| Mp a întrebat:

Hey TPU, am o problema sunt clasa a 9a la un liceu teoretic si voiam sa ma mut in modulul 1 la un liceu cu profil de arte(sunt la s.n) si mama nu ma lasa si gen daca ma duceam din prima ma lasa dar a zis ca ce fac schimb liceele de la un modul la altul, puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi cum as putea sa o conving ca vreau sa ma mut in clasa a 10a

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, transferurile intre licee se pot face numai INAINTE de inceperea anului scolar.
Apoi, fiind un liceu cu probe obligatorii si eliminatorii, trebuie sa te inscrii si sa sustii diferentele si problele de aptitudini in Iulie-August si daca le iei si ai medie generala egala sau mai mare cu a altumului intrat la acel liceu, ai sanse sa intri.
O ultima conditie este sa existe un loc liber, ca de clasa are deja 20 de elevi, este completa si nu se mai accepta transferuri.

| Mp explică (pentru Violleta2022):

Stiu cu probleme si locuri sunt dar nu stiu cum sa o conving pe mama asta este problema

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mp):

Inseamna ca mama stie ceea ce noi nu stim si are motive serioase sa nu accepte acest lucru.

| sierra1 a răspuns:

"sa ma mut in modulul 1 la un liceu" - ai ratat deja etapa asta, reiei la vară