| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Ma ajutati si pe mine cu o problema de-a mea? Am 12 ani si am un frate de 17 ani(aproape). Parintii nostri mereu se cearta si se injura, etc.Stiam de la mama mea ca tata o inseala de cand s-a nascut fratele meu! DE 17 ANI! Cand am aflat asta am inceput sa "investighez" si sa il spionez mai mereu. O cheama ca pe mama mea si e mai mica ca tata cu vreo 5 ani... a fost blonda dar acum este satena! Sta mereu cu tata se saruta, se imbratiseaza si ajung in patcrying...Au fost niste cazuri auzite de mama mea care lucreaza in domeniul politei.(legate de tatal meu si c***a aiabig grin)Isi tot trimit mesaje de genu"te iubesc";"mi-e dor de tine"; etc.Nu stiu ce sa fac! Este foarte serios.Imi este greu sa aleg. Daca ei divorteaza eu pe cine aleg.Mama mea ar fi o varianta mai buna dar si cu ea ma mai cert! Tata e mai temperamental.As vrea sa existe o metoda sa nu raman cu niciunu' din ei! AJUTOR!

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai exita varianta sa nu ajungi cu nici unul dintre ei: iti vezi bine de scoala, iar cand termini facultatea sau alte studii ajungi sa iti intemeiezi familia ta "si se va dezlipi omul de familia sa si se va uni cu femeia lui si vor deveni un singur trup" - scrie ceva de genul asta in Biblie.
Dupa aceea tine de tine si de perechea ta sa nu umblati pe drumul pe care o mers parintii tai. Tine minte insa ca pe orice drum sunt si spini, sa mergi cu grija. Daca parintii tai se despart eu zic sa ramai cu mama ta, ea va iubeste (pe tine si pe fratele tau) si si-a sacrificat 17 ani din viata, sa stea langa o persoana care nu o iubeste, de dragul vostru. Langa tatal tau bine nu va fi, gandeste-te cum te vei simti cand el se va insura din nou si poate va si avea copii cu stoarfa aia?
Si nu te mai certa cu ea, chiar nu merita dupa cate a avut de indurat sa mai aiba suparari si cu tine.
Pace!

| cristi202 a răspuns:

Pina la 18 ani, legal vorbind, nu poti sa ramii singur. Trebuie sa alegi pe unul din ei. Legal vorbind.
Ar mai fi o varianta. Daca ai rude, neamuri cu care te intelegi bine, sa mergi la ele sa le explici situatia, si sa stai la ele. Insa nu stiu cit de dispuse vor fi.
Sa nu faci prostia sa mergi pe strada. Multi copii de virsta ta au devenit ai strazii din cauza unor probleme asemanatoare, si viata de pe strada nu e una de invidiat.

regis
| regis a răspuns:

Pai inteleg ca mama ta stie si se complace in situatia asta. Nu stiu daca ai dreptul sa te amesteci in relatia lor si cu siguranta nu ai inca varsta potrivita pentru a intelege pe deplin situatia.
Deocamdata nu esti pusa in situatia de a alege, nu are rost sa te gandesti la asa ceva. Lasa lucrurile sa mearga de la sine, timpul le va rezolva pe toate. Cu timpul poate vei fi suficient de matura pentru a discuta cu tatal tau problema asta, pana atunci insa nu prea are sens sa te preocupe situatia.

| luana1 a răspuns:

La varsta ta este intr-adevar greu sa intelegi ce se intampla in jurul tau si imi pare rau sa tot vad cazuri de acest fel cand parintii nu mai sunt atenti la consecintele pe care faptele lor le au asupra copiilor. Tu trebuie sa intelegi urmatoarele:ambii te iubesc chiar daca nu se mai inteleg, iar tu nu poti rupe definitiv legatura cu nici unul dintre ei.Sunt parintii tai acum si asa vor ramane tot restul vietii chiar daca gresesc(toti suntem supusi greselii si mai devreme sau mai tarziu ne dam seama cat si unde am gresit). Poti ramane cu mama sau cu tatal, e alegerea ta.Detaseaza-te cat de mult poti pentru a-ti pastra un echilibru, chiar daca esti micuta si iti este greu sa faci asta, si lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele. Tu le poti arata faptul ca te deranjeaza felul lor de a se comporta unul cu celalalt, le poti spune ca nu mai vrei sa-i auzi discutand necivilizat, mai ales de fata cu voi. Poate simti nevoia de a evada din tot circul pe care il fac de fata cu tine, de aceea te sfatuiesc sa discuti cu mama ta despre asta, sa-i spui deschis ce simti, ca iti vine sa pleci de acasa pentru ca te-ai saturat.Nu ai ce pierde. Vorbeste si cu fratele tau despre asta, si impreuna mergeti sa discutati cu mama.Succes!

| Nicoleta a răspuns:

Nu inseamna ca daca se despart, nu vei mai avea legaturi cu ambii. Poti ramane cu mama ta in acte, dar sa tii legatura si cu tatal. Nu aicum sa nu ram, ai cu niciunul, pentru ca esti minora. Poti petrece timpul atat la mama ta, cat si la tatal tau.
Te sfatuiesc ca sa ramai in acte cu mama ta, pentru ca daca vei sta cu tatal, vei aavea de suferit de pe urma amantei lui.
Succes!

| adriangabor92 a răspuns:

Baga divort

| Madalina1455684 a răspuns:

Ce excroc.
Eu sincer as sta de vorba ci el si i-as spune cate si cate chestii stii tu despre el si tipa respectiva.
Eu l-as intreba ce vede la acea persoana si mama nu are. Poate ca nu ai atata tupeu in tine da parerea mea ca trebuie sa discuti cu el.
Dar logic ca a-si alege sa fiu cu mama:X. El tinand cont ca e un c****r nenorocit, eu una nu as mai suporta sa ii vad fata. Ce sa mai aleg sa stau cu el.Domane fereste.
Du-te si alege in caz de divort pe mama-ta.Na cum vrei tu daca tu crezi ca el este mai bun si ca face cea cea face de atata timp alege-l pe el dar parerea mea e ca nu mai merita nici macar respect.
Si mamata cum a putut sa mai stea cue le inca 17 ani de atuncea? Si sa mai faca inca un copil.
Eu l-as fi aruncat in strada pe loc.

| andrei a răspuns:

Daca iti bagi nasul peste tot asta primestiwinking

| Gentiana a răspuns:

Vorbeste cu fratele tau si sfatuieste-te cu el ce sa faceti, cum sa faceti, plecati odata de acasa si vorbiti cu neamurile voastra(mai ales cu bunicii) si va vor sfatui ei ce sa faceti.
Si, daca asta nu va merge, te sfatuiesc sa ramai cu mama ta, pentru ca o fata are nevoie mereu de sfaturile mamei, pe cand tatii, nu stiu asa multe ca mamele.
Succes!

| Helene a răspuns:

Imagineaza'ti mama e una, tati sunt cati vrei.Mama ti'a dat viata.Cat despre tatal tau, ar trebui sa'l preocupe familia, iar acea femeie nu este o femeiewinkingSfatul meu e sa ramai cu mama ta, mai bine decat cu niciunul, gandeste'te ca sunt unele probleme pe care nu le poti discuta cu tatal tauwinking

| PaulaPSM a răspuns:

Pai dupa parerea mea, ar fi bine sa ramai cu mama ta, adica toata lumea se cearta cu mamalaughingdar nah...ca mama nu ii nimeni. Acum decizia ii numai a ta, dar decat sa se certe tot timpul, mai bine divorteaza.

| deea_2417 a răspuns:

Pentru inceput cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei, iar dupa sa te hotarasti cu kn vrei sa ramai iar daca nu vrei cu nici unul nu ai decat sa te duci l o alta ruda sau fiind minora ai putea sta l o casa d copii

| Cristina_5086 a răspuns:

Nu ai cum sa nu ramai cu nici unu, Pana la urma va trebui sa aleg unu dintre ei. te inteleg perfect prin ce treci. si parintii mei sunt divortati si fiecare sia refacut viata, nu mi usor sa ii vad cu alte persoane langa ei mi-ar fi placut foarte mult sa ramana impreuna dar asta este nu pot da timpul inapoi si nici nu pot schimba nimic. asa ii destinu si trebuie sal traiesti. eu am ramas cu mama si eu ma mai cert cu ea si imi interzice unele lucruri cum ar fi sa stau pana noaptea tarziu afara sa merg la discoteca la cluburi si mno unde mai vor fetele dar mama este una, si nu o poti inlocui. este si un proverb Prietenii ti alegi singura parintii ti da Dumnezeu. si nu poti face nimic. eu te sfatuiesc sa o alegi pe mama ta mama e una tati pot fii mai multi. acum tu faci ceti spune inima si alegi calea cea mai buna happy iti urez bafta si sa te gandesti foarte bine la ce alegere faci!

| Yana a răspuns:

Cu niciunul dintre ei nu se poate, cel putin nu acum. Si asta pentru ca inca nu ai 18 ani. Uite.ai sa vezi ca acum iti e usor sa zici ca vrei sa faci cumva sa nu ramai cu niciunul, insa nu e chiar atat de usor. Cand ai nevoie de o vorba buna cine o sa te ajute?! Cand ai nevoie de alte lucruri?(casa, masa, haine, cheltuieli de la scoala)... Daca totusi o sa divorteze, o sa va puna pe amandoi (atat pe tine cat si pe fratele tau, care inca nu are 18 ani) sa alegeti cu care dintre ei vreti sa ramaneti. Daca tot zici ca te intelegi mai bine cu mama, atunci ai putea sa o alegi pe ea. E posibil, ca dupa divort relatia ta cu mama ta sa se stabilizeze, sa fie una mai calda.Si chiar si asa, este posibil ca si atunci sa va certati, pentru ca pentru orice femeie un divort nu e tocmai usor. V-ati pus vreodata in ipostaza mamei voastre, de a fi inselata, sa nu aiba o zi in care sa se linisteasca? Ea practic nici nu se simte iubita, nici de tatal vostru si nici de voi. Poate voi o iubiti (si sunt convinsa ca o iubiti, doar ca acum nu va dati seama), insa nu ii aratati acest lucru. Totusi, daca spui ca de 17 ani se petrece acest "eveniment" nu stiu ce sa zic. De ce dureaza atat? De ce se chinuie fiecare dintre parintii vostri cu acea casnicie? Daca o fac pentru voi, se pare ca vor fi dezamagiti, pentru ca pe tine (dupa cum zici tu) nu te prea intereseaza de ei. Nu are rost ca o casnicie sa se mai traga asa... uite. incearcati amandoi(tu si fratele tau) sa faceti ca o reuniune de familie. Discutati impreuna(toti4) despre ceea ce urmeaza sa se intample. Spuneti-le ca daca ei vor sa divorteze, voi sunteti de acord.ca nu e nevoie sa se certe. chiar daca ei divorteaza voi tot puteti sa aveti liniste sufleteasca.acum depinde atat de voi cat si de ei.

In speranta ca ti-am fost de ajutor,
Yana!

| DarkMusic a răspuns:

Mai. nu este o idee buna sa stai cu tatal tau mai ales ca ai mentionat ca este temperamental si a inselat o pe mama ta! gandeste te la mama ta. ea ar face totul ca tu sa fii fericita. ea ti-a dat viata si chiar daca te mai certi cu ea, ea tot te iubeste.parintii pot fi rautaciosi xD cateodata sunt mult mai matura ca mama xD si eu inainte ma mai certam cu mama dar am incetat sa nu ii mai raspund si sa nu mai tot comentez ^^'' deci ei bine era mai mult vina mea big grin in orice caz ar trebui sa vorbesti deschis cu mama ta si sa ii spui ce se intampla chiar daca ea stie.:3 oricum nu uita ca o mama iubeste neconditionat big grin si chiar daca stai cu mama ta te poti vedea si cu tatal tau.mai poti dormi la el etc etc.

| alexa18 a răspuns:

Buna. Inteleg foarte bine prin ce treci. Daca vor divorta trebuie sa ramai cu mama ta. Tu chiar nu-ti dai seama ce se intampla daca nu vei ramane cu niciunul? Mama ta ti-a dat viata. Ea te iubeste. Tatal tau daca te-ar fi iubit nu ar fi facut asa ceva. Asculta-ma pe mine. Mai bine cu mama ta decat cu c***a aia. Mai bine cu cea care ti-a dat viata( chiar daca va mai certati uneori, ca nu e nimeni care sa nu se certe cu mama) decat singura. Fii tare.

| ѕα∂ gιяℓ a răspuns:

Pf.eu as zice sa ramai cu mama tasad. imi pare rau pentru tine, foarte rau.sii eu ma mai cert cu mama dar macar ea nu il inseala pe tatal tau.ramai cu ea si iti va fi mai bine>big grinbig grin

| picolini a răspuns:

Parerea mea? MAMA E DOAR UNA! sa nu uiti asta! crede-ma ca o sa ii multumesti mai incolo daca acum te cearta din unele motive, pe care peste ani ai sa le vezi niste banalitati. Crezi ca ti-ar fi mai bine cu tatal tau ca si cu mama ta? Ai vrea sa traiesti cu tatal tau si cu acea doamna? mie nu prea imi vine a crede... si in plus nu poti vorbi cu un tata ce vorbesti cu mama ta. sincerhappy grij de tine si alege ce e mai corect. pentru ca fara nici unul dintre ei, crede-ma ca nu are cum sa iti fie, de la icne ceri un sfat? in oplus ea ti-a dat viata.

| LiGhT015 a răspuns:

E o problema dificila.Doar uita ca tatal tau a procedat urit si din aceasta cauza s-a distrus familia voastra.Mama e acea care te-a ingrijit care a rabdat toate nazbitiile tale ea e una pe pamint se mai intampla si eu ma cert cu mama dar nu stau mult supararile si ne impacam E alegerea ta Imi pare foarte rau pentru tine sad

| Miriapod007 a răspuns:

Nu poti trebuie sa alegi dar mai bine este sa ramai cu mama ea te poate ingriji si oricum tatal va plateste pensie alimentara in fiecare luna

| ioana_4251 a răspuns:

Poate ai urmarit emisiunea Comanda la mine pe Antena 1, ai putea sa te inscrii acolo, 0729. 209. 690. Ar putea fi o incercare si pentru tine si pentru ei sa lipsesti o saptama...gandeste si la asta un pic.

| tzipikao a răspuns:

Daca ei nu au decis deja sa divorteze ar fi bine ca tu si fratele tau sa dati dovada de maturitate si sa discutati cu ei sa le spuneti ca asta ar fi cea mai buna solutie pentru ca ramanand impreuna numai bine nu va fac toate certurile si scandalurile. Apoi daca e sa alegi eu zic sa-ti alegi mama si sa te gandesti ca desi te certi si cu ea poate se intampla pentru ca e frustrata de tot ce se intampla iti dai seama ca nici ei nu ii e usor.

| ella_4792 a răspuns:

Ramai la buniciwinkingdaca nu poti alege... sau fa in asa fel incat sa iti imparti timpul pentru amandoi, dar sa iti mai ramana si tie timp pentru tinewinking