| Mooonsure a întrebat:

Hey TPU
am o verisoara care are 3 ani jumate si inca mai mananca lapte matern.
Cum sa o intarce? Cum sa scape de lapte?

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Cel mai simplu e sa lase copilul o perioada la bunici, fara mama (cam 1 saptamana).

Alta varianta este cura cu pelin, care nu presupune separarea de copil si dureaza 7 zile. E folositoare si pentru detoxifierea organismului. Sunt necesare aprox. 100 g de pelin, care se usuca, se macina si se cerne pentru a putea fi folosit. Din pulberea de pelin se inghite cate 1/4 de lingurita de pulbere, urmata de 100-150 ml de apa (pelinul trebuie mestecat cateva secunde in gura inainte de a fi inghitit, ca sa se amestece cu saliva). In primele 3 zile se ia aceasta cantitate din 2 in 2 ore, apoi din 4 in 4 ore inca 4 zile. Laptele va deveni amar si verisoara ta va refuza sanul de bunavoie.

| Mooonsure explică (pentru Empathizer):

Multumesc mult Empathizer.
Asa o sa facem.
La bunici nu o putem lasa, bunicii sunt foarte batrani, dar o sa punem in aplicarea faza cu pelinul. :* Meriti o funda! :*

| Empathizer a răspuns (pentru Mooonsure):

Multumesc pentru funda, e frumoasa. Dar uitasem sa raspuns la a doua parte a intrebarii: cum sa scape mama de lactatie dupa ce intrerupe alaptarea. Daca nu merge doar cu comprese reci legate strans peste sani, pentru intreruperea lactatiei se poate lua Brocriptin, comprimate de 2, 5 mg. La inceput se iau 2, 5 mg de bromcriptina pe zi apoi, dupa 2-3 zile se continua administrarea a cate 2, 5 mg bromcriptina de 2 ori pe zi, fara a depasi 14 zile. Atentie! Nu poate lua Brocriptin daca are probleme cardiace sau daca ia medicamente psihiatrice. Informatiile astea sunt din prospectul medicamentului.

| Mooonsure explică (pentru Empathizer):

Aha. multumesc, uita ca nu am incercat cu comprese reci. O sa incercam mai intai asta!

18 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Parintii sunt de vina.

| Mooonsure explică (pentru MeimeiPinguinu):

Adica tata ce vina are? Nu e vorba de vina parintilor aici. Daca mama inca mai are lapte de ce sa nu profite, dar deja a trecut destul timp si acum ar trebui sa "alunge" obiceiul. Intrebarea era cum sa scape de lapte. nu a cui e vina sau unde trebuie sa ma duc... doctorul ii sustrage laptele sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha-ha, stiu un nepot cu care s-a intimplat la fel: A incercat mama sa cu funingine, ardei iute, alte lucruri rele la gust, tot ce auzea de la batrine. Stergea sinul si sugea in continuare. Mama sa a fost perseverenta iar el s-a plictisit la un moment dat si a renuntat. Trebuie munca insa, pentru ca deja este prea mare. Sa-i dea suficiente lichide (apa, ceai, lapte de vaca) pentru a nu mai dori laptele matern.

| Mooonsure explică (pentru anonim_4396):

Asa si matusa mea. ii punea de toate rele la gust pe san si se uita la maica.sa si apoi sugea in continuare, indiferent de ce era laughing dar mananca normal ca un copil de 3 ani. dar pe langa asta seara mananca lapte matern cand se culca si noaptea cand se mai trezeste, ca altfel nu poate sa o adoarma...si vara mea e si incapatanata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mooonsure):

Sa incerce sa o pacaleasca: pe linga sin sa aiba o sticla cu lapte pe care sa i-o strecoare, sa se obisnuiasca cu noul gust.

| Mooonsure explică (pentru anonim_4396):

..nuu,nu e asa proastaaa. crede.ma,cateodata ne da si noua peste nas.

| WoKy a răspuns:

Omg...Ai incercat sa mergi la doctor cu ea? Adica un doctor e cel mai in masura ma te ajute... Asa prin intermediul internetului e cam la risc.
Sfatul meu, mergi la doctor!

| Mooonsure explică (pentru WoKy):

De ce sa merg la doctor cu ea? Nu e o problema ca inca ii mai da lapte pentru ea, dar deja este mare si nu ar mai trebui sa suga. A incercat diferite lucruri dar nu vrea sa renunte. Intrebarea era cum sa scape, si as dori un raspuns concret, pe care si voi l.ati folosit odata.

| DanielaMaria22 a răspuns:

Mai bine ar fi sa mearga la un doctor, dar am o intrebare:a incercat sa ii dea mancare obisnuita?

| Mooonsure explică (pentru DanielaMaria22):

Are 3 ani jumate. logic, seara ce mai mananca..si la pranz daca se culca

| DanielaMaria22 a răspuns (pentru Mooonsure):

Pai atunci dc mai vrea lapte matern?

| Mooonsure explică (pentru DanielaMaria22):

Stai sa o intreb.
ii place laptele matern. logic. este dependenta ca orice copil mic, mai mic decat ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mooonsure):

Cred si eu ca ii place, este mai consistent. Dar mama ei sa insiste pentru ca ei ii va fi greu altfel.

| SanduFlaviusBoss a răspuns:

laughing ok iti zic eu sa se unga cu ardei iute pe tate si sai dea sa suga si dupa aia nu mai bea lapte in veci ori sa nu-i mai dea lapte pana mananca mancare sal lase sa planga...

| Mooonsure explică (pentru SanduFlaviusBoss):

Pfuai..de cate ori a incercat cu diferite gusturi naspa, dar tot mananca.