| xInnaAlinaxD a întrebat:

Hey, TPU, as vrea sa ma ajutati sa imi conving parintii sa imi cumpere o chitara. eu le-am zis ca imi doresc sa invat sa cant, dar ei spun ca sunt doar fantezii de-ale mele. ce ar trebui sa le spun? sa mi-a cumpere?

Răspuns Câştigător
| Plague a răspuns:

Mai intai trebuie sa isi permita. Unele pot fi chiar scumpe. Doar insista, poti chiar sa te interesezi unde gasesti ceva sa iti placa si sa aiba un pret accesibil, si poate sa faci cu ei o intelegere, gen: Daca scot medii de 9 si 10 la toate materiile, bla bla bla happy. Sau o ceri de ziua ta? Oricum si daca doar insisti si iti arati interesul, o sa ii convingi in cele din urma.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cere-le bani pentru mers la lecţii de chitară şi apucă-te tu de strâns bani.
O chitară ieftină costă între 400 şi 800 de lei dar la ocazii poţi găsi şi cu 300 de lei. Hai că nu e scump! 30 de pachete de ţigări.
Noroc.

| JT a răspuns:

Le explici ca tu chiar doresti sa inveti. Dar sa nu canti o zi-2 si dupa te plictisesti. In general parintii nu le mai cumpara copiilor orice lucru vor pentru. ca dupa o zi-2 se plictisesc de el si parintii au aruncat banii degeaba. Nu prea putem sa-ti dam o replica "mura-n gura" pe care sa le-o spui, tu singura trebuie sa-i convingi cu argumente hotaratoare, unii parinti fiind mai usor de convins, altii mai greu de convins. Succes!

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Pai ai puta sa le arati ca chiar vrei sa cantzi la chitara asa am vrut si eu am muncit! (am vandut desene oamenilor pana am avut jumatate din suma pentru. o chitara, parintii au fost uimitzi si au zis ca imi cumpara ei chiatara si banii pe care i-am strans sunt numai ai mei pentru. am muncit pentru. ei)Krai ca ai un talent ceva si i poti convinge?

| Atotstiutorul a răspuns:

Pai ca sa iti cumpere o chitara aratele ca stii sa canti la ea, intai invata si dupa aceea sa iti cumpere o chitara, cauta in orasul tau niste cursuri gratuite/platite iti sugerez sa platesti cu alocatia ta de la scoala cursurile. dupa ce ai invatat arate-le ca stii sa canti si daca o sa le dovedesti ca stii sa canti sunt foarte sigur ca iti vor cumpara una.

| Mirel_8882 a răspuns:

Pai spune-le ca vrei sa inveti sa faci ceva, si spune-le ca daca nu iti i-a chitara sa iti i-a un alt instrument( spui tot unul mai deosebit)

acum poate e si problema de bani... poate nu au...asta tu stii!

succes!

| Sἶrenἶa a răspuns:

Spune-le asa::

"Mama/ Tata, hai va rog frumos sa-mi cumparatiiiii crying e o pasiune de-a mea asta nu e o fantezie. Voi daca aveti vreo pasiune nu v-o duceti pana la kapat? Oare nu merit eu o chitara, sau care e faza? credeti-ma ca imi doresc mult asa ceva. as vrea sa ma ascultati.sad happy"

big grin

| eu17 a răspuns:

Pai clar sa iti cumpere. trebuie sa le spui ca nu-i nimic rau in a canta la chitara, cine stie poate iti ofera alte posibilitati, daca nu...te distrezi, te face fericita si is parintii tai, deci trebuie' sa te faca fericita. explica-le ce inseamna pentru tine si cu siguranta vor intelege...o zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai le spui: o sa fac orice sa mi-a cumparati. orice! va rog! fac orice.
Apoi vei face ce vor spune: sa speli vase, sa-ti faci curat in camera, sa fii mai ordonata sa inveti mai mult etc. vei face totul si cand vor fi multumiti tio vor cumpara crede-ma la mine a fost cu o papusa draguta cand aveam 5 ani:d

| pintoiualin a răspuns:

Si eu imi doresc o chitara, chiar daca nu stiu sa cant dar nu ai cum sa inveti fara o chitara. Eu cand eram mic, obisnuiam sa le zic ca ma sinucid, dar asta nu mai merge acum. Incearca sa pui ceva bani deoprarte daca nu reusesti sa-i convingi. Sper sa o primesti cat mai curand. Toate cele bune!

| Luana_5142 a răspuns:

Prima data roaga-i sa iti dea voie sa faci niste lectii ca sa le arati ca tu chiar vrei, nu-i doar un moft. Dupa ce ai sa inveti cat de cat sa canti incearca din nou sa le ceri sa ti-o cumpere!

| Mihai_9272 a răspuns:

Spunele ca u chiar iti doresti sa canti tongue eu asa am facut si... mi-au luat dar in alte conditii... dovedeste-le ca te tii de un lucru la care visezi si poate (nu stiu sigur) iti vor cumpara o chitara big grin