| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă în relația cu prietenul meu. El este tot timpul ocupat, merge la muncă de dimineata pana seara, eu la scoală (e o diferenta de 3 ani intre noi mna), si de abia seara apucam sa vorbim putin. Nu imi convine situatia pentru ca ne vedem rar, in weekend-uri si asta numai daca are el timp. :/ Adica eu as anula orice numai ca sa ma vad cu el si totusi el e mereu ocupat. Chiar si cand, intr-un sfarsit, ne vedem, dureaza puțin (maxim 4 ore), si mereu intervine ceva si el pleacă. Simt ca este dezinteresat cu toate ca sentimentele lui pentru mine par reale, cand reusim sa ne vedem ma face sa ma simt iubită. I-am spus de atatea ori sa imi acorde mai multa atentie dar nu se schimba situatia. Pur si simplu, uneori, am impresia ca asta nici nu e relatie, nu simt ca sunt o parte importanta din viata lui. Ce ma sfatuiti sa fac? Si credeti-ma am incercat sa vorbesc cu el despre asta. E ceva serios, incep sa fiu mai rece cu el si interesul meu pentru el scade pe ce zi ce trece si asta fiindca el nu imi acorda destula atentie si mereu are altceva de facut...

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

M-am confruntat cu aceias problema in relatia anterioara.La inceput a fost cat de cat ok apoi sa cufundat in munca dar eu am zis lasa fie ca face asta pentru noi sa ne fie bine etc si asa pana m-am mutat cu el (tin sa mentionez imi faceam programul dupa al lui mergem daca vroia el undeva mergeam unde vroia el si tot eu m-am dus si in zona lui de confort) si nu s-a schimbat nimic ba a fost chiar mai rau.
Stateam cu a lui intr-o casa care nu ma suferiau si el era plecat de dimineata pana seara am pierdut ani din viata sperand ca el imi va acorda minimul de atentie doar ca am asteptat degeaba.Era prezent cand vroia el, familia si munca lui erau prioritare iar eu eram prosta care il astepta de dimineata pana seara cu toate pregatite si facute ca poate primesc si eu un multumesc si un gram de atentie.
Sfatul meu este sa il lasi decat sa ajungi in punctul in care sa te obisnuiesti asa si poate din nevoia de atentie si afectiune sa il inseli si sa suferiti amandoi, el nu se va schimba sigur decat in mai rau.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Dupa cum ai pus problema,iti garantez eu ca nu scade nici un interes.
Si de ar fi sa stea non-stop cu tine,te-ai plange de monotonie apoi.
Pe langa tine, mai trebuie sa mai aibe si el o viata persoanala.
Daca era genu stresant sa se tina toata ziua dupa tine, iar nu iti convenea.
O relatie adevarata e dupa prima intimitate si cand va mutati impreuna.
Pana atunci totul se rezuma doar la chesti puerile.
El se vede cu tine, iti acorda atentie.
Cred ca tu esti prea egoista si ai vrea sa-si pentreca tot timpul cu tine.
Asta fara sa constientiezi ca mai are si el o viata personala.
Pana la urma ai vorbit cu el sau doar ai incercat?
Daca doar ai incercat, spune-i ce ai de zis cand e in toane bune.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar fi bine sa-ti faci un iubit de seama ta, de la scoala, ca esti prea mica sa intelegi viata reala, unde oamenii muncesc si nu au timp de nimic.
Tu esti la varsta cand vrei distractie, cand inca visezi la plimbari toata ziua, dar cand ai servici si mai esti la inceput de drum, stai acolo 10-12 ore, doar pentru ca ai un salariu si vrei sa dovedesti ca esti serios.
Se pare ca, ori varsta nu-ti permite sa vezi realitatea ori nu-ti pasa de ea, ori esti incapabila sa intelegi ce se intampla in viata reala.
Te sfatuiesc sa-ti cauti totusi un copilas de varsta ta, cu care sa te vezi zilnic la scoala si cu care sa ai mai multe in comun deact cu actualul adult.

| Elyiela a răspuns (pentru Violleta2022):

Si eu am lucrat vara asta chiar daca era part time

| m1dn1gh7 a răspuns:

big grin Te face sa te simti iubita? Cred ca oricine e capabil sa dezvolte putina afectiune si gesturi tandre pentru alta persoana, indiferent daca are sentimente de iubire sau nu. Parerea mea, da-i unda verde.big grin Nu are rost sa pierzi timpul daca simti ca nu-ti acorda atentia necesara. Ti-o va acorda altul.winking