| MaliceThemen a întrebat:

Hey! revin cu o intrebare in care asi dori sa imi dati sfaturi. De ceva timp mi-am strans banii pentru a-mi cumpara skateri. Ieri mi-a spus mama mea ca daca vreau pot sa vin la ea la servici ( la mall ) ca sa mergem dupa ce termina serviciul la magazine sa ma uit ca sa imi aleg o pereche. Bun am fost de acord, nu prea stiam drumul, adica imi era doar putin frica sa merg cu autobuzul la cum este in ziua de azi cu tot felul de oameni eu drumul il stiam pe diafara pe jos ca am mai fost. Am ales sa merg cu cea mai buna prietena, am intrebat-o si mi-a spus ca trebuie sa o intrebe pe mama ei inainte de asta iar eu am fost perfect de acord, sa aflu daca o lasa sau daca nu. Pe drum a zis ca ea nu crede ca o lasa iar eu am spus ok, cand a ajuns acasa si a intrebat-o a spus ca da o lasa si ca sa mergem dar nu o lasa mai mult de ora 4-5 si i-am spus ca atunci mergem noi prin mall sa cautam si pe la 4 jumate plecam spre casa. Am sunat-o pe mama mea sa o anunt si a spus ca ea nu poate, trebuie sa isi termine serviciul apoi i-am raspuns ca nu ca noi veni mai devreme acasa, si ca ne uitam noi prin mall iar mama mi-a spus ca nu gasim ( a avut si dreptate ) ca a fost sa caute ea inainte. I-am spus prietenei mele si a spus ca nu stie sigur iar eu am mai intrebat-o o data daca vine sau nu cu mine si a spus bine bine vin. Drumul a fost ok pentru ca eu stiam ce trebuia sa fac, dar totusi ma simteam mai in siguranta cu cineva langa mine. Am ajuns la mall, iar mama sta undeva mai jos un fel de subsol si acolo nu avem semnal. Ne-am dus acolo jos cu mama, iar noi 2 ne plictiseam daca stateam acolo jos si am spus ca noi ne ducem sus ca sa ne uitam la haine si poate gasim si skateri, am mers sus iar prietena mea a sunat-o pe mama ei ca sa o anunte ca am ajuns si ca vine acasa pe la 6 si ceva. Am mers prin mall ne-am uitat, ne-am plimbat si mama a decis sa mergem mai devreme pe la magazine sa ne uitam pe la 5:30 am plecat de la ea de la servici. Am mers la unirea pentru a ne uita de magazine cu incaltaminte sport si sa imi aleg, era 6 si ceva iar eu imi alesesem skaterii si eram in drum spre casa. Cand am fost la mall eu cu telefonul meu si prietena mea cu telefonul ei am incercat sa ne conectam la netul de la mall asa ca ne-am scos cartelele in caz ca ne taxeaza, si de atunci nu am mai avut semnal pana cand am ajuns acasa. Ajung acasa fericita cu noii mei skateri iar pe prietena mea am dus-o pana in fata blocului ca sa fie totul bine. Incerc sa imi refac semnalul prin a scoate cartela de telefon si a baga-o la loc, si apoi a mers dupa 2 minute abia imi pusesem cartela ma suna o colega de clasa mai apropiata si imi spune ca mama prietenei mele este disperata si ca a incercat sa ne sune si ca avem telefonul inchis, ca mai avea putin si plangea la telefon, plecase la mall sa o caute ( nici eu si nici prietena mea nu am avut semnal deloc pana acasa cand sa ne scoatem cartela si sa o punem la loc. Mama prietenei mele a spus ca nici nu stia daca am ajuns la mall culmea ca prietena mea o sunase si i-i spuse-se deja lucrul acesta ca ajunsesem bine si ca se intoarce acasa pe la 6 si ceva. Deci mai pe scurt o mintise pe colega mea, mama prietenei mele stiind ca fiica ei este si cu mine si cu mama mea adica nu se putea intampla nimic rau. Stiam ca mama ei nu ma suporta deloc, de cand ma cunoaste i-am trimis prietenei mele mesaj daca o mai lasa ai ei sa stea cu mine sau a certat-o. Nu mi-a raspuns la mesaj, am incercat sa o sun sa vad daca s-a intamplat ceva are telefonul inchis si ma gandeam ca este din cauza mall-ului cand ne-am scos cartela.In timp ce vorbeam cu ana la telefon am primit un apel ( am apel in asteptare) de la mama prieteni mele la care eu nu am putut raspunde pentru ca a dat un beep scurt. Am sunat-o pe dansa inapoi si mi-a inchis telefonul, am sunat-o pe prietena mea si mi-a raspuns mama ei, am salutat-o politicos la telefon si am vrut sa ii explic de ce nu a putut sa ne sune dansa nici nu a vrut sa auda mi-a spus sa o uit si sa nu o mai sun si mai ales sa nu mai vorbesc in viata mea cu ea a spus ca a avut incredere in noi si ca noi ne-am batut joc de dansa, eu tot vroiam sa ii explic macar ce s-a intamplat daca nu ma mai lasa sa stau cu ea, nici nu m-a ascultat si mi-a inchis telefonul in nas. Pentru un moment m-am simtit foarte prost au fost de foarte multe ori acelasi lucru gen nu o mai lasa sa vorbeasca cu mine pentru ca nu am ambii parinti sau ca am piercing sau ca nu am notele ei la invatatura ( sunt mai mici ale mele ca ale ei )si tot cauta motive sa ne desparta din a fi prietene cele mai bune. Mereu se certa prietena mea cu mine din motive stupide iar eu cautam sa evit subiectul de discutie ca sa nu ne certam ca eram sigura ca recurgem la cearta iar ea vroia sa continuam eu tot ocoleam asta si ne certam in final. Asta s-a intamplat de multe ori eram deja obosita de lucrul asta, ea este o fire foarte suparacioasa si daca nu faci ca ea gata ai stricat prietenia. Ea era singura din clasa cu care ma intelegeam cel mai bine si de aia am devenit cele mai bune, dar ma deranja ca mereu imi dadea ignor asa din nici un motiv si se supara ca nu fac ca ea sau ca vorbesc prea mult despre baiatul pe care il plac vroia sa o ascult numai pe ea cand vorbea. Ne certam ca asa voria ea dar ne impacam ca imi ceream eu scuze pentru greseala pe care nu o facusem doar ca nu suportam sa stam certate una pe alta si preferam sa ma duc si sa vb eu cu ea. Dimineata obisnuiam sa ne intalnim, iar cum mama ei mi-a vorbit astfel am ales sa ma duc singura la scoala cand a ajuns la scoala nici nu a facut salutul cu mine ( avem un salut al nostru ) nici un buna sau macar sa se uite la mine. Eu am intrebat-o daca mai vrea sa mai vorbim ca colege nimic mai mult a spus ca nu uitandu-se la o alta colega desi vorbea cu mine. Mama ei asa a facut cu toate prietenele pe care le-a avut fiica ei, cum am fost eu spre exemplu de aia ea nu avea nici o prietena. La inceput cand nu o cunosteam nici nu iesea din casa, sa iasa si ea afara cu colegii macar 20 de minute pe zi sau pe saptamana, ea statea toata ziua pe calculator si invata. Mama ei mereu dadea vina pe mine, spunea ca eu am schimbat-o si ca nu vrea ca eu si cu ea sa mai fim prietene ca o influentez eu, ca de aia s-a tuns cu breton si parul lasat liber ( si-l strangea in coada in fiecare zi) si ca nu se mai imbraca in alte culori cum facea mai demult. Prietena mea imi spunea toate astea si erau reale Toata ziua nu am vorbit, aveam un caiet al celor mai bune prietene si sa scrim acolo, am decis sa i-l cer inapoi pentr ca era al meu si oricum nu am scris in el. A ramas sa vorbeasca doar cu o fata din clasa cu care sta mereu si cand eram prietena cu ea ii spuneam ca vreua sa mai stea si cu mine, sa ma mai bage in seama dar ea tot statea cu fata aia. Acum eu nu stiu ce sa zic, mama este foarte suparata de ceea ce a spus mama prietenei mele despre mine, a incercat sa uite ce a spus acum ceva timp gen ca eu sunt deprimata si ca vreau sa ma sinucid. Dar de data asta a spus ca nu mai am ce cauta la ea in casa daca ne impacam ca fiind doar colege, mama mi-a spus ca nu mai merita pentru ca eu ma implicam in orice si o ajutam, dar eu cand aveam nevoie de intelegere sufleteasca i-am spus o data : macar pe tine si pe mama sa va am langa mine, iar ea a raspus asa : da bine. Cum credeti ca m-am simtit? Nu imi pare rau ca nu mai sunt prietena cu ea, Dar cel mai important a spus mama ei ca prefera ca fiica ei sa sta cu x si y ( nu le dau numele, sunt cele mai josnice fete din clasa care fumeaza, beau, chiulesc si nu m-ar mira, din cate stiu mai iau si etnobotanice ele ) ca ar fi mai bine decat cu mine. Voi ce spuneti? am gresit eu cu ceva? Vreau parerea fiecaruia dintre voi. Multumesc din suflet pentru tot timpul acordat! { scuzati categoria}

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună Shadow! Iată ce cred eu. Tu ești o fată înțeleaptă și mama ta o femeie cu capul pe umeri, de acum faptul este consumat. E firesc să fii afectată de situația asta, precum și de atitudinea prietenei tale și a mamei ei. O să-ți treacă, tu comportă-te precum ai fi o colegă normală, chiar dacă o să te doară, nu e simplu să pierzi un prieten...dar crede-mă, Shadow, prietena ta nu te merită!
Nu este o tragedie, dar încearcă să te împrietenești și mai bine cu mama ta, astfel încât alte fete să-ți fie doar amice.
Mari succese!

9 răspunsuri:
| SăcsyLlamă a răspuns:

Categoria e corecta.
Situatia este destul de incalcita. Eu zic ca mama respectivei nu ar trebui sa se bage intre voi 2. Aici gresesti si tu, cat si mama. Tu gresesti pentru ca ai cam devenit o "sluga" a prietenei tale [ nu vreau sa va stric prietenia, dar asa e ] si pentru. ca i-ai zis si ei sa isi scoata cartela, trebuia sa te gandesti ca mama ei va incerca sa dea de ea, si cum o stiai de fel nebuna pe femeia aceea, n-ar fi reactionat cum trebuie. Mama greseste foarte mult prin : rapirea copilariei a fetei; prin faptul ca isi obliga copilul sa invete [ ceea ce e un caz des intanlit, si pe la 20 de ani respectivii copii uita tot, pentru ca au invatat mecanic ] si pentru. ca se implica in astfel de treburi. Eu iti sugerez iti uiti prietena [ si stiu, va fi greu ] si pe mama ei.

| SăcsyLlamă a răspuns:

Atunci este strict problema ei. Dansa ( mama ei ) nu are dreptul sa te acuze pe tine.

| bogz a răspuns:

Nu trebuie sa iei in seama spusele mamei prietenei tale deoarece aceasta nu te cunoaste cu adevarat ci doar tea vazut.Aceasta a dat vina pe oricine i-a cazut in cale.Sunt sigur ca ai sa te impaci cu prietena ta chiar daca poate veti fi prietene pe ascuns.

| MaliceThemen explică:

Xander multumes pentru raspuns dar nu eu am obligat-o sa isi scoata cartela, ea a vrut sa incerce sa vada daca ii merge si ei internetul.

| iHeartKpop a răspuns:

Wow! prietena mea seamana cu fosta mea prietena cea mai buna.
las-o in pace, uit-o.nu-ti face bine fiind prietena ei.o sa realizeze ea mai incolo ca nu a fost bine ce a facut.stai linistita.
nu, nu ai gresit cu nimic, nu-ti fa nici o grija din pricina ei

| Alexaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Deci.ma impresionat total ce ai spus.am auvut si eu o "BFF"...:Xpe care din pacate am pierdut`o prin felul meu de a fii...
stiu cum e.ca atunci cand ii povestesti ceva importat...:X:Xsa iti zica "da bine|""aha."sa nu reactioneze.straight face

sa nu te schimbi.nu ai gresit cu nimic.ea are de pierdut.o pr asa buna ca tine:X:X
din cate vad nu e asa de imp pr oastra... daca era "iesea" si va intalneati si fara sa stie parintii sau se certa cu mama eistraight face
bafta:*:*stiu ca e greu, dar incearca sa-ti cauti alta prietena:X

| bogdan_7896 a răspuns:

Zii prietenei tale sa-si duca mama la psihiatru, mai sunt si parinti ca acestia, nu ai ce sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris cevaa:d. Dar am citit tot! Si cred ca ai dreptate.acea fata nu te merita pur si simplu.Tu nu ai gresit cu nimic, iar mama ei nu stiu de ce te considera asa. Pari o prietena si o fata buna. De ce ar vrea sa va desparta? Data viitoare sa ai grija cum iti alegi prietenii.:*!

| sk8tarantula a răspuns:

Nu stiu cum ai reusit sa fi prietena cu ea atat de mult timp.In locul tau o lasam inca din primele dati cand ma trata asa urat.Nu doar mama ei este o persoana rea ci si ea este la fel.Nu trebuie s afi trista pentru oameni ca ei, daca nu vrea sa mai vorbiti asta e, tu meriti prieteni mult mai buni!