| CiciLoveU a întrebat:

Hey TPU
Am nevoie de ajutor nu stiu cum sa imi fac parintii sa ma lase sa fac ce vreau (bine acu nu inseamna ca chiar tot ce vreau) vreau sa ma lase sa stau cat am chef afara (acum nu o sa stau toata ziua si toata noaptea), sa ma lase la petreceri, etc
si cei care zic sa ii arat ca sunt responsabila cum sa ii arat

P. S. daca nu e mama acasa pot sa il conving pe tata foarte usor sa ma lase mai mult pe afara da cand e mama acasa nuprea pot

Răspuns Câştigător
| Ana30 a răspuns:

Responabila = note bune la scoala, comportament fara mofturi, facut treaba prin casa (curatenie, mancare), discutat cu parintii. Pe scurt sa le demonstrezi ca esti matura. Iar ca si sfat: inainte de a te aventura in independenta, pregateste-te: citeste cat mai multe carti, educa-te in asa fel incat sa ai un orar de care sa te tii, invata sa rezisti tentatiilor, sa nu te increzi usor in oameni, dar sa fii cinstita si prietenoasa. Or sa aprecieze si parintii si prietenii tai.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ascultă de ei pentru că s-au născut înaintea ta și au mai multă experiență decât tine.
Pa, pa.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Parintii tai iti interzic anumite lucruri(sau le limiteaza)pentru ca se gandesc la binele tau, nu trebuie sa iei acest lucru ca pe ceva rau, ei vor ca tu sa fii in siguranta.Trebuie sa le demonstrezi ca acum esti fata mare,te descurci si singura, esti atenta, ai grija cu cine/pe unde umbli.Trebuie sa le spui sa aiba incredere in tine pentru ca te vei proteja.

| Yoana a răspuns:

Cu siguranta iti interzic multe lucruri pentru ca iti vor binele si ar fi bine sa ii asculti!happy