| Balanica12 a întrebat:

Hey! Deci sunt îndrăgostit de o tipă și nu sunt cu ea, dar nu asta-i problema. Problema este că eu sufăr și sufăr mult. Nu doar o dată ne-am văzut, ne știm de mult și știu ca mă place, dar ca prostu' am lungit-o mult. M-am făcut de rahat a nu știu câta oară și tipa cred că s-a săturat. Aș putea ieși sau mai bine spus ies sigur din situația asta. Tipa e cu du-te vino, nu o înțeleg așa-s femeile știu... Sunt îndrăgostit, dar îmi e frică să nu o pierd pentru că este generația asta prea bună. Știu că astea-s scuze și nu pot fi numit bărbat dacă gândesc așa. Fata și-a făcut bine temele și habar nu am cum m-a prostit, înnebunit. Am puțin timp liber și nu prea comunic mai deloc cu ea, s-a obișnuit, dar sigur nu are încredere. Știu unde am greșit, știu cum să repar, dar nu vreau să mă întorc la ea, dar în acelaș timp vreau.

Lămuriți-mă că-s prost...

În primul rând sunt ciupit/amețit #tâmpit.

În al doilea, rând m-am săturat de alergat după ea.

Pe de altă parte, m-am consumat prea mult cu ea BANI, TIMP, SENTIMENTE, AMINTIRI, TIMP ȘI TIMP. De aici vreau să înțelegeți că e de mult timp treaba asta. Nici nu vreau să spun nimic de amintiri că-s multe. Nu înțeleg nimic si nici voi nu cred că mă înțelegeți. O vreau, dar nu o vreau, îmi e frică, dar îmi pare rău. Știu că ar trebui să lupt pentru ea, dar mai știu că relația nu va ține pentru ca principiile s-au schimbat cu timpul și stiu că trebuie să mă adaptez. Realitatea a dispărut și nu prea știu să mai revin, nu sună prea relevant. Cum să-mi revin? Poate e mai bine să o uit, dar o să morrrr de ciudă. O vreau mult, foarte, foarte mult. Dar mai știu sigur că nu va ține. Habar nu am de ce scriu aceste rânduri aici și nu merg la vreun tovarăș. Îs prost, tare prost. Sunt îndrăgostit și știu că nu gândesc limpede, deloc!

M-am pierdut pe mine și nu mă mai găsesc. Mă aștept la câteva răspunsuri gen, eu mi-am pus întrebări si eu mi-am răspuns. Voi vedeți din alte perspective problemele pentru că puteți gândi la rece. Vă mulțumesc și sper să am un răspuns câștigător. Vă pup.

Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Problema ta #1 este ca nu stii ce vrei. Nu ai focus, nu esti cu ochii pe "minge". Vrei fata sau nu o vrei? Presupun ca o vrei, pentru ca altfel nu puneai intrebarea aici.
Esti barbat, lupta pentru ea. Si lupti, nu o lalai, nu iei pauze. Esti calare pe ea. Fii interesant, glumet, inteligent. Dar iti vezi in acelasi timp de viata ta (sanatate, scoala, servici, sport, ce alte pasiuni mai ai tu). Distreaz-o, fa-o sa rada. Invit-o in locuri interesante, unde sa se distreze. Scoate-o la plimbare in locuri romantice (de preferat un lac, merge si un rau, sau un loc cu priveliste larga) si acolo ia-o in brate si vezi daca poti sa o saruti. Daca nu se lasa antrenata in tot ce ti-am scris pana aici, las-o si nu te mai uita inapoi.
Nu te lasa bagat in friendzone (adica sa ii faci fel de fel de servicii, sa mergi cu ea la cumparaturi sau alte treburi femeiesti etc.). Daca vine cu de-astea, te scuzi ca ai altceva de facut. Pe moment ti se pare ca nu e bine sa o refuzi, dar daca accepti devii catelul ei, nu iubitul.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

În chestiuni de viață inima trebuie să tacă și rațiunea să vorbească.
Deci dacă amândoi sunteți pregătiți pentru căsătorie, dacă nimic din ce a interzis Dumnezeu nu intervine in relația voastră, și dacă crezi că relația dintre voi doi va rezista intemperiilor vieții, atunci trebuie să vă căsătoriți. Iar dacă nu, trebuie să vă despărțiți. Nehotărârea ne doboară și nu are milă.
O relație cu persoana de sex opus se face numai cu scopul căsătoriei. O altfel de relație (fără scop sau fără scopul căsătoriei) ne va distruge. Vom pierde negreșit toată investiția: și a noastră și a celuilalt.
Fetele sunt ca niște fructe. Ele trebuiesc să fie culese. Ele așteaptă lucrul acesta, și trebuie făcut la vremea potrivită -nici prea devreme și nici prea târziu.
Noi trebuie să avem și principii. Acestea ne vor ocroti atât în prezent cât și pentru viitor de multe necazuri. Principiile trebuiesc să fie de natură divină. Cele omenești nu sunt decât pretenții, și acestea nu-și au rostul.
Iată câteva exemple de principii pe care Dumnezeu dorește să le avem atunci când ne căutăm sufletul pereche:
-partenerul să fie temător de Dumnezeu;
-sa nu fie deja într-o altă relație, pentru că lui Dumnezeu nu-I place despărțirea;
-daca a divorțat să nu fie din cauza "nepotrivirii de caracter"; pentru că această cauză ascunde o mulțime de nelegiuiri, de pretenții ale oamenilor fără caracter.
Și cel mai important dintre toate, este ca în relație să nu căutăm niciodată binele nostru, ci întotdeauna al partenerului, al copiilor, al familiei. Dacă suntem temători de Dumnezeu, El ne va da ajutorul potrivit.
Iată câteva dintre pretențiile omenești: vilă, mașina, frumusețe exterioară, facultate, job bine plătit.
Păi o casa mai amărâtă și cu o piscină gonflabila ce are? Iar un Logan nu are si el tot patru roți? S.a.m.d. Vedem dar că tocmai oamenii cu pretenții se despart mai repede decât cei care au principii.
Un om temător de Dumnezeu când va ajunge la necaz și strâmtorare va striga catre Dumnezeu după ajutor, și nu va striga la nevasta și la copii așa cum fac cei cu pretenții. Este deci diferență ca de la cer la pământ între aceste lucruri. Și Dumnezeu dacă ne-a dat principii ni le-a dat pentru ocrotirea și fericirea noastră și a întregii familii.
Tu deci daca crezi că vei face casa trainică cu fata aceasta, atunci cere-o în căsătorie. Trăiți un timp în logodnă dar după voia lui Dumnezeu. Dacă nu, atunci despărțiți-vă până când suferința nu vă va doborî de tot. Gândește rațional și nu sentimental.

| cfrtobias a răspuns:

Cred ca ai mai dat odata asta de curandwinking

| Mt34 a răspuns:

Du-te la psiholog

| abievtm a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare. Daca nu poti sta 5 minute fara sa te gandesti la ea, nu renunta. Incearca sa iei inapoi " ce este al tau " si daca tu chiar ai insemnat ceva pentru ea, cu siguranta va veti impaca, chiar daca este intr-o alta relatie, sau macar veti fi prieteni din nou. Da-i un mesaj, iar daca nu iti raspunde, abordeaz-o cand nu se asteapta, la un restaurant, o petrecere, pe strada etc. Spune-i ce simti si sigur te va intelege.