| Snakesarpe a întrebat:

Hey TPU!

Am o chestie care este puțin cam complicata și am nevoie de răspunsul unui om care este mai trecut prin viata decât mine. Dar sa trecem la subiect!

Eu iubesc o fata ps:eu am 14 ani ea are 15 asta este irelevant.
Sincer noi ne iubim doar ca de la un timp ceva parca a început sa se schimbe, ea parca nu mai baga în seama relația asta și nu mai este cum a fost.
Nu prea apuc sa vorbesc cu ea despre chestia asta ca nu prea mai vb cu mine atat de des și când chiar vreau sa ii spun parca nu am cum sa ii spun.
Ea mi-a arătat o iubire adică îmi dădea inimi, îmi spunea noapte bună, neata, ma întreba ce am făcut în ziua aceea, efectiv eu nu prea dorm noaptea și ea voia sa aiba grija de mine ca de un copil sa adoarma cu mine în conferința doar sa aibă grija de mine pentru ca ma iubea și voia o familie cu mine!
Doar ca eu nu știam cum sa ii arat iubirea pe care o am pentru ea și ii spuneam ca și eu o iubesc dar nu era tot ce trebuia și simțeam asta.

Am nevoie de sfaturi cum sa ii arat ca eu încă o iubesc, sa vorbesc iarăși cu ea sa fie ca o "fata speciala" în viata mea.

În momentul de fata ma simt extrem de prost pentru ca o iubesc.
TPU sper sa ma ajuți.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Recomand să citiți împreună cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
În general, adolescenții se plictisesc repede de orice activitate; chiar și de relații.
Dragostea este rațională, nu doar sentimentală. Sentimentele apar și dispar ca razele soarelui după nori. Dar dacă sunt nori asta nu înseamnă că a dispărut soarele de pe cer. Si nimeni de pe pământ nu intră în panica pentru că au apărut nori pe cer.
Doar că voi adolescenții vă plictisiți repede de orice. Și dacă nu vă educați în privința aceasta, veți ajunge la maturitate la fel: o să vă plictisiți de relație. Poate că există și excepții, cum este cazul tău.
În mod normal, atunci când se intră într-o relație de felul acesta, se dorește mai mult și mai mult. Normal trebuie să se ajungă la căsătorie; dar nu puteți să duceți în spate o familie. Aceasta este natura unei relații dintre un băiat și o fată, dintre un bărbat și o femeie: să ducă până la căsătorie. Și pentru că în adolescență nu se poate ajunge până acolo, apar frustrări pe care adolescenții nu le pot explica și nu știu ce să facă.
De aceea dragostea de felul acesta nu trebuie să existe între adolescenți; mai ales pentru că ei se bazează foarte mult pe sentimente și simțăminte. Dar dragostea este să iubești pe cineva chiar dacă la un moment dat nu mai simți nimic pentru persoana respectivă.
Dragostea între adolescenți nu rezistă; în felul acesta vă răniți și apare suferința.
Citiți împreună cartea de mai sus. O găsești și la librăria "SolaScriptura" din localitatea ta.

2 răspunsuri:
| kinderman a răspuns:

La varsta asta e ciiudat sa va ganditi la o familie aveti scoala si un viitor in fata,, familia o puteti face si pe la 25 -30 de ani.E simplu poarta o discutie cu ea dar ia in calcul si varianta ca ar putea exista si cea dea 3 persoana!

| Snakesarpe explică (pentru kinderman):

Sincer vârstă nu contează pentru ca viata pe la orce vârstă e cam la fel și oricum destinul decide dacă aceasta relație este una buna dosr ca eu iubesc. Persoane aia