| blackshadow1234 a întrebat:

Am si eu o mica problema. sau nu stiu cum sa explic. Sa incep cu inceputul. Din aprilie pana acum am fost cu cineva. Ne-am cunoscut foarte ciudat sa spun sincer si nu stiu cum dar pe parcurs am inceput sa ma atasez. In primele 2 luni a fost perfect, am mai avut mici certuri dar nu atat de mari incat sa fie vreun motiv sa ne despartim. Dupa ceva prin iunie au aflat ai nostri de noi si am incercat sa negam ca suntem impreuna deoarece nu ne sustinea nimeni. De atunci nu stiu ce s-a intamplat de s-a racit. In perioada respectiva avea examenul de clasa a 8-a si de trecerea la liceu. Ok, am zis ca incerc sa inteleg situatia si i-am lasat putin spatiu, dar oarecum nu am fost nici sufocanta, nici indiferenta, normala cred. Oricum i-am lasat spatiu cat sa invete si sa fie totul ok. Ma rog pana in iulie am inteles faza cu examenul, am aflat la ce liceu a intrat si etc. Efectiv se purta la fel. Tot rece era, sau asa il simteam indiferent cat de cald parea tot rece il simteam. Am zis hai pana incepe liceul isi revine. Si..incepusem sa ne certam din ce in mai des..era oribil. prin iulie pe la jumate de la atatea certuri s-a saturat si a zis ca vrea sa ne despartim. Sincer m-a durut destul si din momentul acela m-am racit si eu. Ma saturasem sa mai sufar atat de mult. Am iesit in ziua respectiva si toata ziua plansesem. Nu avea nici o treaba, si se uita la mine cum plang si nu zicea nimic, mai zicea de cateva ori sa ma calmez dar degeaba, ok si. pana la urma cred ca i se facuse mila de mine si ne-am impacat. Dar tot la fel se comporta. De fiecare data ii spuneam ca vreau sa fim la inceput si mi-a zis sa am rabdare. Zicea asta din iunie si acum suntem in noiembrie. Am zis sa astept sa vad ce face dar..ma rog. M-ai pe scurt s-a dus la liceu, dupa o luna ma trezesc ca se poarta diferit, si am intrebat daca ii mai place de cineva, asta de acum o luna si spusese ca da. Ma rog am facut putin scandal, a zis ca ma vrea doar pe mine si pana la urma ne-am impacat dar am fost reci amandoi si pana la urma am stat asa. Am uitat sa mentionez o chestie super importanta. Prin iulie a aparut cineva care dupa cearta acea sa ma faca sa zambesc, chiar daca uneori e negativist, observ ca ma place si acum 2 luni mi-a zis ca ma place si e foarte antent cu mine, sunt pe locul unu. Nu stiu ce sa mai fac. Ieri m-am despartit de persoana cu care eram in aprilie. Uneori simt c-o vreau inapoi dar in acelasi timp imi face rau si totusi as merge pe alta cale. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Stii cum e vorba cu "boala lunga, moarte sigura". Era clar ca se va ajunge aici (la despartire) dupa atata timp de "boala", adica de relatii reci. Cel mai intelept este sa termini complet cu el. Daca mai prelungesti "boala", prelungesti si suferinta. Ti-ai dori asta? Nu cred. Inteleg ca simti uneori ca il vrei inapoi, dar tu trebuie sa fii stapana pe simturi, nu simturile pe tine. Trebuie sa ai taria sa-ti infranezi anumite impulsuri care nu te duc spre bine, ci, dimpotriva, iti cauzeaza rau. Curaj!

| Peridava a răspuns:

Citi ani ai copila?
Oare nu ar trebui sa-ti vezi intii de carte si abia peste citiva ani, de dragoste?

| Gunoi a răspuns:

Evident să râmăi lângă dragul tău prieten care e rece cu tine şi nu îţi explică motivul nu e o soluţie nu aştepta o viaţă după cineva, că sincer îmi pare că el nu face nimic în situaţia de faţă. De ce te-ai despărţit de acel băiat din aprilie, la un amic nu trebuia să renunţi, plus că dacă era el în situaţia ta mă îndoiesc că ar fi preocedat la fel, dar e doar o bănuială.
Consideră că e ultima lui lună şansă căci din tot ce ai povetit îl iubeşti dar iubirea cere sacrificii iar tu fraga mea ai făcut destule :]
Poţi să recontactezi acea persoană dar nu mai aştepta atât că ai făcut-o şi ai fost destul de răbdătoare