| varcolitalitamare a întrebat:

Hey scuzati categoria dar mama, mama,mama nu mai pot! Am incercat sa o intreb la un exercitiu cum se face si nu mai stiam cum se numeste si nu ma puteam uita in carte fiindca l-am predat bibliotecii la scoala, in fine a inceput sa tipe ca sunt proasta si altii stiu si eu nu! I-am spus ca nu mai tin minte.Am zis ca o sun pe prietena mea cea mai buna si ea a zis ca nu sa imi aduc aminte singura si mi-a aruncat telefonul am stat si m-am gandit si ea a venit si a zis ca de ce nu scriI odata proasta ce esti! Am inceput sa plang! A aruncat cu o carte in mine.Am incercat sa-i cer scuze dar tipa si mai rau zicea sa tac ...mereu imi zice ca de ce sunt trista! Si acum cand ne-am certat i-am zis asa:
,,-Mama sti ce sunt trista mereu? Sti de ce? Fiindca eu vreau sa vorbesc cu tine deschis cum vorbeste orice fata cu mama ei cum sunt cele mai bune prietene cum isi spun toate secretele...
Eu nu am putut sa ii spun niciodata de ce baiat imi place la scoala cine ma place pe mine cum sa ma descurc de frica ca sa nu ma certe! Dupa ce i-am zois sa vorbimdeschis mi-a zis sa nu-i fac ei teorie ca nu e proasta ca mine ea! SI a coborat scarile si a aruncat cu o sticla de apa si a dat peste vaza de flori si a spart-o! A spart o farfurie! Si a zis ca le sparge pe toate decat sa se duca ea la puscarie ca imi da cu ceva in cap! Nu mai pot si nu numai astea sunt un miliard! Nu mai rezist! Ajutor! Va rog! Funda orice nu mai rezist mai bine ma omor! Mai deschis vorbesc cu prietena mea decat cu mama,msama care m-a nascut! Nu mai suport cateodata zic ca m-a facut in gluma! Ieri mi-am facut planul cum sa ma omor iar daca se mai intampla asa eu ma omor! Am incercat sa vorbesc deschis cu ea si cand nu face crize,dar incepe iar crizele si numai rezist ma ia in ras mereu mai bine, mor spun sincer! sad

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Imi pare sincer rău de situaţia ta. Dar cred că ceea ce ţi-am spus este valabil. Dacă nu vei renunţa vei înţelege cu timpul că că greutăţile au partea lor bună - îţi permit să cultivi unele calităţi minunate care altfel ar fi imposibil sau greu de cultivat. Propune-ţi dacă vrei să înveţi din această situaţie, iar ceea ce crezi că ţi-ar plăcea ţie dar nu ţ-i se oferă, să înveţi şi să oferi tu atunci când vei avea familia ta.
Şi nu uita, orice situaţie din viaţă este doar o etapă, e trecătoare, nu reprezintă esenţa veiţii. Câteodată noi nu putem schimba o anumită situaţie, însă ne putem schimba atitudinea. Cred că ăsta e unul dintre secretele de a te bucura cu adevărat de viaţă.

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

In locu tau ii spargeam eu toate farfuriile in cap. Trebuie sa intelegi ca desti este mama ta nu are dreptul sa se poarte asa cu tine.

| neutrino a răspuns:

Poate ca ai dreptate, nu esti singurul copil facut in gluma, dar poate are si ea dreptate, daca analizam ca tu nu ai ce cauta cu acest subiect, cei drept trist si poate chiar adevarat, pe aceasta sectiune. Intotdeauna, adevarul este pe undeva pe la mijloc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Imi pare rau ca esti tratata astfel de mama ta. Dar sincer sa fiu, nu cred ca e intelept din cauza acestor probleme sa-ti pui capat zilelor. Gandeste-te: ce vei rezolva de fapt? Nimic! Pur si simlu nu vei mai exista.
Si eu am trecut prin asa situatie. De cand ma stiu tatal meu ma tratat cu indiferenta fara a-mi demonstra vreodata ca ma iubeste, iar asta m-a afectat mult. Dar stii ce am hotarat pentru mine? Sa fac tot posibilul sa nu actionez ca el si sa daruiesc altora ceea ce-as fi dorit sa primesc eu. Azi pot sa duc un mod de vaita plin de sens incercand sa-i fac pe altii fericiti. Sper ca aceste idei sa-ti fie de folos.

| varcolitalitamare explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ai un raspuns extraordinar, dar totusi...mama ta era langa tine atunci, nu? Eu sunt singura cum ar fi, nimeni nu ma intelege mai de mult tata ma intelegea mereu imi trecea totul cu o imbratisare dar acum parca nu stiu l-a tras sa fie contra mea numai am pe nimeni langa mine prietenii mei sunt singurii care ma sustin, simt ca mi-am pierdut familia simt ca sunt singura in lumea asta mare si ca nu ma ajuta nimeni cu nimic...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru varcolitalitamare):

Imi pare sincer rău de situaţia ta. Dar cred că ceea ce ţi-am spus este valabil. Dacă nu vei renunţa vei înţelege cu timpul că că greutăţile au partea lor bună - îţi permit să cultivi unele calităţi minunate care altfel ar fi imposibil sau greu de cultivat. Propune-ţi dacă vrei să înveţi din această situaţie, iar ceea ce crezi că ţi-ar plăcea ţie dar nu ţ-i se oferă, să înveţi şi să oferi tu atunci când vei avea familia ta.
Şi nu uita, orice situaţie din viaţă este doar o etapă, e trecătoare, nu reprezintă esenţa veiţii. Câteodată noi nu putem schimba o anumită situaţie, însă ne putem schimba atitudinea. Cred că ăsta e unul dintre secretele de a te bucura cu adevărat de viaţă.

| varcolitalitamare explică:

Am incercat sa mai vorbesc cu ea dar tot o apuca crizele si cand vorbesc cu tata cand ii spun incepe sa rada si nu ma baga in seama, si bunica cand am vorbit cu ea a zis ca eu ii bag zilele in pamant mamei mele, si spune sa tac din qura in fata ei ca cine sunt eu sa ii fac teorie ficei ei? Bunica mea mi-a zis asa ceva! Nu mai stiu ce sa fac! Nimeni nu ma intelege in afara de voi si prietenii mei! Cum sa nu ma gandesc sa nu ma omor? Da ma omor numai exist dar e tot mai bine ca scap de ei! Nu mai pot!

| varcolitalitamare explică (pentru varcolitalitamare):

Mai am ceva de spus o data cand tot la fel m-a certat mi-a zis ca NU MA IUBESTE! De fiecare data cand o vad imi aduc aminte de vocea ei care mi-a zis asa ceva! Ma inspaimanta! Nu mai pot...

| varcolitalitamare explică:

Sunt sigura ca intr-o zi o sa innebunesc

| serendipyti a răspuns:

Hey cum sa ii spui unui copil k este facut in gluma inacceptabil si inacceptabil este si comportamentul mamei tale pacat k este asa stii ce se spune parintii nu-i alegem noi nii da Dumnezeu asa ca tot tu trebuie sa incerci sa fii curajoasa si sa mai incerci sa dicuti cu ea ori daca nu sa ceri ajutorul altor persoane nu stiu bunica tata poate
nu te gandi k ai fost facuta in gluma nu trebuie sa traiesti cu gandul asta pentru ca te trage in jos trebuie sa razbesti in viata asta oricum ar fi pentru ca viata este dar de la Dumnezeu si noi oamenii nu avem dreptul sa ne-o luam gandeste-te k moartea nu este o solutie din contra doar o minte intunecata de ganduri negre poate sa planuiasca asa ceva stai linistita ..fii calma