Indiferent de situatie mama ta te iubeste!
O zi buna sa ai!

| danay72 a răspuns:

Era supărată. Nu are nimic cu tine. Fiecare reacționam diferit când suntem stresați. De exemplu, evita sa o întrebi când vezi ca e asa și discuta cu ea când e calma. Nu uita, învinge răul prin bine.

| untu a răspuns:

Nu fugi de acasa ca il intristezi pe tatal tau care va iubeste pe tine si pe fratele tau! Daca mama tipa la tine din cauza agitatiei si a stresului care il va trece, mai bine suni musafirii si sa spui sa nu mai vina ca a aparut niste probleme ce trebuesc rezolvate si gata! Nu e bine sa faca asa o agitatie mare si sa tipe asa! daca ei vine neanuntati si punem masa incet si serviti cu ce aveti (sau mai simplu cafea si niste fursecuri si gata)! Cand mama ta va fi mai calma si binedispusa si poti vorbi cu ea!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Fii atent la tăticu : Vorbești cât de frumos si cu cat mai mult calm posibi cu ea. Dacă tot țipă la tine, pur si simplu ii spui la fel de frumos că să țipe la cine o ascultă si nu mai vorbesti un timp cu ea, si atunci când vb vorbesti strictul necesar.

| LexiEla a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. Cand nu e chiar asa nervoasa o ignor, cand e mai rau tip si eu la ea. Ii spun "ce naiba ai cu mine? Ai chef de cearta si nu ai cu cine?"
Poti incerca santajul emotional. Gen : mai bine nu ma mai nasteai daca ma faci in felurile astea mereu.

| Mihaelablabla a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau despre asta, informeaza-l cat de grav te afecteaza, apoi discutati impreuna sau separat cu mama ta. Poate nu isi da seama exact ce face, poate e stresata cu serviciul si nu realizeaza. Cheia rezolvarii unei probleme de genul este comunicarea. Mult succes!

| Jager a răspuns:

Cand tipa spune-i ca se aude in bloc. (sau pana la vecini daca stai la casa).
Ii mai poti spune ca te a oprit cineva pe strada si a intrebat daca aveti o nebuna in casa.
Poate asa e firea ei. Vorbeste cu tatal tau poate rezolvati intr-un fel. In niciun caz sa nu pleci de acasa. Nu e ca in filme, fugi si dai de cineva cu suflet mare care te accepta in casa si te creste, dupa care iti lasa afacerile familiei, nu. Ajungi prin orfelinate, poate si mai rau.
Ce am scris mai sus cu tipatul, am spus in spirit de gluma.

| Gerard9965 a răspuns:

Si mie imi mai face asa...dar fffff rar. Cand tipa, tip si eu. Sa nu.i aratj ca esti slab/a
Vorbeste cu tatal tahca nu i.ar steica un test psihologic.

Cel mai bine... poti vorbi cu psihologul scolii si poate programatj niate sedinte impreuna. Asta e cea maj buna varianta, crede.ma! Pentru suport, suna la telefonul copilului...
Dar ti.am zis : vorbeste cu un psiholog(cel de la scoala de preferat) si ati putea programa niste sedinte, crede.ma.
Asta e varsta la care esti criticat/a. Si eu aveam impresia ca nu fac nimic bine, dar invata din greseli si n.o lasa sa te domine.
Sper ca ai fost multumit/a de raspuns. Funda?

| MAIA18 a răspuns:

Ingnoro! Și mama mea mai tipa câteodată la mine dar nu o bag in seama uneori mă exasperează dar mă strădui să nu mă las prada nervilor să o suport.Așa sânt mamele trebuie să le accepți așa cum sant. Daca tipa in continuare la tine stai deoparte departe de ea când e nervoasa și așteaptă să se calmeze. Eu așa fac când mama mai tipa la mine câteodată uneori îmi vine și mie să plec de acasă dar suport pentru că familia e cea mai importantă în viața așa cum este ea.

| MeGustaSiempreTu a răspuns:

Calmeaza-te.Si mama mea tot o scorpie e, si la fel ca a ta tipa toata ziua, zici ca s-a nascut tipand laughing. Stiu cum e sa te enervezi, astfel incat sa nu mai poti sa te controlezi.Dar daca tipa si ea, si tipi si tu.ce rezolvi? ...Cand vezi ca face asa, asculta muzica. Poti sa-ti faci si un jurnal in care sa te descarci si sa scrii, sau sa desenezi tot ce simti.De asemenea, daca ai rude prin zona, cand vezi ca innebuneste si ca se transforma, du-te la ele peste noapte. Daca tatal tau o sa vada ca tu nu vrei sa mai dormi acasa din cauza ei, o sa i-a si el atitudine si o sa imblanzeasca scorpia.Mama mea ma face de la curva la scarba si inapoi..De cand aveam 12 ani face asa si pana si acum cand sunt aproape majora face la fel.In niciun caz nu fugii de acasa, ca nu rezolvi nimic, ba mai mult poate il enervezi si pe tatal tau.Ai grija de tine.

| SuperSmart a răspuns:

Fa un test.Incearca sa fi foarte calma cu ea, si nu ii sta in cale, adica presupun ca atunci cand va certati si tu tipi la ea, daca da, incearca sa nu, vezi cum se comporta, si stiu ca parintii sunt uneori foarte enervanti dar incearca sa o ignori cand tipa, si spune-i ca te deranjeaza asta

| ClaviusLord09 a răspuns:

Orice actiune are consecintele ei.Inainte sa pui planul in aplicare gandeste-te de doua ori. Ar trebui sa vorbesti cu ea cand e calma si nu atat de agitata.O poti intreba daca o supara ceva sau poate e stresata pe viata.Trebuie sa afli motivul pentru care are aceste iesiri.
Nu e o solutie prea buna sa fugi de acasa. Multi au regretat acest lucru.

| Teodora_Georgiana_1999 a răspuns:

Ceva de genul si eu dar mult mai rau, mai grav. Numai ca ei sunt adoptata, de mica ma batea cu cureaua, cu nuiaua daca luam note mici, daca ma certam cu ea si ridicam tonul mai tare putin. Acum am 17 ani, 6 luni pana fac 18 ani si acum mai da in mine dar nu cum ma batea inainte. Acum astept sa fac 18 ani si plec de aici. Tu fi puternic, discuta cu ea cand este mai calma, vorbeste si cu tatal tau ce probleme ai poate el nu stie. Nu plecat de acasa, nu face prostia asta sa nu regreti dupa.

| AntonDemian a răspuns:

Ignoro ce naiba man, dc sa fugi de acas!